II Letnie Spotkania Kabaretowe w Ostródzie(2017-05-24)

Zapraszamy do Ostródy na drugą edycję Letnich Spotkań Kabaretowych. Znamy już pierwsze szczegóły dotyczące tego pełnego humoru wieczoru.

Ilość komentarzy: 0

5 miejsc w okolicy jeziora Śniardwy, które trzeba zobaczyć(2017-05-22)

Śniardwy to jedno z takich jezior na Mazurach, które zawsze będzie się cieszyło dużą popularnością – i to zarówno wśród żeglarzy, jak i „zwykłych turystów”. Warto więc wiedzieć, że nad brzegami Mazurskiego Morza znajdziemy wiele atrakcyjnych miejsc. Niżej prezentujemy kilka propozycji, na jakie naszym zdaniem koniecznie trzeba zwrócić uwagę.

Ilość komentarzy: 0

Dni Otwarte Funduszy Europejskich w regionie(2017-05-17)

Przyszedł czas, by pochwalić się tym, jak Warmia i Mazury wykorzystały fundusze przyznane przez Unię Europejską. Podczas najbliższego weekendu obiekty i instytucje, które korzystały z dotacji, przedstawią efekty. Szykuje się sporo ciekawych wydarzeń – niżej przedstawiamy kilka najbardziej interesujących.

Ilość komentarzy: 0

Noc Muzeów 2017 na Warmii i Mazurach(2017-05-10)

Zbliża się Noc Muzeów, podczas której instytucje w całej Polsce bezpłatnie udostępniają swoje zbiory. Akcji towarzyszą dodatkowe atrakcje – imprezy i eventy, zachęcające do odwiedzania muzeów przez cały rok. Sprawdźmy więc, co czeka turystów i mieszkańców naszego regionu.

Ilość komentarzy: 0

W Giżycku odbędzie się Piłkarski Turniej Gwiazd(2017-05-09)

W Giżycku w najbliższą niedzielę czeka nas mnóstwo emocji – a to za sprawą Piłkarskiego Turnieju Gwiazd. Na murawie zobaczymy znane z telewizji twarze, które zmierzą się giżyckimi old boyami oraz żołnierzami. Impreza będzie także okazją do wsparcia akcji charytatywnej.

Ilość komentarzy: 0

Rowery w Węgorzewie - Szlakiem Piramidy(2017-05-04)

Wiosenna propozycja dla amatorów jazdy rowerem. Proponujemy Szlak Piramidy, który, chociaż omija jeziora, jest naprawdę ciekawą trasą – przekonajcie się sami.

Ilość komentarzy: 0

Czy w majówkę popłyniemy Szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich?(2017-04-27)

Zbliża się majówka i wiele osób zamierza spędzić długi weekend pod żaglami. Osoby, które planują podbój Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, powinny wiedzieć, że pozostanie on zamknięty – choć nie jest to równoznaczne z zakazem poruszania się tą trasą…

Ilość komentarzy: 0

Mazury Hip-Hop Festiwal Giżycko 2017(2017-04-26)

Mega show, mega energia i mega moc. Te trzy określenia można przypisać ekipie JWP/BC – czyli kolejnym raperom na Mazury Hip Hop Festiwalu 2017. Dołączą oni tym samym do już potwierdzonych: DOPE D.O.D., Soboty, Pro8l3mu, Kękę, Sitka, Bonsona, Quebonafide, Solara/Białasa, Palucha, RETO, Kubana, Dwa Sławy, Guziora i Filmika.

Ilość komentarzy: 0

Wielkie Otwarcie Sezonu i Mazurska Majówka 2017 w Giżycku(2017-04-21)

Początek maja w Giżycku to okazja do świetnej zabawy. W tym czasie odbywa się bowiem Wielkie Otwarcie Sezonu, którego punktem kulminacyjnym jest widowiskowa Parada Jednostek Pływających na kanale Giżyckim.

Ilość komentarzy: 0

Aktywna Majówka z Radiem ZET 2017 w Mikołajkach(2017-04-20)

Jeśli podczas zbliżającej się majówki chcecie zrobić coś ciekawego, zapraszamy do Mikołajek. W miasteczku gościć będzie Radio ZET ze swoją akcją „Morze, Góry i Mazury”. Znamy już pierwsze szczegóły imprezy.

