Powiększ mapę, aby zobaczyć więcej obiektów w regionie.

Legenda:

  • Ilość obiektów (przybliż mapę)
  • Noclegi
  • Czartery jachtów
  • Restauracje
  • Atrakcje

Najbliższe oferty specjalne zobacz więcej

obraz

Wielkanoc 2017

To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych...

obraz

Weekend majowy 2017

Długi Weekend majowy 2017 zapowiada się cudownie. Będzie...

Ciekawe miejsca na Mazurach - Wojnowo(2016-11-17)

Mazury to region, który nie przestaje zaskakiwać. Kiedy myślimy, że widzieliśmy już wszystkie najciekawsze miejsca, odnajdujemy kolejne. Zapraszamy do pięknego Wojnowa – najbardziej znanej wsi starowierców.

Ilość komentarzy: 0

Co turyści mogą robić w Praniu?(2016-09-02)

Jest takie miejsce niedaleko Rucianego-Nidy, które każdy powinien odwiedzić. To osada Pranie nad Jeziorem Nidzkim – ważne miejsce na turystyczno-kulturalnej mapie okolicy.

Ilość komentarzy: 0

4 miejsca na Mazurach, które warto odwiedzić wiosną(2016-02-17)

Wiosną, gdy przyroda budzi się do życia, Mazury nabierają wyjątkowego charakteru. Warto wtedy zejść z utartych ścieżek i zagłębić się nieco w rzadziej uczęszczane szlaki. Niżej przedstawiamy miejsca, których nie można pominąć podczas wiosennych eksploracji regionu.

Ilość komentarzy: 0

Malownicze okolice Rucianego-Nidy(2015-06-03)

Zwiedzając Krainę Wielkich Jezior Mazurskich nie można ominąć Rucianego-Nidy. Latem miasteczko kusi wieloma atrakcjami, których żaden wielbiciel żeglarstwa nie może przegapić.

Ilość komentarzy: 1

Cykl spotkań „Genius loci” w Leśniczówce Pranie(2015-05-04)

Muzeum Gałczyńskiego w Praniu to miejsce, które nadaje ton wydarzeniom kulturalnym w rejonie Wielkich Mazurskich Jezior. W kwietniu rozpoczął się tam nowy cykl spotkań zatytułowany Genius loci – opowieści o pisarzach i ich miejscach.

Ilość komentarzy: 1

Rowerem po Mazurskim Morzu(2015-04-29)

Mazury można oglądać nie tylko podczas rejsu! W regionie świetnie jeździ się też na rowerze, dlatego warto wziąć udział w jednej z imprez dla cyklistów organizowanej na początku maja w Rucianem-Nidzie.

Ilość komentarzy: 1

Rocznica urodzin K. I. Gałczyńskiego w Leśniczówce Pranie(2015-01-16)

Mazurami zachwycało się wielu znanych polskich twórców. Do tego grona zalicza się również poeta Konstanty Ildefons Gałczyński. Nieopodal Rucianego-Nidy znajduje się poświęcone mu muzeum. Jest do dawna Leśniczówka Pranie, w której już za kilka dni zostaną zorganizowane uroczyste obchody urodzin poety.

Ilość komentarzy: 1

zobacz wszystkie
Dodaj obiekt noclegowy

Czartery jachtów

Tes 32 Dreamer (31)

Tes 32 Dreamer to duża jednostka przeznaczona...

Sasanka 660 (30)

Sasanka 660 to bardzo popularny, wygodny i...

Antila 24 (28)

Antila 24 to jacht turystyczny o przestronnym...

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."