6 miejsc na Mazurach, które warto zobaczyć

6 miejsc na Mazurach, które warto zobaczyć

Na Mazurach nie brakuje wspaniałych, wartych obejrzenia miejsc. Przedstawiamy zakątki, które koniecznie trzeba zwiedzić.

Twierdza Boyen w Giżycku


Twierdza Boyen jest pamiątką po czasach, gdy region znajdował się pod pruskim panowaniem. Król Fryderyk Wilhelm IV wydał rozkaz zbudowania warowni, która broniłaby dostępu do królestwa od wschodu. Razem z innymi twierdzami, Feste Boyen tworzyła łańcuch umocnień granicznych. Autorem projektu był generał Johann Leopold Ludwig Brese. W 1846 roku król Fryderyk Wilhelm oficjalnie nadał twierdzy nazwę Feste Boyen, aby uhonorować inicjatora budowy twierdzy generała von Boyen. Budynki twierdzy wykorzystano zarówno podczas pierwszej, jak i drugiej wojny światowej. Po latach zaniedbania Twierdza Boyen odzyskuje dawną świetność i jest udostępniana zwiedzającym.

Wilczy Szaniec w Gierłoży


Wilczy Szaniec jest kolejną wojenną pamiątką na Mazurach, związaną z jednym najgroźniejszych ludzi w dziejach świata. W mazurskiej Gierłoży mieściła się kwatera główna Hitlera z dwustoma budynkami, schronami, lotniskami, elektrownią a nawet własnym dworcem kolejowym. W Wilczym Szańcu miała miejsce nieudana próba zamachu na führera. Obecnie Wilczy Szaniec jest turystyczną atrakcją otwartą dla zwiedzających.

Sanktuarium w Świętej Lipce


Święta Lipka – Częstochowa Północy – to jedno z największych sanktuariów maryjnych w regionie. Świątynia zachwyca barokowym wystrojem i złotą polichromią. Jednak największą atrakcją Świętej Lipki są zabytkowe organy z ruchomymi figurkami. Zostały wykonane w 1721 roku przez mistrza Mosengela z Królewca. Brzmienie instrumentu można usłyszeć podczas prezentacji i koncertów organowych.

Piramida w Rapie


Piramida w Rapie to jeden z bardziej tajemniczych budynków na Mazurach. Została wybudowana na początku XIX wieku przez nestora rodu Farenheidów i służyła za rodzinny grobowiec. Od dworu do piramidy można było dojść ścieżką, wzdłuż której ustawione były rzeźby. Forma grobowca również nie jest przypadkiem – Fryderyk von Farenheid miał nadzieję, że ciała, które spoczną w grobowcu ulegną mumifikacji, co rzeczywiście później miało miejsce. Obecnie piramida znajduje się na liście zabytków. Obiekt został zabezpieczony przed ciekawskimi za pomocą krat.

Wiadukty w Stańczykach


Z racji swojego podobieństwa do rzymskich konstrukcji, wiadukty w Stańczykach nazywane są Akweduktami Puszczy Rominckiej. Ich budowę rozpoczęto w roku 1912 – biegła tędy linia kolejowa łącząca Gołdap z Żytkiejmami. Wiadukty należą do najwyższych konstrukcji tego typu w Polsce, ich wysokość przekracza 36 metrów. Będąc na Mazurach warto odwiedzić to miejsce, ponieważ roztacza się z nich wspaniały widok na całą okolicę.

Zamek w Lidzbarku Warmińskim


Warmia i Mazury to nie tylko piękne krajobrazy, ale też wspaniałe zamki. Aby zobaczyć jedną z piękniejszych budowli w regionie, trzeba wybrać się do Lidzbarka Warmińskiego, gdzie w XIV wiecznym zamku swoją siedzibę mieli biskupi warmińscy. Obecnie w zamku mieści się oddział Muzeum Warmii i Mazur i udostępniono go zwiedzającym. Warto więc skorzystać z okazji, by przejść się dawnymi korytarzami i krużgankami. Taka wycieczka na pewno zadziała na wyobraźnię każdego turysty.

Następny artykuł Warmińsko-mazurski Szlak...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!