Jezioro Dargin

Opinie

Bądź pierwszym, który doda opinię o tym obiekcie!

Brak oceny
Dodaj opinię

Opis obiektu

Jezioro Dargin położone jest w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich na szlaku żeglugowym. Nazwa jeziora jest staropruskiego pochodzenia i oznacza "słotny, wilgotny, mokry". Jezioro jest spore. Ma powierzchnię ponad 3000 ha, długość ponad 10 km, a szerokość prawie 6 km.

Kompleks jeziora Mamry

Dargin wchodzi w skład kompleksu jeziora Mamry. Oprócz Darginu inne jeziora tworzące całość to: Mamry Północne (lub właściwe), Kirsajty, Kisajno, Święcajty i Dobskie.

Jezioro łączy się od południa z jeziorem Kisajno, od zachodu z jeziorem Łabap i dalej z jeziorem Dobskim, a od północny z jeziorem Kirsajty (przejście pod Mostem Sztynorckim). Na północnym brzegu znajduje się wejście do kanału Sztynorckiego łączącego Dargin z jeziorem Sztynorckim.

Wspaniałe otoczenie

Nad jeziorem Sztynorckim, z którym Dargin jest połączony, leży Sztynort.

"Kto ma Sztynort, ten posiada Mazury" - te słowa Ignacego Krasickiego doskonale świadczą o tym, jak wspaniałą posiadłością był Sztynort, znajdujący się obecnie w powiecie węgorzewskim. Domyślać się jednak możemy, że to nie sam pałac (niespecjalnej urody bądź jak pisała hrabina Marion Dönhoff "stary, ale niezbyt piękny pałac") zrobił na nim tak ogromne wrażenie, a położenie posiadłości.

Sztynort był w latach 1572-1945 główną siedzibą rodową Lehndorffów (potężnego arystokratycznego rodu). Sama nazwa Sztynort wywodzi się z niemieckiego Steinort co oznacza w swobodnym tłumaczeniu kamienny róg. Nazwa prawdopodobnie wzięła się od znanej żeglarzom kamienistej mielizny na jeziorze Dargin obecnie zwanej Kamieniami Sztynorckimi. Sztynort położony jest nad jeziorem Sztynorckim, na półwyspie między trzema jeziorami Dargin, Kirsajty i Mamry.

Budowę "dzisiejszego" pałacu z wykorzystaniem murów fundamentowych starej podupadłej budowli, przeprowadzono w latach 1689-1691. Przy pałacu powstały budynki gospodarcze z bramą przejazdową, tworzące wewnętrzny dziedziniec, z otwarciem na jezioro Sztynorckie. W skład posiadłości wchodził także ogromny park, a w nim pawilon klasycystyczny, neogotycka kaplica, renesansowe rzeźby oraz zegar słoneczny. Wybudowano także kanał, który pozwalał na wypłynięcie łodzią na jezioro Kirsajty i dalej na wyspę Upałty. XIX wiek przyniósł zmiany w sztynorskiej posiadłości, zburzono bowiem zabudowania gospodarcze i zbudowano spichlerz, rozbudowano sam pałac, w parku wzniesiono herbaciarnię. Wybudowano także mauzoleum rodowe na cyplu pomiędzy jeziorem Sztynort i Łabap, które nie dotrwało do dzisiejszych czasów.

Szlak żeglugowy


Jezioro Dargin leży na szlaku żeglugowy między Giżyckiem i Węgorzewem. Przepływa się też przez nie w drodze do Sztynortu lub na jezioro Dobskie.

Ofertę rejsów statkami pasażerskimi proponuje m.in. Żegluga Mazurska, posiadająca porty w 6 miastach: Rucianym Nidzie, Mikołajkach, Rynie, Rydzewie, Giżycku i Węgorzewie.

W pobliżu

Giżycko

Przystań Most Sztynorcki

Harsz, Pozezdrze
Odległość: 2.61 km

Przystań Camping Sonata

Harsz 40, Pozezdrze
Odległość: 3.41 km

Przystań Zdorkowo

Harsz Kolonia 62b, Pozezdrze
Odległość: 3.43 km

Pałac w Sztynorcie

Sztynort -, Sztynort
Odległość: 3.45 km

Port Sztynort

Sztynort 11, Sztynort
Odległość: 3.54 km

Jezioro Skarż Wielki

Świdry
Odległość: 3.79 km

Przystań Most Sztynorcki

Harsz, Pozezdrze
Odległość: 2.61 km

Przystań Camping Sonata

Harsz 40, Pozezdrze
Odległość: 3.41 km

Przystań Zdorkowo

Harsz Kolonia 62b, Pozezdrze
Odległość: 3.43 km

Pałac w Sztynorcie

Sztynort -, Sztynort
Odległość: 3.45 km

Port Sztynort

Sztynort 11, Sztynort
Odległość: 3.54 km

Jezioro Skarż Wielki

Świdry
Odległość: 3.79 km

Inne jeziora w okolicy

Jeziora

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!