Zapowiedzi imprez, koncerty, wystawy, atrakcje turystyczne

wrzesień 2017

2017-09-29

Koncert Maryli Rodowicz w Olsztynie

MARYLA RODOWICZ DIVA TOUR Finałowa Trasa Koncertowa 2017/2018 to 24 wyjątkowe koncerty, wypełnione ponadczasowymi przebojami oraz utworami z najnowszej płyty artystki. „Diva Tour” to również spotkania z fanami i sympatykami oraz wspólne celebrowanie jubileuszowego czasu na scenie.

wszystkie szczegóły

październik 2017

2017-10-01

Mazury MTB: Wyścig o Niedźwiedzią Łapę w Mrągowie

Ostatni w tym sezonie etap wyścigu Mazury MTB – odbędzie się w Mrągowie. Impreza przeznaczona jest dla wszystkich pasjonatów jazdy na rowerze.

wszystkie szczegóły

2017-10-01

Targi Chłopskie w Olsztynku: Smaki jesieni

Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku organizuje Targi Chłopskie poświęcone smakom jesieni. Szczegółowy program wydarzenia nie jest jeszcze znany, ale wzorem ubiegłych lat można spodziewać się degustacji potraw, pokazów prac w ogrodzie oraz wiejskiego rzemiosła, jarmarku oraz inspirowanych warmińską wsią zabaw.

wszystkie szczegóły

2017-10-07

Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego „Mazury 2017” w Giżycku

Zapraszamy do Giżycka na Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego „Mazury”.

wszystkie szczegóły

2017-10-08

Szlagier Festiwal 2017 w Olsztynie

Zapraszamy do Olsztyna na Szlagier Festiwal!

wszystkie szczegóły

2017-10-13

Spektakl w Olsztynie: „Kiedy kota nie ma...”

Wszyscy doskonale wiemy, co podczas nieobecności kota potrafią wyrabiać znane z powiedzonka myszy. Gdy jednak do harcowania zabierają się słomiani wdowcy w średnim wieku, nigdy nie wiadomo jak dalece komicznym i żenującym może się okazać niewinny skok w bok. Coś musi być na rzeczy, skoro na miesiąc miodowy jadą dwie żony, a ich mężowie w tym czasie starają się znaleźć im godne zastępstwo. To wszytsko do zobaczenia w spektaklu Kiedy kota nie ma...

wszystkie szczegóły

2017-10-14

Spektakl w Olsztynie: „Między łóżkami”

Wyobraźcie sobie, że tak kochacie swoje dziecko, że... Wyobraźcie sobie, że na łożu śmierci może być bardzo zabawnie. Wyobraźcie sobie, że złodziej chce żeby go złapała policja. Wyobraźcie sobie, że ekscentryczna gwiazda rocka jest zwyklejsza od Was samych. Wyobraźcie sobie, że nieudolna striptiserka wzruszy Was do łez. Wyobraźcie sobie, że miłość... Nie, nie wyobrażajcie sobie tego wszystkiego.

wszystkie szczegóły

2017-10-21

Koncert Aloszy Awdiejewa w Olsztynie

Człowiek - instytucja, człowiek - orkiestra. Człowiek kultury i nauki. Alosza Awdiejew jest artystą estradowym i jednocześnie wybitnym naukowcem - profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do tego para się aktorstwem filmowym, pisze popularne felietony, tłumaczy poezję.

wszystkie szczegóły

2017-10-29

Teatr Baniek Mydlanych w Olsztynie

Teatr Baniek Mydlanych zaprasza na unikalne widowisko dla dzieci i prezentuje nowy spektakl Tajemnica Bańki Szczęścia, w którym  spotkamy się ze znanymi już bohaterami - Bąbelkiem i Mydlaneczką oraz Mistrzem Bulbulasem. Czekają na nas Olbrzymie Bańki Mydlane w nowych kształtach i kolorach!

wszystkie szczegóły

2017-10-31

Mazurska Mila Nocą w Giżycku

Mazurska Mila Nocą to impreza dla odważnych nurków. Polega na przepłynięciu przez Kanał Łuczański po zmroku.

wszystkie szczegóły

listopad 2017

2017-11-11

Biało-Czerwony Bieg Niepodległości w Giżycku

Dla uczczenia odzyskania przez Polskę niepodległości w Giżycku odbywa się bieg, w którym może wziąć udział każdy chętny.

wszystkie szczegóły

2017-11-11

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Giżycku

Zapraszamy do Giżycka na uroczystości patriotyczne z okazji dnia 11 listopada. Rozpoczną się one mszą św. w sanktuarium św. Brunona, a później przeniosą do innych ważnych dla pamięci narodowej miejsc.

wszystkie szczegóły

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."