Ilość komentarzy: 0

Giżycko zaprasza na nurkowego śmigusa-dyngusa(2017-04-14)

W Giżycku wiedzą, jak świętować Poniedziałek Wielkanocny. Tradycją stały się już skoki do wody, wykonywane z mostów na Kanale Giżyckim. Początek o godzinie 11:00.

Ilość komentarzy: 0

O Czesławie Miłoszu w Leśniczówce Pranie(2017-04-10)

Muzeum Konstantego I. Gałczyńskiego zaprasza na spotkanie odbywające się w ramach cyklu Genius Loci. Tym razem poświęcone będzie osobie noblisty Czesława Miłosza.

Ilość komentarzy: 0

Zamek w Szczytnie zostanie nową atrakcją regionu?(2017-04-07)

Warmińskie zamki od lat rozpalają wyobraźnię turystów. Te, które zostały zachowane w prawie idealnym stanie, świadczą o wspaniałości tej krainy. Pozostałości innych przypominają o biegu dziejów, nie zawsze łaskawych. Teraz z ruin ma szansę podnieść się jedna z warmińskich warowni – mowa tu o Szczytnie, gdzie według powieści Jurand ze Spychowa przybył w poszukiwaniu swojej córki.

Ilość komentarzy: 0

„Bitwa o Twierdzę Boyen”, czyli inauguracja sezonu MTB(2017-04-06)

W najbliższą sobotę w Giżycku odbędzie się wyścig kolarski „Bitwa o Twierdzę Boyen”. Będzie to otwarcie cyklu Mazury MTB.

Ilość komentarzy: 0

Majowe warsztaty fotograficzne na Mazurach(2017-04-03)

Mazury to region, który jest wymarzony dla fotografów! Jeziora, lasy, łąki, polany, zachody słońca, słowem, niezliczona ilość miejsc, w których da się zrobić wspaniałe zdjęcia.

Ilość komentarzy: 0

Giżycko bierze udział w akcji „Polska na Niebiesko”(2017-03-30)

Na 2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, a ludzie na wszystkich kontynentach okazują solidarność z osobami autystycznymi. Do inicjatywy przyłącza się również Giżycko – w mieście zorganizowane będą eventy, dzięki którym zainteresowani poszerzą swoją wiedzę o autyzmie.

Ilość komentarzy: 0

Noc Sów 2017 w naszym regionie - co będzie się działo?(2017-03-28)

W najbliższy weekend w całej Polsce organizowane będą spotkania poświęcone sowom. Nie zabraknie ich również na Warmii i Mazurach – sprawdźmy więc, co będzie się działo od 31 marca do 2 kwietnia.

Ilość komentarzy: 0

Szlakiem Green Velo przez Mazury i Warmię(2017-03-24)

Amatorzy rowerowych wypraw nie powinni omijać Warmii i Mazur! Region oferuje bowiem przepiękne widoki, a przecież oglądanie ich to jedna z przyjemności, jaką dają jazda na dwóch kółkach. Ciekawe miejsca można zobaczyć między innymi na warmińsko-mazurskim odcinku szlaku Green Velo, który prowadzi z Elbląga do Gołdapi.

Ilość komentarzy: 0

Skansen w Olsztynku - najciekawsze wydarzenia na wiosnę i lato(2017-03-23)

Jak spędzić wiosenne i letnie weekendy w naszym regionie? Zapraszamy do Olsztynka i tutejszego skansenu – znamy już rozkład wydarzeń na wiosnę i lato.

Ilość komentarzy: 0

Rozgrzewka przed Suwałki Blues Festival 2017(2017-03-17)

Suwałki Blues Festival ma duże grono wiernych fanów, którzy z utęsknieniem czekają na każdą kolejną edycję. W tym roku festiwalowe emocje poczujemy dużo wcześniej, bo już 23 marca, dzięki koncertowi zespołu Big Daddy Wilson Trio.

Ilość komentarzy: 0

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."