"Chata pod dębem"  (Agroturystyka)

Zarybińska 7 Rybno

ilość miejsc
12 (1 domek)
ceny od
25.00 PLN (zobacz cennik)
telefon

607... wyświetl numer

Powiedz: Ofertę znalazłem w serwisie MAZURY.COM
standard

DO DYSPOZYCJI GOŚCI:   kuchnia z wyposażeniem  telewizor, kominek  2 łazienki (ciepła woda)  5 pokoi (łącznie 10 miejsc noclegowych)  huśtawka, altanka, grill  możliwość przyjazdu z zwierzętami  łódka, żaglówka, kajaki, windsurfing (sprzęty pływające) możliwość gry w siatkówkę organizacja spływów kajakowych rzeką Wel (9 kajaków 2-osobowych) 5 pokoi dwu i trzy osobowych Parking, wypożyczalnie sprzętu wodnego ATRAKCJE W OKOLICY: Spływy kajakowe rzeką WEL, żeglarstwo,windsurfing –sporty wodne Ścieżki rowerowe- turystyka piesza, rowerowa i konna Wędkarstwo Zwierzyniec Muzeum Przyrody w Jeleniu Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie Muzeum Etnograficzne Warmińsko-Mazurskie Muzeum Pożarnictwa Izba Leśna Nadleśnictwa Lidzbark Rezerwat "Ostrów Tarczyński" Welski Park Krajobrazowy Zamek w Malborku Zamek w Nidzicy Pole bitwy...

strona www:

Zapytaj o ofertę

Pobyt w dniach: do:
kod z obrazka: Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
ilość osób: ilość pokoi:
imię i nazwisko:
telefon:
e-mail:

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."