Turyści mogą zwiedzać miasto z Węgorzewskim Spacerownikiem

Turyści mogą zwiedzać miasto z Węgorzewskim Spacerownikiem

Węgorzewo zyska nową trasę spacerową. „Węgorzewski Spacerownik” został wytyczona szlakiem miejskich legend oraz historycznych wydarzeń. Spacerownik oznaczony jest słupkami – na razie jest ich dziesięć, ale pomysłodawcy projektu nie wykluczają, że w przyszłości będzie ich więcej.

Projekt „Węgorzewski Spacerownik” to nowa propozycja nie tylko dla turystów, ale również dla mieszkańców miasta. Jest to szansa na to, by lepiej poznać Węgorzewo oraz jego okolice.

Zachęcamy do odwiedzenia pięknego Węgorzewa! Oferty noclegów w tym mieście znajdziecie tutaj: Noclegi w Węgorzewie

Aby rozpocząć zwiedzanie, trzeba najpierw odszukać wstawione w ziemię kamienne słupki. Ich wygląd był wzorowany na dawnych słupach milowych, które wskazywały odległości od dużych miast. Natomiast w Węgorzewie wskazują ciekawe miejsca związane z miastem. Osoby, które chcą dowiedzieć się więcej, znajdą na nich tabliczki informacyjne oraz kody QR, kierujące na stronę internetową.

Na szlaku „Węgorzewskiego Spacerownika” znajdują się:

• Miejsce, gdzie dawniej stała szkoła dla dzieci głuchoniemych. Obecnie w miejscu kamienicy mieści się trawnik u zbiegu ulic Pionierów oraz Portowej. Placówka działała od 1833 do 1907 roku, a po przeniesieniu jej do Tylży kamienica pełniła funkcję siedziby starostwa. Niestety, w 1945 roku budynek spłonął, a pozostałości zostały rozebrane.

• Góra Konopki, to miejsce, gdzie 2500 lat temu mieściło się grodzisko. Warto wiedzieć, że ze wzgórzem związana jest legenda, którą można poznać właśnie podczas spaceru. Powiemy tylko, iż jej bohaterami są Konopka, jego żona oraz bies…

• Anielski Kamień w Węgielsztynie. Z tym miejscem związana jest historia o relokacji miejscowości. Nową lokalizację miał wskazać anioł, którego osadnicy spotkali w lesie. Cała historia jest o wiele ciekawsza.

• Tartak Teppera w Kolonii Rybackiej. Nie wszyscy wiedzą że do końca drugiej wojny światowej Węgorzewo uznawane było za bojerowe zagłębie. Jego wielkim orędownikiem był Georg Tepper – i to właśnie w jego tartaku powstawały konstrukcje, którymi „żeglowano” po lodzie.

• Kolumna Klaska przy ulicy Jasnej w Węgorzewie. Przypomina warmińską kapliczkę, ale jej zadaniem jest upamiętnienie tragicznych wydarzeń, do jakich doszło w okolicy.

• Fabryka kafli, w której do 1931 roku powstawały zarówno te kuchenne, jak i ozdobne. Do dzisiaj w wielu domach w regionie można spotkać wykonane z nich piece…

• Dawna Bethesda przy ulicy Żeromskiego, czyli zakład dobroczynny dla osób niepełnosprawnych. W szczytowym momencie działania, instytucja miała pod opieką osiemset osób!

• Drewniana wieża ciśnień i węgornia – w tym miejscu turyści dowiadują się, skąd nazwa Węgorzewa oraz dlaczego było to jedno z najnowocześniejszych miast w Prusach. Dodamy, że nie bez zasług w tym względzie pozostają Krzyżacy…

• Cmentarz na Wzgórzu Saksońskim – jest to miejsce wiecznego spoczynku żołnierzy, który stracili życie podczas pierwszej wojny światowej. Leżą tu żołnierze z wielu krajów Europy, polegli w okolicach miasta.

• Wyspa Zamkowa, czyli miejsce gdzie Krzyżacy wznieśli murowaną warownię. Jak wyglądał zamek w czasach swojej świetności i w jaki sposób potoczyły się jego losy? Odpowiedź na te pytania może stanowić zakończenie przechadzko „Węgorzewskim Spacerownikiem”.

Do zobaczenia tych miejsc może skłonić nie tylko ciekawość. Pomysłodawcy projektu informują, że Informacji Turystycznej dostępny jest zeszyt, w którym można odrysowywać odciśnięte na słupach symbole. Osoby, które zbiorą wszystkie, otrzymają drobny upominek.

Źródło: wegorzewskispacerownik.pl

Następny artykuł Najchętniej rekomendowane...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!