Giżycko bierze udział w akcji „Polska na Niebiesko”(2017-03-30)

Na 2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, a ludzie na wszystkich kontynentach okazują solidarność z osobami autystycznymi. Do inicjatywy przyłącza się również Giżycko – w mieście zorganizowane będą eventy, dzięki którym zainteresowani poszerzą swoją wiedzę o autyzmie.

Ilość komentarzy: 0

Noc Sów 2017 w naszym regionie - co będzie się działo?(2017-03-28)

W najbliższy weekend w całej Polsce organizowane będą spotkania poświęcone sowom. Nie zabraknie ich również na Warmii i Mazurach – sprawdźmy więc, co będzie się działo od 31 marca do 2 kwietnia.

Ilość komentarzy: 0

Szlakiem Green Velo przez Mazury i Warmię(2017-03-24)

Amatorzy rowerowych wypraw nie powinni omijać Warmii i Mazur! Region oferuje bowiem przepiękne widoki, a przecież oglądanie ich to jedna z przyjemności, jaką dają jazda na dwóch kółkach. Ciekawe miejsca można zobaczyć między innymi na warmińsko-mazurskim odcinku szlaku Green Velo, który prowadzi z Elbląga do Gołdapi.

Ilość komentarzy: 0

Skansen w Olsztynku - najciekawsze wydarzenia na wiosnę i lato(2017-03-23)

Jak spędzić wiosenne i letnie weekendy w naszym regionie? Zapraszamy do Olsztynka i tutejszego skansenu – znamy już rozkład wydarzeń na wiosnę i lato.

Ilość komentarzy: 0

Rozgrzewka przed Suwałki Blues Festival 2017(2017-03-17)

Suwałki Blues Festival ma duże grono wiernych fanów, którzy z utęsknieniem czekają na każdą kolejną edycję. W tym roku festiwalowe emocje poczujemy dużo wcześniej, bo już 23 marca, dzięki koncertowi zespołu Big Daddy Wilson Trio.

Ilość komentarzy: 0

Inauguracja akcji „Olsztyn. Aktywnie” 2017(2017-03-14)

Już w najbliższą sobotę w stolicy województwa warmińsko-mazurskiego zostanie zainaugurowana kolejna edycja akcji „Olsztyn. Aktywnie”. Imprezą, która ma także powitać wiosnę, będzie 14. Skorpenowy Spływ Łyną.

Ilość komentarzy: 0

Finał konkursu Zabytek Zadbany 2017 - są obiekty z Warmii i Mazur!(2017-03-06)

Zabytek Zadbany to konkurs organizowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Do finału tegorocznej edycji zakwalifikowało się aż 94 obiekty z całej Polski – w tym gronie jest też 6 miejsc z naszego regionu.

Ilość komentarzy: 0

Od kwietnia statki znowu popłyną po trawie!(2017-03-03)

Rejs statkiem potrawie to jedna z największych letnich atrakcji w naszym regionie. Już wiemy, kiedy ponownie będzie można doświadczyć tych niezwykłych emocji! Przewoźnik, którym jest Żegluga Ostródzko-Elbląska, wznawia rejsy 28 kwietnia!

Ilość komentarzy: 0

Wielkanoc na Mazurach? To świetny pomysł!(2017-03-02)

Święta poza domem to świetny pomysł! Można skupić się relacjach z bliskimi, odpocząć i cieszyć się pięknem będącej w rozkwicie wiosny. Ta pora roku jest szczególnie piękna na Mazurach – prezentujemy więc miejsca w naszym, które przygotowały propozycję wielkanocnych pobytów.

Ilość komentarzy: 0

Kulturalne lato w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem(2017-02-24)

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem przygotowało zestawienie najważniejszych wiosennych i letnich imprez, które w tym roku organizuje. Wydarzenia promujące kulturę średniowiecza, ze swoją widowiskową oprawą, każdego roku przyciągają turystów. Warto więc sprawdzić, co i kiedy będzie się działo na polach Grunwaldu.

