Zapraszamy na Festiwal Filmów Historycznych I Wojennych Walkirie Filmowe(2017-07-19)

Zbliża się Mazurski Weekend Historyczny, a wraz z nim Festiwal Filmów Historycznych i Wojennych w Kętrzynie na Mazurach. Tego wydarzenia nie można przegapić!

Ilość komentarzy: 0

Mazury Hip-Hop Festiwal Giżycko 2017(2017-07-17)

Mega show, mega energia i mega moc. Te trzy określenia można przypisać ekipie JWP/BC – czyli kolejnym raperom na Mazury Hip Hop Festiwalu 2017. Dołączą oni tym samym do już potwierdzonych: DOPE D.O.D., Soboty, Pro8l3mu, Kękę, Sitka, Bonsona, Quebonafide, Solara/Białasa, Palucha, RETO, Kubana, Dwa Sławy, Guziora i Filmika.

Ilość komentarzy: 0

IV Spotkanie Paralotniowe na Mazurach(2017-07-14)

Wszystkich fanów paralotniarstwa zapraszamy w ostatni weekend lipca na Mazury. W Rostkach koło Pisza odbędzie się czwarta edycja Spotkań Paralotniowych – impreza przeznaczona jest zarówno dla doświadczonych pilotów, jak i osób, które dopiero rozpoczynają swoja przygodę z tym sportem. Organizatorzy przygotowali też mnóstwo atrakcji dla kibiców.

Ilość komentarzy: 0

Mazurski Weekend Historyczny Walkiria 2017(2017-07-10)

Zapraszamy do Kętrzyna na  Mazurski Weekend Historyczny Walkiria, który zbliża się wielkimi krokami. Tegoroczna edycja tego niezwykłego teatru historycznego łączącego muzykę, film, rekonstrukcje historyczne, widowiskową Wielką Bitwę Czołgów i dyskusje o historii z udziałem specjalistów z różnych dziedzin odbędzie się w dniach 21-23 lipca.

Ilość komentarzy: 0

Giżycko Baroque Festival 2017(2017-07-06)

W najbliższą sobotę w Giżycku odbędzie się wielkie muzyczne widowisko. To koncert w ramach Giżycko Baroque Festival zatytułowany „Bajkowy barok”. Początek o godzinie 21:00.

Ilość komentarzy: 0

Leśniczówka Pranie - rusza sezon artystyczny 2017(2017-06-30)

Wraz z początkiem lipca do słynnej mazurskiej leśniczówki powracają wydarzenia kulturalne, na które czekamy cały rok. W każdy wakacyjny weekend w Praniu odbywać się będą koncerty, recitale oraz głośne czytanie utworów Gałczyńskiego. Tradycyjnie do leśniczówki przyjadą cenieni polscy artyści. W tym roku będą to m.in. Andrzej Seweryn, Zbigniew Zamachowski, Jerzy Trela, Magda Umer oraz Leszek Możdżer.

Ilość komentarzy: 0

Visa Kino Letnie zaprasza do Giżycka(2017-06-27)

Visa Kino Letnie zaprasza mieszkańców Giżycka oraz odwiedzających miasto turystów na środowe i czwartkowe seanse filmowe. Wyjątkowa sceneria jeziora Niegocin, wygodne leżaki i oczywiście świetne kino sprawią, że wieczory te będą naprawdę niesamowite.

Ilość komentarzy: 0

Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem 2017(2017-06-19)

Szukacie ciekawego pomysłu na weekend w lipcu? Polecamy imprezę, jaką jest rekonstrukcja bitwy pod Grunwaldem. Dawne pole walki znowu zaroi się od rycerzy, którzy stoczą ze sobą bój – na szczęście tym razem bezkrwawy.

Ilość komentarzy: 0

5 mazurskich NAJ(2017-06-16)

Na Mazurach mnóstwo jest wspaniałych miejsc. Ale które są miasta są najpiękniejsze? Jakie zabytki najbardziej godne uwagi? Które atrakcje najciekawsze? Przygotowaliśmy krótką subiektywną listę mazurskich -naj.

Ilość komentarzy: 0

Na szlaku Jezioraka(2017-06-07)

Jeziorak to jedno z ciekawszych mazurskich jezior, które jest trochę pomijane przez żeglarzy. A warto się nim bliżej zainteresować, bo ma sporo do zaoferowania.

