Zapowiedzi imprez, koncerty, wystawy, atrakcje turystyczne

Do dnia 2017-03-31 trwa: Wystawa: Mrągowo 1945 -1980

luty 2017

2017-02-24

Koncert Muzyki Filmowej w Olsztynie

W Olsztynie już po raz drugi będzie można wziąć udział Koncercie Muzyki Filmowej. Na scenie wystąpią najlepsi polscy artyści.

wszystkie szczegóły

2017-02-26

Kabaret Ani Mru Mru w Kętrzynie: Ostatnie takie trio

Kabaret Ani Mru Mru wystąpi w Kętrzynie, gdzie zaprezentuje swój nowy program.

wszystkie szczegóły

marzec 2017

2017-03-05

Spektakl w Olsztynie: ZUS czyli Zalotny Uśmiech Słonia

Sposób na zimowy wieczór? Inteligentna komedia w świetnym wykonaniu – taka właśnie, jak „ZUS czyli Zalotny Uśmiech Słonia”.

wszystkie szczegóły

2017-03-12

Spektakl w Mrągowie: „Mężczyzna idealny...”

W mrągowskim Centrum Kultury i Turystyki będzie można obejrzeć spektakl Teatru Palladium zatytułowany „Mężczyzna idealny. Komedia terapeutyczna”.

wszystkie szczegóły

2017-03-22

Koncert Edyty Geppert w Mrągowie

W Mrągowie zaśpiewa jedna z najlepszych polskich artystek! Edyta Geppert znana jest z tego, że precyzyjnie dobiera repertuar, a każdy jej koncert jest dopracowany w najmniejszym szczególe.

wszystkie szczegóły

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."