Ilość komentarzy: 0

Są szanse na odnowienie piramidy w Rapie(2017-02-17)

Jedno z najbardziej tajemniczych i rozbudzających wyobraźnię miejsc w naszym regionie ma szansę na odnowienie! Przez dziesiątki lat zaniedbywane, a nawet celowo niszczone, może stać się prawdziwą perełką, która przyciągnie jeszcze większą liczbę turystów.

Ilość komentarzy: 0

Tropem Wilczym - gdzie w naszym regionie odbędą się biegi?(2017-02-16)

Już za dziesięć dni w całej Polsce wystartuje piąta edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Event honoruje żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego – o tym, jak bardzo była potrzebna taka inicjatywa świadczy fakt, że w ubiegłym roku pobiegło 40 tysięcy uczestników!

Ilość komentarzy: 0

Miasteczka Cittaslow w regionie będą jeszcze piękniejsze!(2017-02-07)

Idea niespiesznego życia w naszym regionie jest bardzo popularna. Świadczy o tym ilość miasteczek, należących do międzynarodowej sieci Cittaslow, cieszących się dużym zainteresowaniem turystów. Teraz może być ono jeszcze większe, bo niedawno przyjęto projekty rewitalizacji części z nich.

Ilość komentarzy: 0

Czy schrony będą nową atrakcją Giżycka?(2017-02-02)

Do tej pory były niewykorzystane – pamiętała o nich tylko garstka pasjonatów historii. Teraz schrony z czasów drugiej wojny światowej mogą stać się kolejną dużą atrakcją turystyczną Giżycka.

Ilość komentarzy: 0

Muzeum Warmii i Mazur na ferie zimowe(2017-01-26)

Ferie zimowe w województwie warmińsko-mazurskim rozpoczynają się 23 stycznia, a kończą 5 lutego. Jak w tym czasie zorganizować wolny czas dzieciom? Można skorzystać z zimowej oferty Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie oraz jego oddziałów, znajdujących się w kilku miastach regionu.

Ilość komentarzy: 0

Wypożyczalnia Mazury: jachty spacerowe bez patentu z ogrzewaniem(2017-01-25)

Planujesz wiosenny wypoczynek na Mazurach? Nie musisz mieć patentu, by cieszyć się żeglarską przygodą – tym bardziej w kwietniu i maju wypożyczenie jachtu spacerowego w Węgorzewie będzie 40% tańsze.

Ilość komentarzy: 0

Premiera singla Subarugang - uczestnika Mazury Hip-Hop Festiwal Giżycko(2017-01-20)

Mazury Hip-Hop Festiwal, który odbywa się w Twierdzy Boyen w Giżycku, to kuźnia nowych talentów. Ubiegłoroczni laureaci konkursu dla młodych artystów, właśnie zaprezentowali swój nowy singiel.

Ilość komentarzy: 0

Szlak Zamków Gotyckich na Mazurach i Warmii(2017-01-10)

Na terenie Warmii i Mazur leży wiele gotyckich zamków, będących krzyżacką spuścizną. Część z nich znalazła się na międzynarodowym szlaku turystycznym.

Ilość komentarzy: 0

Ełk zaprasza na zimową edycję RUNMAGEDDONU(2017-01-03)

Runmageddon powraca na Warmię i Mazury! Już w lutym odbędzie się zimowa edycja tych najbardziej ekstremalnych zawodów – organizatorzy obiecują jeszcze więcej doznań.

Ilość komentarzy: 0

Twierdza Boyen przeszła kolejne zmiany(2016-12-28)

Twierdza Boyen w Giżycku to jedna z największych atrakcji turystycznych miasta. To również jeden z najlepiej zachowanych zabytków – niedawno przeszedł kolejną renowację.

Ilość komentarzy: 0

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."