5 miejsc, które musisz odwiedzić w Ostródzie i jej okolicach(2017-09-19)

Główną zaletą Ostródy jest przede wszystkim jej położenie. Miasto otacza kilka jezior, z najpopularniejszym Drwęckim na czele. Dużą atrakcję stanowi również kanał łączący ją z Elblągiem, a to przecież nie jedyne atrakcje Ostródy.

Ilość komentarzy: 0

Mazurskie safari - tam warto pojechać(2017-09-14)

Co ciekawego można robić na Mazurach, jeśli chce się odpocząć od wody? Polecamy mazurskie safari, czyli bezkrwawe łowy z aparatem fotograficznym. Polowanie na świetne ujęcie będzie super zabawą dla każdego turysty.

Ilość komentarzy: 0

Wrzesień w kajaku? Płyniemy szlakiem Łyny(2017-09-12)

Warmię i Mazury najlepiej odkrywać z poziomu wody – o tym wiedzą wszyscy żeglarze. Jednak dzisiaj nie zapraszamy was na łódkę. Zamiast tego proponujemy kajak i szlak rzeki Łyny.

Ilość komentarzy: 0

Nad Śniardwami powstanie nowa marina(2017-09-08)

Nad Śniardwami powstanie nowa marina. Ta informacja na pewno ucieszy żeglarzy, którzy lubią spędzać czas na tym jeziorze. Przystań ma powstać do września 2018 roku.

Ilość komentarzy: 0

Na szlaku grodzisk pruskich w Tolkmicku(2017-09-01)

Tolkmicko, miasteczko leżące na Wysoczyźnie Elbląskiej, to świetne miejsce na weekend. Znajdziesz tu urocze widoki, piękne zabytki i pamięć o dawnych czasach, gry krainą władało plemię Prusów. Ich ślady nadal widoczne są bliższej i dalszej okolicy.

Ilość komentarzy: 0

4 mazurskie parki krajobrazowe, które musisz zobaczyć(2017-08-29)

Przyroda to jeden z największych skarbów naszego regionu. Te najcenniejsze i najpiękniejsze miejsca zasłużenie stały się parkami krajobrazowymi. Znajdziesz tam wyjątkowe rośliny i rzadko spotykane gatunki zwierząt, poza tym zobaczysz inne, bo bardziej zielone, oblicze Warmii i Mazur. Zapraszamy na krótką wycieczkę.

Ilość komentarzy: 0

Weekend na Mazurach? Przyjedź do Rynu(2017-08-24)

 

Marzy ci się spokojny weekend na Mazurach? Spędź go więc w Rynie, miasteczku, które w pełni realizuje ideę slow life.

Ilość komentarzy: 0

7 Nowych Cudów Polski - głosuj na Mazury(2017-08-22)

W tegorocznej edycji plebiscytu 7 Nowych Cudów Polski nominowane są dwa miejsca z Mazur. Zobacz, co zachwyciło redakcję miesięcznika „National Geographic Traveler” – i weź udział w głosowaniu.

Ilość komentarzy: 0

Wilczy Szaniec odświeży ofertę turystyczną(2017-08-16)

Wilczy Szaniec to jedna z największych mazurskich atrakcji. Dawną kwaterę wodza Trzeciej Rzeszy każdego roku zwiedza kilkaset tysięcy turystów. Teraz obiekt ma szansę przyciągnąć ich jeszcze więcej – obecny nadzorca planuje bowiem nowe inwestycje w infrastrukturę.

Ilość komentarzy: 0

Operacja Boyen 2017 w Giżycku(2017-08-10)

Operacja Boyen to czterodniowy cykl imprez oparty na autentycznych wydarzeniach z sierpnia 1914 roku. Publiczność będzie uczestniczyć w dynamicznych rekonstrukcjach oraz interesujących warsztatach – impreza rozpoczyna się w czwartek 10 sierpnia!

Ilość komentarzy: 0

W Mrągowie odbędzie się kolejny duży festiwal!(2017-08-07)

Mrągowo słynie z imprez i dużych festiwali, które latem zawsze cieszą się dużą popularnością. Już 18 sierpnia dołączy do nich kolejna imprezowa propozycja, jaką jest Festiwal Weselnych Przebojów z Polsatem. Na scenie mrągowskiego amfiteatru wystąpią gwiazdy polskiej muzyki tanecznej, w tym Krzysztof Krawczyk, Weekend, Top One, Clasic, Defis oraz Masters.