Ilość komentarzy: 0

Giżycko zaprasza na festyn ekologiczny EKO-LOGIKA(2017-06-01)

Jeśli chcecie spędzić ciekawy weekend, a do tego poszerzyć swoją wiedzę o recyklingu, przyjedźcie do Giżycka. 10 czerwca na plaży miejskiej już po raz 9. odbędzie się Mazurski Festyn Ekologiczny EKO-LOGIKA.

Ilość komentarzy: 0

II Letnie Spotkania Kabaretowe w Ostródzie(2017-05-24)

Zapraszamy do Ostródy na drugą edycję Letnich Spotkań Kabaretowych. Znamy już pierwsze szczegóły dotyczące tego pełnego humoru wieczoru.

Ilość komentarzy: 0

5 miejsc w okolicy jeziora Śniardwy, które trzeba zobaczyć(2017-05-22)

Śniardwy to jedno z takich jezior na Mazurach, które zawsze będzie się cieszyło dużą popularnością – i to zarówno wśród żeglarzy, jak i „zwykłych turystów”. Warto więc wiedzieć, że nad brzegami Mazurskiego Morza znajdziemy wiele atrakcyjnych miejsc. Niżej prezentujemy kilka propozycji, na jakie naszym zdaniem koniecznie trzeba zwrócić uwagę.

Ilość komentarzy: 0

Dni Otwarte Funduszy Europejskich w regionie(2017-05-17)

Przyszedł czas, by pochwalić się tym, jak Warmia i Mazury wykorzystały fundusze przyznane przez Unię Europejską. Podczas najbliższego weekendu obiekty i instytucje, które korzystały z dotacji, przedstawią efekty. Szykuje się sporo ciekawych wydarzeń – niżej przedstawiamy kilka najbardziej interesujących.

Ilość komentarzy: 0

Noc Muzeów 2017 na Warmii i Mazurach(2017-05-10)

Zbliża się Noc Muzeów, podczas której instytucje w całej Polsce bezpłatnie udostępniają swoje zbiory. Akcji towarzyszą dodatkowe atrakcje – imprezy i eventy, zachęcające do odwiedzania muzeów przez cały rok. Sprawdźmy więc, co czeka turystów i mieszkańców naszego regionu.

Ilość komentarzy: 0

W Giżycku odbędzie się Piłkarski Turniej Gwiazd(2017-05-09)

W Giżycku w najbliższą niedzielę czeka nas mnóstwo emocji – a to za sprawą Piłkarskiego Turnieju Gwiazd. Na murawie zobaczymy znane z telewizji twarze, które zmierzą się giżyckimi old boyami oraz żołnierzami. Impreza będzie także okazją do wsparcia akcji charytatywnej.

Ilość komentarzy: 0

Rowery w Węgorzewie - Szlakiem Piramidy(2017-05-04)

Wiosenna propozycja dla amatorów jazdy rowerem. Proponujemy Szlak Piramidy, który, chociaż omija jeziora, jest naprawdę ciekawą trasą – przekonajcie się sami.

Ilość komentarzy: 0

Czy w majówkę popłyniemy Szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich?(2017-04-27)

Zbliża się majówka i wiele osób zamierza spędzić długi weekend pod żaglami. Osoby, które planują podbój Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, powinny wiedzieć, że pozostanie on zamknięty – choć nie jest to równoznaczne z zakazem poruszania się tą trasą…

Ilość komentarzy: 0

Wielkie Otwarcie Sezonu i Mazurska Majówka 2017 w Giżycku(2017-04-21)

Początek maja w Giżycku to okazja do świetnej zabawy. W tym czasie odbywa się bowiem Wielkie Otwarcie Sezonu, którego punktem kulminacyjnym jest widowiskowa Parada Jednostek Pływających na kanale Giżyckim.

Ilość komentarzy: 0

Aktywna Majówka z Radiem ZET 2017 w Mikołajkach(2017-04-20)

Jeśli podczas zbliżającej się majówki chcecie zrobić coś ciekawego, zapraszamy do Mikołajek. W miasteczku gościć będzie Radio ZET ze swoją akcją „Morze, Góry i Mazury”. Znamy już pierwsze szczegóły imprezy.

Ilość komentarzy: 0

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."