Powiększ mapę, aby zobaczyć więcej obiektów w regionie.

Legenda:

  • Ilość obiektów (przybliż mapę)
  • Noclegi
  • Czartery jachtów
  • Restauracje
  • Atrakcje

Najbliższe oferty specjalne zobacz więcej

obraz

Wielkanoc 2017

To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych...

obraz

Weekend majowy 2017

Długi Weekend majowy 2017 zapowiada się cudownie. Będzie...

Najlepsze miejsca na narty na Mazurach(2016-12-22)

Bezsprzecznie Mazury są kojarzone z żeglarstwem. Jednak zimowa oferta regionu także jest warta zainteresowania! Nie brakuje tu na przykład stacji narciarskich, które niczym nie ustępują tym, znajdującym się na południu Polski.

Ilość komentarzy: 2

Puchar Trzech Gór Warmii i Mazur - już w styczniu!(2016-12-07)

Puchar Trzech Gór Warmii i Mazur to impreza, bez której trudno w naszym regionie wyobrazić sobie zimę. Dla kibiców to nie lada gratka, bo w rywalizacji biorą udział dziennikarze z całej Polski i regionalni samorządowcy.

Ilość komentarzy: 0

Tak Mrągowo będzie obchodzić Święto Niepodległości(2016-11-07)

Zbliżający się długi weekend w Mrągowie upłynie pod znakiem wydarzeń upamiętniających odzyskanie przez Polskę niepodległości. Zatem osoby, które w tym czasie będą wypoczywać w mieście, na pewno nie będą narzekać na brak atrakcji.

Ilość komentarzy: 0

Za nami druga edycja The Barbecue Festival Mrągowo 2016!(2016-07-12)

Miniona sobota w Mrągowie była bardzo… smakowita! 9 lipca 2016 miasteczko westernowe Mrongoville stało się stolicą BBQ. Wszystko za sprawą drugiej edycji The Barbecue Festival Mrągowo 2016.

Ilość komentarzy: 0

Przyjdź na The Barbecue Festival Mrągowo!(2016-06-29)

Już 9 lipca 2016 roku Mrągowo zostanie opanowane przez miłośników grillowania, którzy przejmą władze w mieście, a Miasteczko Westernowe Mrongoville, na terenie którego odbędzie się Festiwal, stanie się Polską stolicą BBQ.

Ilość komentarzy: 1

Pierwszy Mazurski Festiwal Operowy BELCANTO w Mrągowie(2016-06-23)

Sztuka operowa dedykowana jest tylko wąskiej grupie melomanów? Nowy festiwal, który w lipcu odbędzie się w Mrągowie, pokaże, że to nie prawda. W amfiteatrze nad jeziorem Czos zabrzmią największe światowe arie operowe i operetkowe, a jeszcze większego uroku doda im mazurska sceneria.

Ilość komentarzy: 0

The Barbecue Festival Mrągowo 2016(2016-06-10)

Mrągowo ponownie zostanie opanowane przez wielbicieli grillowania, którzy przejmą władze w mieście, a Miasteczko Westernowe Mrongoville, na terenie którego odbędzie się festiwal, stanie się Polską stolicą BBQ. To wszystko już 9 lipca 2016 roku.

Ilość komentarzy: 0

zobacz wszystkie
Dodaj obiekt noclegowy

Czartery jachtów

Tes 32 Dreamer (31)

Tes 32 Dreamer to duża jednostka przeznaczona...

Sasanka 660 (30)

Sasanka 660 to bardzo popularny, wygodny i...

Antila 24 (28)

Antila 24 to jacht turystyczny o przestronnym...

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."