Ilość komentarzy: 0

4 miejsca nad jeziorem Niegocin, które warto zobaczyć(2017-08-03)

Wypoczywacie nad jeziorem Niegocin i zastanawiacie się, co w jego okolicy warto zobaczyć? Poznajcie cztery polecane przez nas miejsca.

Ilość komentarzy: 0

Rowery w Węgorzewie - Szlakiem Piramidy(2017-07-28)

Coś dla amatorów jazdy rowerem. Proponujemy Szlak Piramidy, który, chociaż omija jeziora, jest naprawdę ciekawą trasą – przekonajcie się sami.

Ilość komentarzy: 0

Centrum Nauki Kopernik w giżyckiej Ekomarinie(2017-07-27)

Centrum Nauki Kopernik to jedno z najciekawszych miejsc w Polsce, gdzie nauka jest najlepszą zabawą. Okazję do tego, aby przekonać się o tym na własnej skórze będą mieli mieszkańcy Giżycka oraz wypoczywający w mieście wczasowicze. Już w najbliższy poniedziałek do miasta zawita Naukobus, czyli objazdowa, interaktywna wystawa Eksperymentuj!

Ilość komentarzy: 0

Zapraszamy na Festiwal Filmów Historycznych I Wojennych Walkirie Filmowe(2017-07-19)

Zbliża się Mazurski Weekend Historyczny, a wraz z nim Festiwal Filmów Historycznych i Wojennych w Kętrzynie na Mazurach. Tego wydarzenia nie można przegapić!

Ilość komentarzy: 0

Mazury Hip-Hop Festiwal Giżycko 2017(2017-07-17)

Mega show, mega energia i mega moc. Te trzy określenia można przypisać ekipie JWP/BC – czyli kolejnym raperom na Mazury Hip Hop Festiwalu 2017. Dołączą oni tym samym do już potwierdzonych: DOPE D.O.D., Soboty, Pro8l3mu, Kękę, Sitka, Bonsona, Quebonafide, Solara/Białasa, Palucha, RETO, Kubana, Dwa Sławy, Guziora i Filmika.

Ilość komentarzy: 0

IV Spotkanie Paralotniowe na Mazurach(2017-07-14)

Wszystkich fanów paralotniarstwa zapraszamy w ostatni weekend lipca na Mazury. W Rostkach koło Pisza odbędzie się czwarta edycja Spotkań Paralotniowych – impreza przeznaczona jest zarówno dla doświadczonych pilotów, jak i osób, które dopiero rozpoczynają swoja przygodę z tym sportem. Organizatorzy przygotowali też mnóstwo atrakcji dla kibiców.

Ilość komentarzy: 0

Mazurski Weekend Historyczny Walkiria 2017(2017-07-10)

Zapraszamy do Kętrzyna na  Mazurski Weekend Historyczny Walkiria, który zbliża się wielkimi krokami. Tegoroczna edycja tego niezwykłego teatru historycznego łączącego muzykę, film, rekonstrukcje historyczne, widowiskową Wielką Bitwę Czołgów i dyskusje o historii z udziałem specjalistów z różnych dziedzin odbędzie się w dniach 21-23 lipca.

Ilość komentarzy: 0

Giżycko Baroque Festival 2017(2017-07-06)

W najbliższą sobotę w Giżycku odbędzie się wielkie muzyczne widowisko. To koncert w ramach Giżycko Baroque Festival zatytułowany „Bajkowy barok”. Początek o godzinie 21:00.

Ilość komentarzy: 0

Leśniczówka Pranie - rusza sezon artystyczny 2017(2017-06-30)

Wraz z początkiem lipca do słynnej mazurskiej leśniczówki powracają wydarzenia kulturalne, na które czekamy cały rok. W każdy wakacyjny weekend w Praniu odbywać się będą koncerty, recitale oraz głośne czytanie utworów Gałczyńskiego. Tradycyjnie do leśniczówki przyjadą cenieni polscy artyści. W tym roku będą to m.in. Andrzej Seweryn, Zbigniew Zamachowski, Jerzy Trela, Magda Umer oraz Leszek Możdżer.

Ilość komentarzy: 0

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."