Mazurskie cuda natury

Mazurskie cuda natury

Mazury to jedna z najcudowniejszych polskich krain, zachwycająca pięknem przyrody. Które jej cuda koniecznie powinien zobaczyć każdy turysta? Przygotowaliśmy kilka podpowiedzi.

Jezioro Śniardwy


Osoby, które po raz pierwszy przyjeżdżają na Mazury, po prostu muszą zobaczyć Mazurskie Morze – w końcu to jedno z najpopularniejszych polskich jezior. Akwen ma prawie 12000 hektarów powierzchni, wyobraźcie więc sobie, jak wygląda przy wietrznej pogodzie, gdy tworzą się na nim fale… Śniardwy połączone są kilkoma mniejszymi jeziorami: Mikołajskim, Seksty, Tuchlin czy Łuknajno. Można się do nich dostać wąskimi przesmykami.

Warto także zainteresować się wyspami, które leżą w południowej części Śniardw. Na Czarcim Ostrowie znajdują się ślady po XVIII-wiecznym pruskim forcie, ale człowiek odkrył dla siebie to miejsce już w czasach prehistorycznych. Badacze doszli do wniosku, że na wyspie znajdowało się miejsce kultu Galindów. Z kolei na Szerokim Ostrowie aż do końca wojny mieściła się osada, po której pozostały teraz tylko ślady fundamentów dawnych zabudowań.

Jeżeli szukacie najpiękniejszych widoków na jezioro, udajcie się na wschodni brzeg Śniardw. Jest wyższy, dlatego z tego miejsca tafla prezentuje się najlepiej. Doskonałe punkty obserwacyjne to zwłaszcza okolice wsi Dziubiele i Suchy Róg.

Puszcza Piska


Kolejne wyjątkowe miejsce na przyrodniczej mapie Mazur to właśnie Puszcza Piska. Możecie tam zobaczyć, jak kiedyś wyglądały nieprzebyte polskie lasy. Puszcza jest bowiem pozostałością Wielkiej Kniei, która kiedyś porastała cały region. Chociaż dzisiaj raczej trudno w to uwierzyć, w średniowieczu rosły tu głównie drzewa liściaste – teraz dominują iglaste. Skąd taka zmiana? Jak zwykle przez człowieka, który nie tylko intensywnie karczował puszczę, czyniąc miejsce dla osad i upraw, ale również nasadzał cenione w handlu gatunki drzew iglastych. Dawna puszcza pełna była zwierzyny, w tym majestatycznych żubrów, turów i niedźwiedzi.

Dzisiaj przyroda Puszczy Piskiej jest pod szczególną ochroną. Na jej najcenniejszych fragmentach utworzono Mazurski Park Krajobrazowy, podzielony na kilkanaście rezerwatów. Na tym obszarze znajdują się nie tylko lasy, ale też jezioro Śniardwy i rzeka Krutynia. W Mazurskim Parku Krajobrazowym spotkacie również żubry, wystarczy udać się do rezerwatu w Puszczy Boreckiej, a w Popielnie – koniki polskie. Miejsce stało się prawdziwą ostoją dzikiego ptactwa: bocianów, bielików, rybołowów, puchaczy, kormoranów, żurawi i innych.

Szukasz noclegów w Puszczy Piskiej? Być może urzeknie cię Krutyń. Wejdź i zobacz: Noclegi w Krutyniu

Rzeka Pasłęka


Rzeka Pasłęka to jedno z najciekawszych przyrodniczo miejsc w okolicy Braniewa. Jest to także jedna z najdłuższych Pojezierza Mazurskiego, ale chociaż ten fakt można uznać za ciekawy, to tak naprawdę nie wpływa na jej atrakcyjność. Pasłęka niejednego zaskakuje, bowiem znajdują się tu zarówno bardziej dzikie, przełomowe odcinki, jak i miejsca, gdzie łagodnie meandruje pośród łąk i torfowisk. Okazuje się, że słynna Krutynia ma jednak poważną konkurencję.

Na Pasłęce utworzono rezerwat przyrody „Ostoja Bobrów na Rzece Pasłęce”. Cel był oczywisty – ochraniać bobry europejskie. Chociaż dawniej zwierzęta były pospolite, należały do zwierząt łownych, to na początku XIX wieku zostały prawie całkowicie wytępione. Aby ponownie zadomowiły się na Warmii i Mazurach, trzeba było kilkudziesięciu lat. Teraz w rezerwacie żyje około siedemdziesięciu rodzin bobrów.

Szukasz noclegów w tej okolicy? Wejdź i zobacz: Noclegi w Braniewie

Lasy Skaliskie


Lasy Skaliskie są miejscem, do którego wielu turystów wciąż nie dociera. Kompleks leży pomiędzy Węgorzewem a Gołdapią, niedaleko granicy z Rosją. Skąd taka nazwa? Wzięła się od Pawła Skalicha, szesnastowiecznego awanturnika – aby pozbyć się go z Królewca, nadano mu właśnie te tereny. Dzisiaj Skalich jest tylko mglistym wspomnieniem, natomiast Lasy Skaliskie są jak najbardziej realne i warte odwiedzenia.

Rzeźbę terenu ukształtowało ostatnie zlodowacenie bałtyckie, a jedyną pozostałością po dawnych jeziorach jest Bagno Minta. Stanowi ono ostoję dzikich zwierząt. Lasy Skaliskie są bowiem miejscem, w którym żyją liczne gatunki zwierząt. Najcenniejsze to przede wszystkim rysie, jenoty, wilki i bobry, poza nimi także ptaki: zimorodki, czaple, żurawie oraz bociany czarne.

Sprawdź ofertę noclegów w okolicy. Wejdź i zobacz:
Noclegi w Węgorzewie
Noclegi w Gołdapi

Następny artykuł Makarska - atrakcje i...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!