Ryś wraca na Mazury

Ryś wraca na Mazury

Ten piękny dziki kot, który w wyniku odstrzału wyginął z terenu Mazur, ma szansę znowu pojawić się w naszych lasach.

WWF Poland w akcji

World Wide Fund for Nature (WWF) jest międzynarodową organizacją ekologiczną powstałą w 1961 roku. Działa również w Polsce - od początku lat 90-tych. Jednym z sukcesów WWF Poland jest powstanie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Teraz jej zainteresowanie skupia się na Mazurach. Organizacja realizuje projekt "Duże drapieżniki w Polsce". Postawiła sobie za cel odtworzenie populacji rysiów w mazurskich lasach.

Ryś na wyginięciu

Ryś został wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt dopiero w 1995 roku. Ryś euroazjatycki jest trzecim co do wielkości ssakiem drapieżnym w Europie (wyprzedza go tylko niedźwiedź i wilk). Dorasta do 85 cm wysokości, a waży do 34 kg. Są to zwierzęta płochliwe, bezkonfliktowe i... samotne. Łączą się w pary jedynie na okres godowy. Młode rysie pozostają przy matce jedynie rok, po czym zaczynają życie singla samotnika.

Ryś na Mazurach

Już 3 rysie trafiły na Mazury. Są one sprowadzane z Estonii, gdzie występują w nadmiarze. Ich liczba wynosi tam od 600 do 900 osobników, a bezpieczny stan populacji tego gatunku w Estonii wynosi 500. "Mazurskie" rysie zostały wyposażone w obroże z GPS i specjalnym nadajnikiem, który przekazuje informację o zwierzęciu - już wiemy, że rysiom podoba sie w mazurskich lasach, z sukcesem bowiem polują na sarny.

 

Dowiedz się więcej o przyrodzie Mazur i wejdź: Mazurski Park Krajobrazowy

 

Nadaj rysiom imiona

WWF Poland zaprasza do konkursu, w którym można nadać imiona dla rysiów. Do wygrania urocze maskotki-rysie. Swoje propozycje można zgłaszać na stronie www.wwfpl.panda.org.

Następny artykuł Urodziny Giżycka

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!