Okolice Kętrzyna na jesienny weekend

Okolice Kętrzyna na jesienny weekend

Mazury w jesiennej odsłonie na pewno zachwycą każdego turystę. Warto więc skorzystać z pogodnych dni, które jeszcze nas czekają, i wybrać się na weekend do Krainy Tysiąca Jezior. Szczególnie warte polecenia są okolice Kętrzyna.

Na Mazurach nie brakuje pięknych miejsc, wartych odwiedzenia. Proponujemy wyprawę w poszukiwaniu zamierzchłej i nie tak odległej historii. Bardzo ciekawe ścieżki znajdziemy w okolicach Kętrzyna.

Spotkania z historią w Kętrzynie


Kętrzyn to niewielkie miasteczko, którego historia sięga XIV wieku i czasów panowania krzyżackiego. To właśnie rycerze zakonni wybudowali w tym miejscu pierwszą drewnianą strażnicę nazywaną Rastenburg, a później obronny zamek. Dziś jest on jedną z największych atrakcji Kętrzyna. Turyści chętnie przesiadują na zamkowym dziedzińcu, próbując wyobrazić sobie atmosferę surowych czasów średniowiecza.

Planujesz weekend w Kętrzynie? Już teraz poszukaj noclegów, zobacz: Noclegi w Kętrzynie

Zamek w Kętrzynie jest ponadto siedzibą muzeum, w którym zgromadzono niezwykle interesujące eksponaty związane z historią miasta i całego regionu. Na wystawach można oglądać przedmioty codziennego użytku i meble. Ważne miejsce zajmuje też sztuka – kolekcja XV-wiecznych rzeźb i nieco późniejszych epitafiów oraz niezwykłych okazów numizmatycznych.

Będąc w Kętrzynie warto wybrać się też na Stare Miasto, które otoczone jest fragmentami obronnych murów z basztami. Podczas spaceru można znaleźć chwilę, by wstąpić do kościoła św. Jerzego. Dawniej stanowił integralną część miejskich obwarowań i łączył funkcje sakralne z obronnymi. Warto zwiedzić świątynię, a nawet wspiąć się na jej wieżę, skąd roztacza się wspaniały widok na całą okolicę.

Z Kętrzyna proponujemy wycieczkę do Wilczego Szańca, czyli owianej ponurą sławą kwatery głównej Hitlera. Dawniej Wilczy Szaniec zajmował obszar ponad dwóch kilometrów kwadratowych i składało się na niego osiemdziesiąt budowli. Dzisiaj można oglądać tylko te schrony i bunkry, które ocalały po tym, jak niemiecka armia wysadziła je w powietrze podczas odwrotu. Wilczy Szaniec można zwiedzać oznakowaną trasą, po której za dodatkową opłatą turystów oprowadza przewodnik.

Malownicza Święta Lipka


Niedaleko Kętrzyna znajduje się Częstochowa Północy – sanktuarium w Świętej Lipce. Warto odwiedzić to miejsce, gdyż zachwyca położeniem na przesmyku pomiędzy Jeziorem Wierzbowskim a jeziorem Dejnowa. Samo sanktuarium stanowi najlepszy przykład architektury i sztuki baroku.

Wewnątrz świątyni wzrok przyciągają złocenia i bogate polichromie. Pełno jest też rzeźb świętych, scen z życia Maryi i obrazów odwołujących się do biblii. Jednak najcenniejszym zabytkiem są niezwykłe organy z ruchomymi figurkami. Powstały w 1721 roku w pracowni J. J. Mosengela w Królewcu. W październiku są one prezentowane w dni powszednie, w godzinach 10:00, 12:00 i 14:00, natomiast zimą od wtorku do soboty o 10:00 i 14:00 - po złożeniu ofiary.

Spokojny dzień w Reszlu


Szukając spokojnej, kojącej atmosfery warto wybrać się do Reszla. Miasto z pewnością przypadnie do gustu osobom, które lubią błądzić po cichych uliczkach, gdzie czas zatrzymał się w miejscu. Warto zawędrować nad rzekę Sajnę, by zobaczyć gotyckie mosty – jeden z nich dawniej pełnił rolę akweduktu.

Oczywiście najbardziej charakterystyczną budowlą jest zamek, będący siedzibą biskupów warmińskich. Przez lata bronił okolicy przed najazdami wojsk litewskich. Dzisiaj w dawnej warowni działa hotel oraz galeria, w której wystawiane są dzieła współczesnych artystów. Na wieży zamkowej znajduje się punkt widokowy, z którego roztacza się widok na całą okolicę.

Następny artykuł Wypoczynek na Dolnym Śląsku...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!