Mazury Hip-Hop Festiwal ma już 15 lat!

Mazury Hip-Hop Festiwal ma już 15 lat!

Organizatorzy najstarszej w Polsce plenerowej imprezy hiphopowej ogłosili ostatnich headlinerów tegorocznego festiwalu! Na 15 jubileuszowej odsłonie MHHF wystąpią również Małpa i VNM. Dołączą oni tym samym do już potwierdzonych O.S.T.R.-a, Tedego, Sokoła i Marysi Starosty, JWP/BC, Hemp Gru, Tau, Kaliego, Soboty, Te-Trisa, Quebonafide, Taco Hemingwaya, Miuosha oraz Mielzky’ego.

Jako że Mazury Hip-Hop Festiwal obchodzi w tym roku swoje piętnastolecie, organizatorzy najstarszej w Polsce plenerowej imprezy hiphopowej szykują specjalną jubileuszową odsłonę. Do giżyckiej Twierdzy Boyen zaprosili absolutną czołówkę polskiego rapu. Koncerty będą odbywać się w dniach 21-23 lipca 2016.

Serwis Mazury.com sprawuje oficjalny patronat medialny nad festiwalem.

Zapisy na festiwal ruszyły już pod koniec grudnia ubiegłego roku. Na Facebooku utworzono też oficjalny event, gdzie organizatorzy będą stopniowo ujawniać wszystkie planowane atrakcje.

Na uczestników czekać będzie kilkanaście niezapomnianych koncertów czołówki polskiego hip-hopu oraz jubileuszowa bitwa freestyle’owa o Twierdzę Boyen. Tradycyjnie rozdane zostaną też autorskie festiwalowe nagrody, czyli „Złote Felgi”. Już wkrótce poznamy pierwsze nominacje w kategoriach: „Całokształt Twórczości”, „Płyta Roku” oraz „Debiut Roku”.

Wiemy już, że w Giżycku zobaczymy Tedego. Tede, czyli Jacek Graniecki, to najlepiej rozpoznawalny polski raper, a przy okazji jeden z bardziej kontrowersyjnych przedstawicieli gatunku. Sławę zawdzięcza nie tylko projektom muzycznym, ale równie zręcznej działalności biznesowej i medialnej. Na koncie ma dwanaście studyjnych albumów i wiele branżowych nagród, wśród których warto wymienić na pewno Ślizgery i Belvedere Achievement Award. Był też wielokrotnie nominowany do Fryderyków, a w 2010 roku otrzymał „Superjedynkę” na Festiwalu w Opolu w kategorii Hip-Hop. Koncerty Tedego cieszą się niegasnącą popularnością, czego przykładem jest trasa promująca ostatni solowy longplay – „Vanillahajs”.

Wojtek Sokół i Marysia Starosta to duet – zjawisko, które zdążyło już przedefiniować polski hip-hop i wprowadzić do niego nową jakość. Obie ich wspólne płyty, „Czysta brudna prawda” i „Czarna Biała Magia” pokryły się platyną. Ich żywe, energetyczne koncerty gromadzą tłumy ludzi w bardzo szerokim przekroju wiekowym. Pozornie, i w teorii te dwa muzyczne światy – szorstkiego, brutalnego rapu i eterycznego, kobiecego popu do siebie nie przystają. W praktyce zdążyły już stworzyć nową jakość w polskiej muzyce. Wysmakowany, wielogatunkowy hip-hop dla dorosłych, który nie boi się czerpać z elektroniki, rocka i dźwiękowych eksperymentów, nigdy przy tym nie tracąc swojego rapowego charakteru.

 

Hemp Gru to jeden z najważniejszych i najpopularniejszych składów, reprezentujących hardcore’owy nurt polskiego hip-hopu. Wilku, Bilon oraz Żary mają na swoim koncie pięć studyjnych albumów – poczynając od klasycznego debiutu „Klucz” z 2004 roku, poprzez wydaną pięć lat później „Drogę” (2009), aż po ugruntowującą pozycję zespołu trylogię „JLB” („Jedność” – 2011, „Lojalność” – 2011, „Braterstwo” – 2012). Na przestrzeni minionych lat Hemp Gru zagrało setki koncertów – m.in. w Polsce, wielu krajach europejskich, a nawet w USA. Skład bardzo dobrze odnajduje się na scenie, serwując swoim fanom spektakularne i pełne żywiołowej energii występy na żywo. Warto dodać, że dorobek HG został doceniony nie tylko przez słuchaczy hip-hopu, ale również instytucje europejskie. W 2008 roku grupa została uhonorowana przez unijnego komisarza do spraw kultury nagrodą EBBA (European Border Breakers Awards) za dotarcie do publiczności poza granicami swego kraju.


