Są szanse na odnowienie piramidy w Rapie(2017-02-17)

Jedno z najbardziej tajemniczych i rozbudzających wyobraźnię miejsc w naszym regionie ma szansę na odnowienie! Przez dziesiątki lat zaniedbywane, a nawet celowo niszczone, może stać się prawdziwą perełką, która przyciągnie jeszcze większą liczbę turystów.

Ilość komentarzy: 0

Tropem Wilczym - gdzie w naszym regionie odbędą się biegi?(2017-02-16)

Już za dziesięć dni w całej Polsce wystartuje piąta edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Event honoruje żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego – o tym, jak bardzo była potrzebna taka inicjatywa świadczy fakt, że w ubiegłym roku pobiegło 40 tysięcy uczestników!

Ilość komentarzy: 0

Miasteczka Cittaslow w regionie będą jeszcze piękniejsze!(2017-02-07)

Idea niespiesznego życia w naszym regionie jest bardzo popularna. Świadczy o tym ilość miasteczek, należących do międzynarodowej sieci Cittaslow, cieszących się dużym zainteresowaniem turystów. Teraz może być ono jeszcze większe, bo niedawno przyjęto projekty rewitalizacji części z nich.

Ilość komentarzy: 0

Czy schrony będą nową atrakcją Giżycka?(2017-02-02)

Do tej pory były niewykorzystane – pamiętała o nich tylko garstka pasjonatów historii. Teraz schrony z czasów drugiej wojny światowej mogą stać się kolejną dużą atrakcją turystyczną Giżycka.

Ilość komentarzy: 0

Muzeum Warmii i Mazur na ferie zimowe(2017-01-26)

Ferie zimowe w województwie warmińsko-mazurskim rozpoczynają się 23 stycznia, a kończą 5 lutego. Jak w tym czasie zorganizować wolny czas dzieciom? Można skorzystać z zimowej oferty Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie oraz jego oddziałów, znajdujących się w kilku miastach regionu.

Ilość komentarzy: 0

Wypożyczalnia Mazury: jachty spacerowe bez patentu z ogrzewaniem(2017-01-25)

Planujesz wiosenny wypoczynek na Mazurach? Nie musisz mieć patentu, by cieszyć się żeglarską przygodą – tym bardziej w kwietniu i maju wypożyczenie jachtu spacerowego w Węgorzewie będzie 40% tańsze.

Ilość komentarzy: 0

Premiera singla Subarugang - uczestnika Mazury Hip-Hop Festiwal Giżycko(2017-01-20)

Mazury Hip-Hop Festiwal, który odbywa się w Twierdzy Boyen w Giżycku, to kuźnia nowych talentów. Ubiegłoroczni laureaci konkursu dla młodych artystów, właśnie zaprezentowali swój nowy singiel.

Ilość komentarzy: 0

Szlak Zamków Gotyckich na Mazurach i Warmii(2017-01-10)

Na terenie Warmii i Mazur leży wiele gotyckich zamków, będących krzyżacką spuścizną. Część z nich znalazła się na międzynarodowym szlaku turystycznym.

Ilość komentarzy: 0

Ełk zaprasza na zimową edycję RUNMAGEDDONU(2017-01-03)

Runmageddon powraca na Warmię i Mazury! Już w lutym odbędzie się zimowa edycja tych najbardziej ekstremalnych zawodów – organizatorzy obiecują jeszcze więcej doznań.

Ilość komentarzy: 0

Twierdza Boyen przeszła kolejne zmiany(2016-12-28)

Twierdza Boyen w Giżycku to jedna z największych atrakcji turystycznych miasta. To również jeden z najlepiej zachowanych zabytków – niedawno przeszedł kolejną renowację.

Ilość komentarzy: 0

Najlepsze miejsca na narty na Mazurach(2016-12-22)

Bezsprzecznie Mazury są kojarzone z żeglarstwem. Jednak zimowa oferta regionu także jest warta zainteresowania! Nie brakuje tu na przykład stacji narciarskich, które niczym nie ustępują tym, znajdującym się na południu Polski.

Ilość komentarzy: 2

Bieg Jaćwingów 2017 startuje w styczniu!(2016-12-15)

Bieg Jaćwingów to impreza, która w pełni zasłużyła sobie na miano kultowej. Fanom biegówek przypominamy, że właśnie rozpoczęły się zapisy do jej 28. edycji.

Ilość komentarzy: 0

Puchar Trzech Gór Warmii i Mazur - już w styczniu!(2016-12-07)

Puchar Trzech Gór Warmii i Mazur to impreza, bez której trudno w naszym regionie wyobrazić sobie zimę. Dla kibiców to nie lada gratka, bo w rywalizacji biorą udział dziennikarze z całej Polski i regionalni samorządowcy.

Ilość komentarzy: 0

Zamek w Działdowie szykuje się do remontu(2016-11-29)

Zamek w Działdowie to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w mieście. Zabytek nie uniknął losów innych warowni na Warmii i Mazurach – zaniedbany, popadał w ruinę. Na szczęście od kilku lat jego los się poprawia, a kilka dni temu władze miasta i województwa podpisały umowę na remont średniowiecznej części krzyżackiego zamku.

Ilość komentarzy: 0

Na Szlaku Mazurskich Fortyfikacji...(2016-11-25)

Turyści, którzy poszukują nowych miejsc i podróżniczych inspiracji, powinni poznać Szlak Fortyfikacji Mazurskich. Na przestrzeni ponad czterystu kilometrów znajdują się miejsca, o jakich niektórzy nawet nie słyszeli…

Ilość komentarzy: 0

Mazurskie skanseny, które trzeba odwiedzić(2016-11-22)

Nasz region może pochwalić się bogatą tradycją. Najlepszym sposobem na poznanie warmińsko-mazurskiej kultury jest wizyta w skansenie. Przygotowaliśmy więc listę miejsc, do których warto się udać.

Ilość komentarzy: 0

Ciekawe miejsca na Mazurach - Wojnowo(2016-11-17)

Mazury to region, który nie przestaje zaskakiwać. Kiedy myślimy, że widzieliśmy już wszystkie najciekawsze miejsca, odnajdujemy kolejne. Zapraszamy do pięknego Wojnowa – najbardziej znanej wsi starowierców.

Ilość komentarzy: 0

Olsztyn zaprasza na 8. edycję Warmińskiego Jarmarku Świątecznego(2016-11-15)

Przed Bożym Narodzeniem na rynkach polskich miast goszczą świąteczne kiermasze i jarmarki. Jedną z największych imprez tego typu w naszym regionie jest Warmiński Jarmark Świąteczny, który już po raz ósmy odbędzie się w Olsztynie. Gościem specjalnym będzie Święty Mikołaj.

Ilość komentarzy: 0

4 mniej znane zakątki Mazur(2016-11-10)

Wydaje się wam, że świetnie znacie region Warmii i Mazur? Ale czy słyszeliście o tych miejscach?

Ilość komentarzy: 0

Tak Mrągowo będzie obchodzić Święto Niepodległości(2016-11-07)

Zbliżający się długi weekend w Mrągowie upłynie pod znakiem wydarzeń upamiętniających odzyskanie przez Polskę niepodległości. Zatem osoby, które w tym czasie będą wypoczywać w mieście, na pewno nie będą narzekać na brak atrakcji.

Ilość komentarzy: 0

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."