Noc Muzeów 2017 na Warmii i Mazurach

Noc Muzeów 2017 na Warmii i Mazurach

Zbliża się Noc Muzeów, podczas której instytucje w całej Polsce bezpłatnie udostępniają swoje zbiory. Akcji towarzyszą dodatkowe atrakcje – imprezy i eventy, zachęcające do odwiedzania muzeów przez cały rok. Sprawdźmy więc, co czeka turystów i mieszkańców naszego regionu.

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem (13 maja)
Jeśli chcecie zwiedzić muzeum poświęcone słynnej bitwie, 13 maja w ramach Nocy Muzeów zrobicie to za darmo. W towarzystwie przewodnika zobaczycie wspaniałe ekspozycje, a później będziecie mogli wziąć udział w zaplanowanych atrakcjach. W programie wieczoru znalazły się rycerskie i plebejskie gry i zabawy oraz przemarsz z pochodniami. Punkt kulminacyjny stanowić będzie gala walk rycerskich Polska vs Rosja, po której zaplanowano fireshow i ognisko. Początek – godzina 18:00.

Muzeum Regionalne im. Walentyny Dermackiej z Sapiehów w Pieckach (13 maja)
Noc Muzeów została tu zaplanowana również na sobotę 13 maja. Program obejmuje dzień otwarty, zabawy dla dzieci, prezentacje, nocne czytanie i seans filmowy. Początek o godzinie 18:00.

Twierdza Boyen w Giżycku (20 maja)
Jeśli chcielibyście poznać tajemnice leżącej pomiędzy jeziorami Kisajno a Niegocin twierdzy, koniecznie przyjedźcie 20 maja do Giżycka. Tylko tego dnia zwiedzanie Feste Boyen będzie darmowe, w dodatku w towarzystwie przewodnika. Początek o godzinie 20:00, natomiast ostatnie wejście zaplanowane jest na 23:00.

Muzeum w Mrągowie (20 maja)
W Mrągowie Noc Muzeów rozpocznie się o godzinie 22:00. Uczestnicy wydarzenia poznają sekrety wystaw i obejrzą widowisko plenerowe zatytułowane „Spotkanie z Matyldą”. Warto zarezerwować sobie też przedpołudniowe godziny, by wybrać się do miejscowości Wopławki. Odbędzie się tam inscenizacja bitwy, stoczonej tam w 1311 roku przez wojska litewskie i krzyżackie. W programie również widowiskowe turnieje rycerskie.

Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie (20 maja)
Na olsztyńskim zamku Noc Muzeów przebiegnie pod hasłem 500. rocznicy tablicy badawczej, którą Mikołaj Kopernik stworzył w krużganku. W programie znalazły się więc warsztaty tematyczne, zwiedzanie ekspozycji muzealnej, ale też koncert połączony z wizualizacją i oglądanie nocnej panoramy Olsztyna z wieży zamkowej. Oprócz tego na dziedzińcu będzie można zwiedzać obóz rycerski, słuchać opowieści i oglądać pokazy walk. Początek o godzinie 19:00.

Noc Muzeów odbędzie się też w Domu „Gazety Olsztyńskiej” oraz Muzeum Przyrody.

Muzeum Mazurskie w Szczytnie (20 maja)
Noc Muzeów w Szczytnie rozpocznie się o godzinie 21:00. Na zwiedzających będzie czekał przewodnik, który przedstawi muzealne zbiory. To świetna okazja, by dowiedzieć się więcej o przeszłości Szczytna i poznać mazurską kulturę ludową. W programie znalazła się też projekcja filmu „Moja mała ojczyzna”.

Muzeum Warmińskie w Lidzbarku Warmińskim (20 maja)
Lidzbark Warmiński, podobnie jak Olsztyn, atrakcje Nocy Muzeów powiązał z ważną dla miasta rocznicą. W tym roku mija 250 lat od ingresu biskupa Ignacego Krasickiego. Zostanie więc zainscenizowany jego wjazd na zamek, później odbędzie się spektakl na podstawie napisanej przez niego komedii. W programie wieczoru znalazły się pokazy tańca dworskiego oraz żywe obrazy, prezentujące osoby z dworu Krasickiego. Po 23 rozpocznie się gra zamkowa, polegająca na poszukiwaniach biskupiego skarbu.

fot. 3dman_eu (pixabay.com CC0)

Następny artykuł Kwatery i pokoje w Jastarni...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!