Z kolei Te-Tris to żywa legenda wolnego stylu. Jeden z najzdolniejszych i najbardziej utytułowanych polskich freestyle’owców ma na koncie m.in. dwukrotne wicemistrzostwo WBW (2004 i 2005 rok) oraz wiele zwycięstw w innych prestiżowych bitwach. Sukcesywnie rosnącą liczbę albumów i mixtape’ów zamyka wydany pod koniec 2015 album „Definitywnie”, uznany przez wielu dziennikarzy muzycznych za jedną z najlepszych rapowych płyt minionego roku. Słuchacze z kolei zaliczają jest zgodnie do grona najlepiej koncertujących polskich artystów hiphopowych.

Gruby Mielzky, znany również jako Mielon, to raper pochodzący ze Starogardu Gdańskiego, a mieszkający na co dzień w Trójmieście. Członek cenionej formacji Lavoholics ma na swoim koncie trzy bardzo solidne i ciekawe płyty. Pierwsze dwie to stricte solówki, trzecia z nich to wspólny projekt z nadwornym producentem Lavoholics, czyli Patr00. Ten wypuszczony w kwietniu 2015 roku wspólny album – „Miejski patrol” – zyskał sobie powszechne uznanie i sympatię odbiorców przywiązanych do hiphopowej klasyki.

Przedstawiamy ostatnich headlinerów tegorocznego festiwalu, którymi są: Małpa i VNM.

Małpa po raz pierwszy podbił serca słuchaczy wydanym w 2009 roku nielegalem „Kilka numerów o czymś”. Reprezentant Torunia i współtwórca składu Proximite dał się poznać jako zdolny oraz charyzmatyczny tekściarz, sprawnie budujący klimat swoich opowieści. Łukasz Małkiewicz przedkłada jakość nad ilość, wobec czego na przestrzeni ostatnich lat nie rozpieszczał odbiorców mnogością utworów, ale kiedy już coś się ukazywało, to potwierdzało klasę tego nieszablonowego MC (vide „Skała”, „Jakbym nie miał celu” u HV NOON czy „Guzik” u Włodiego). W końcu – w lutym 2016 – na rynek trafił jego długo oczekiwany studyjny album „Mówi”, wydany nakładem oficyny Proximite. Wkrótce po premierze longplay trafił na szczyt OLiS-u, a pod koniec kwietnia uzyskał status złotej płyty. Na MHHF 2016 Małpa wystąpi razem z zespołem instrumentalistów.

Pochodzący z Elbląga VNM jest uważany za jednego z najlepszych polskich raperów. Rozgłos zdobył w 2005 roku, kiedy ze swoim składem 834 wygrał konkurs na najlepsze demo organizowany przez szczecińską audycję radiową Wudoo. Od tego czasu nagrał jeszcze dwie płyty z 834 oraz solowy materiał „Na Szlaku Po Czek”. Jako pierwszy i jak na razie jedyny raper w historii naszego kraju znalazł się na okładce hiphopowego pisma (Magazyn Hip Hop #52, grudzień 2007), nie mając na koncie oficjalnie wydanej płyty. Jego talent dostrzegł Sokół i zaproponował nagranie wspólnego utworu „Nie muszę”, który słuchacze mogli usłyszeć na początku 2008 roku. Rok później ukazał się „Niuskul Mixtape 2009”. W tym samym czasie VNM wziął udział w nagraniach kompilacji „Prosto Mixtape 600V”, gdzie wraz z Sokołem oraz DJ-em 600V był gospodarzem tego projektu. W lipcu 2010 podpisał kontrakt wydawniczy z Prosto Label. Jego dziesiąty, a zarazem pierwszy oficjalnie wydany album studyjny, ukazał się 17.01.2011. Od tego momentu z każdym kolejnym rokiem VNM ugruntowywał swoją pozycję w ścisłej czołówce mainstreamu – zarówno debiut, jak i trzy kolejne płyty rapera w oficjalnym obiegu (debiutujące na OLISie kolejno na 5, 7, 3 i 2 miejscu) sprawiły, że do dziś zagrał około 250 koncertów nie tylko w całej Polsce, ale również w Anglii, Szkocji, Holandii, Bułgarii, Czechach, we Włoszech, a nawet w Islandii. Pod koniec 2015 roku – wraz z dwoma przyjaciółmi z Elbląga – założył label De Nekst Best i został producentem wykonawczym „De Nekst Best Mixtape”, pierwszego wydawnictwa labelu, który połączył trzy pokolenia polskiego rapu w najlepszym wydaniu.

***
Organizatorzy festiwalu i Agencja Domino zapraszają też na oficjalne i ekskluzywne Before Party. Na dzień przed startem MHHF-u pokład statku Żeglugi Mazurskiej zamieni się w parkiet, który rozgrzeją mazurskie słońce oraz trzech imprezowych asów: Falcon1, Black Belt Greg oraz Junskee. A wszystko to przez ponad 5 godzin rejsu, w niesamowitej scenerii jeziora Niegocin.

Więcej informacji: www.mazuryhiphopfestiwal.pl

Następny artykuł Pogoda na lipiec 2016 nad...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!