Mazurskie miasta, które oczarowały filmowców

Mazurskie miasta, które oczarowały filmowców

Mazurskie plenery od zawsze inspirują artystów. Nic więc dziwnego, że region jest wybierany przez filmowców, którzy chętnie kręcą tu plenery. Jesteście ciekawi, jakie miejsca z naszego regionu można było zobaczyć w kinie?

Giżycko


W tym mieście powstał jeden ze słynnych filmów Romana Polańskiego „Nóż w wodzie” (1961 r.). Był to reżyserski debiut, który przyniósł autorowi nie tylko uznanie, ale również nominację do Oscara! Akcja filmu dzieje się na jachcie pływającym po mazurskich akwenach – sceny kręcono głównie na jeziorze Kisajno oraz Śniardwy. Widzowie mogą obserwować dramat, jaki rozgrywa się między trzema osobami: Andrzejem (Leon Niemczyk), Krystyną – jego żoną oraz towarzyszącym im przypadkowym młodym człowiekiem. Warto wspomnieć, że „Nóż w wodzie” do dzisiaj budzi duże emocje i można go obejrzeć nie tylko ze względu na mazurskie krajobrazy.

Giżycko jeszcze nie raz pojawiało się na ekranie – ostatnio w serialu TVP zatytułowanym „Przystań”. Jest to historia młodych ludzi, którzy chcą zostać ratownikami WOPR i pracować na Mazurach.

Chcecie poszukać miejsc z filmu lub serialu? Zapraszamy do Giżycka! Sprawdźcie noclegi w mieście: Noclegi w Giżycku

Olsztynek


Jaki film powstawał właśnie w tym miasteczku? Myślimy oczywiście i „Kołysance” Juliusza Machulskiego. Jest to historia rodziny Makarewiczów – wampirów, które pewnego dnia zjawiają się w mazurskiej miejscowości. Wraz z ich przybyciem w okolicy zaczynają się dziać niewyjaśnione rzeczy… W komedii „zagrały” nie tylko mazurskie krajobrazy. Reżyser wiele scen nakręcił w skansenie w Olsztynku. Osoby, które zwiedzały muzeum, na pewno będą w stanie rozpoznać te miejsca.

Ostróda i okolice


Serialowa adaptacja powieści Małgorzaty Kalicińskiej „Dom nad rozlewiskiem” przez kilka lat cieszyła się dużą popularnością wśród widzów telewizji. Wspaniale przedstawione mazurskie krajobrazy były jednym z mocnych punktów serialu. Mając trochę czasu warto wybrać się na poszukiwanie miejsc, które odwiedziła ekipa.

Orneta


Miasteczko położone jest w warmińskiej części województwa. Turystów zachwyca zabytkami oraz malowniczymi krajobrazami. Nic więc dziwnego, że przyciąga też filmowców – i to tych z pierwszej ligi! W Ornecie sceny do „Róży” nagrywał Wojtek Smarzowski, który pracował także w innych miastach regionu, między innymi w Olsztynie, Szczytnie i Pęglitach. Film przedstawia losy Mazurów w latach 40. XX wieku oraz poruszającą historię trudnej miłości… W rolach głównych wystąpili Agata Kulesza, Kinga Preis oraz Marcin Dorociński.

W okolicach Ornety powstał też inny ważny film, czyli „Papusza” w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krazue. Opowieść o cygańskiej poetce jest doskonale wkomponowana w warmińsko-mazurski krajobraz. Osoby, które tworzyły scenografię do filmu, były zachwycone tym, że wiele miejsc w regionie wydaje się niezmienione, co daje wrażenie podróży do czasów, gdy nie tylko po mazurskich drogach wędrowały cygańskie tabory.

Szymbark


Nasz region inspiruje nie tylko rodzimych twórców. W okolicach Iławy – a dokładnie w Szymbarku – gościła zagraniczna ekipa filmowa, której przewodził Volker Schlöndorff. Niemiecki reżyser zrealizował tam część scen „Króla Olch”, między innymi zdobycie twierdzy przez wojska radzieckie. W roli tytułowej wystąpił John Malkovich.

Następny artykuł Krościenko nad Dunajcem -...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!