5 mazurskich NAJ

5 mazurskich NAJ

Na Mazurach mnóstwo jest wspaniałych miejsc. Ale które są miasta są najpiękniejsze? Jakie zabytki najbardziej godne uwagi? Które atrakcje najciekawsze? Przygotowaliśmy krótką subiektywną listę mazurskich -naj.

Najpiękniejszy szlak kajakowy


Za najpiękniejszy szlak kajakowy uważamy rzekę Krutynię – i nie tylko my, bo zachwycał się nią znany pisarz Melchior Wańkowicz. Jeśli mieliście okazję wybrać się w tamte okolice na spływ, na pewno wiecie o czym mówimy. Nurt wije się pośród cienistych lasów, wypływa na łąki i wpada do jezior. Jeśli chcecie zobaczyć to miejsce na własne oczy, zachęcamy do odwiedzenia wioski Krutyń, gdzie poczujecie klimat Mazur. Jest on zupełnie inny niż atmosfera panująca w Mikołajkach albo Giżycku. Krutyń to malownicza miejscowość, w której nadal znajdziecie stare chałupy. Tutaj może się zacząć wasza przygoda na rzece. Warto dać się jej porwać.

Wejdź i zobacz: Noclegi w Krutyniu

Najsłynniejsza leśniczówka w Polsce


Również na Mazurach znajduje się najsłynniejsza polska leśniczówka. Myślimy oczywiście o Praniu oraz niedużym domku zbudowanym nad brzegiem jeziora Nidzkiego. Miejsce stało się znane dzięki Konstantemu Ildefonsowi Gałczyńskiemu, który zakochał się w tej okolicy i chętnie spędzał tam wakacje. Pod koniec życia myślał nawet, by przeprowadzić się do Prania na stałe. W leśniczówce nie tylko odpoczywał, ale również pracował – między innymi nad swoimi poematami „Niobe” oraz „Wit Stwosz”. Stąd nie dziwi fakt, iż w budynku leśniczówki działa poświęcone Gałczyńskiemu muzeum. Warto odwiedzić je szczególnie latem, gdy domek otacza zieleń, a na organizowanych tu koncertach i recitalach goszczą znani polscy artyści. Leśniczówka Pranie nadal zachwyca ludzi kultury.

Najwięcej zamków w kraju


Jeśli macie romantyczną naturę, Mazury i Warmia to miejsce dla was. Nie tylko ze względu na przyrodę, ale także wspaniałe zabytki. W wielu miasteczkach regionu zachowały się przecież średniowieczne zamki, będące pamiątką po czasach, gdy ziemiami rządzili Krzyżacy. Dreszczyk emocji zawdzięczamy Henrykowi Sienkiewiczowi, bo to dzięki niemu w Spychowie natychmiast myślimy o Jurandzie, a w Szczytnie szukamy pozostałości siedziby braci zakonnych. Wspaniałe zamki Krzyżackie znajdziemy między innymi we Fromborku, Lidzbarku Warmińskim i Olsztynie. W poszukiwaniu historii warto odwiedzić też Ryn, a to tylko kilka miejsc, w których je znajdziecie. Zachęcamy również do odwiedzenia pól Grunwaldu – szczególnie w połowie lipca, kiedy odbywa się rekonstrukcja najsłynniejszej w naszych dziejach bitwy.

Poznaj inne znane warownie w regionie. Wejdź i zobacz: Zamki na Mazurach

Najciekawsze zabytki techniki


Pozostajemy w kręgu zabytków, ale tym razem chcemy zwrócić waszą uwagę na bardziej współczesne czasy. Mazury mogą się poszczycić dwoma unikalnymi zabytkami techniki – to prawdziwa rzadkość nie tylko w skali kraju, ale i Europy. Jednym z nich jest most obrotowy na Kanale Łuczańskim w Giżycku. Co więcej, chociaż uznany za zabytek, nadal służy kierowcom i żeglarzom, którzy przepływają przez miasto. A jego wyjątkowość polega na tym, iż aby most mógł zostać przesunięty, nadal potrzebna jest siła ludzkich mięśni. Innym niezwykle ciekawym zabytkiem jest Kanał Elbląski, biegnący z Ostródy do Elbląga, gdzie dzięki systemowi śluz i pochylni można bez problemu pokonać różnicę poziomów pomiędzy jeziorami, przez które przebiega. A nie jest ona wcale mała – wynosi ponad 100 metrów. Dzięki uzdolnionym inżynierom, największą atrakcję atrakcję Kanału Elbląskiego stanowi rejs statkiem po trawie!

Dowiedz się więcej o tych zabytkach, zobacz:
Most obrotowy w Giżycku
Kanał Elbląski

Największa puszcza


Puszcza Piska to jeden z największych leśnych obszarów w Polsce i zarazem pozostałość po tzw. Wielkiej Kniei, która kiedyś porastała prawie całą Warmię i Mazury. Dzisiaj na 100 tysiącach hektarów przeważają bory sosnowe oraz sosnowo-świerkowe, lasy liściaste występują głównie na krańcach puszczy. Najcenniejszym obszarem Puszczy Piskiej jest Mazurski Park Krajobrazowy – w jego granicach znajdują się między innymi Śniardwy i rzeka Krutynia. Można spotkać tu również rzadkie wiele gatunków ptaków. W puszczy wyznaczono wiele szlaków turystycznych – ścieżek spacerowych i tras rowerowych.

Fot. PolandMFA (Flickr.com CC BY-ND 2.0)

Następny artykuł Pogoda na drugi tydzień...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!