Powiększ mapę, aby zobaczyć więcej obiektów w regionie.

Legenda:

  • Ilość obiektów (przybliż mapę)
  • Noclegi
  • Czartery jachtów
  • Restauracje
  • Atrakcje

Najbliższe oferty specjalne zobacz więcej

obraz

Wielkanoc 2017

To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych...

obraz

Weekend majowy 2017

Długi Weekend majowy 2017 zapowiada się cudownie. Będzie...

Giżycko bierze udział w akcji „Polska na Niebiesko”(2017-03-30)

Na 2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, a ludzie na wszystkich kontynentach okazują solidarność z osobami autystycznymi. Do inicjatywy przyłącza się również Giżycko – w mieście zorganizowane będą eventy, dzięki którym zainteresowani poszerzą swoją wiedzę o autyzmie.

Ilość komentarzy: 0

Tropem Wilczym - gdzie w naszym regionie odbędą się biegi?(2017-02-16)

Już za dziesięć dni w całej Polsce wystartuje piąta edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Event honoruje żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego – o tym, jak bardzo była potrzebna taka inicjatywa świadczy fakt, że w ubiegłym roku pobiegło 40 tysięcy uczestników!

Ilość komentarzy: 0

Czy schrony będą nową atrakcją Giżycka?(2017-02-02)

Do tej pory były niewykorzystane – pamiętała o nich tylko garstka pasjonatów historii. Teraz schrony z czasów drugiej wojny światowej mogą stać się kolejną dużą atrakcją turystyczną Giżycka.

Ilość komentarzy: 0

Premiera singla Subarugang - uczestnika Mazury Hip-Hop Festiwal Giżycko(2017-01-20)

Mazury Hip-Hop Festiwal, który odbywa się w Twierdzy Boyen w Giżycku, to kuźnia nowych talentów. Ubiegłoroczni laureaci konkursu dla młodych artystów, właśnie zaprezentowali swój nowy singiel.

Ilość komentarzy: 0

Twierdza Boyen przeszła kolejne zmiany(2016-12-28)

Twierdza Boyen w Giżycku to jedna z największych atrakcji turystycznych miasta. To również jeden z najlepiej zachowanych zabytków – niedawno przeszedł kolejną renowację.

Ilość komentarzy: 0

Mazurskie miasta, które oczarowały filmowców(2016-10-11)

Mazurskie plenery od zawsze inspirują artystów. Nic więc dziwnego, że region jest wybierany przez filmowców, którzy chętnie kręcą tu plenery. Jesteście ciekawi, jakie miejsca z naszego regionu można było zobaczyć w kinie?

Ilość komentarzy: 1

Twierdza Boyen będzie areną kolejnej edycji Runmageddonu(2016-09-20)

W Giżycku po raz pierwszy odbędą się zawody Runmageddon – największego w Polsce cyklu biegów przeszkodowych! Zawodnicy zmierzą się na terenie Twierdzy Boyen.

Ilość komentarzy: 0

zobacz wszystkie
Dodaj obiekt noclegowy

Czartery jachtów

Tes 32 Dreamer (31)

Tes 32 Dreamer to duża jednostka przeznaczona...

Sasanka 660 (30)

Sasanka 660 to bardzo popularny, wygodny i...

Antila 24 (28)

Antila 24 to jacht turystyczny o przestronnym...

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."