Zobacz także

3 rzeczy, które trzeba zrobić na Mazurach

A A

ciekawe miejsca na mazurach,  atrakcje turystyczne mazur,  co robić na mazurach

Zobacz również

Osoby, które planują wypoczynek na Mazurach, zwykle chcą spędzić czas na żeglowaniu. Ale region oferuje również inne atrakcje – zarówno związane z wodą, jak i z lądem. Przedstawiamy więc trzy rzeczy, które naprawdę warto zrobić w naszym regionie.

Spędzając lato na Mazurach warto wyczarterować jacht lub łódź, by poznać uroki całego pojezierza. Jednak region oferuje turystom o wiele więcej ciekawych atrakcji. Przedstawiamy kilka z nich.

Rejs statkiem Kanałem Elbląskim


Kanał Elbląski to jedna największych z mazurskich atrakcji! Jego budowę rozpoczęto w 1844 roku, a celem było połączenie Prus Wschodnich z Bałtykiem. Ostatecznie kanał połączył Ostródę z Elblągiem, tworząc najdłuższy w Polsce szlak żeglugowy. Pomiędzy tymi miastami jest jednak duża różnica poziomów, co rozwiązano wprowadzając system śluz i pochylni. Znajdują się one w kilku miejscowościach: Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie, Całuny, Miłomłyn oraz Zielona. Dzięki nim statki „płyną” po trawie! Warto zobaczyć to na własne oczy.

Sprawdź noclegi w miastach leżących po obu stronach kanału, wejdź:
Noclegi w Elblągu
Noclegi w Ostródzie

Żegluga Ostródzko-Elbląska ma w swojej ofercie kilka rejsów turystycznych. Pochylnie można obejrzeć wybierając rejs „Statkiem po trawie” z Elbląga do Buczyńca lub odwrotnie. W cenę wliczony jest transport z powrotem do Elbląga. Żegluga Ostródzko-Elbląska pracuje od czerwca do października.

Spływ kajakowy rzeką Krutynią


Kto nie widział Krutyni, ten nie widział Mazur. Te słowa Karola Małłka mimo upływu lat nie tracą na aktualności. Rzeka należy do najbardziej malowniczych szlaków kajakowych – nie tylko w skali Polski, ale całej Europy. Trasa licząca ponad sto kilometrów przebiega przez Puszczę Piską, a od jeziora Mokrego przez Mazurski Park Krajobrazowy. Są miłośnicy spływów, którzy bez problemu pokonają cały szlak i poznają bogactwo jego flory i fauny, ale i na najpopularniejszym, liczącym zaledwie dwa i pół kilometra odcinku, będzie co oglądać. Zaczyna się on na jeziorze Krutyńskim i prowadzi do wsi Krutyń. Rzeka wraz z jeziorem ma tu status rezerwatu przyrody.

Jedną z ciekawostek na szlaku Krutyni jest półtorakilometrowy odcinek znajdujący się w okolicy Sorkwit. Na wypływającej z jeziora Lampasz rzeczce Sobiepanka znajduje się nurt, który może płynąć w obie strony!

Udział w inscenizacji bitwy pod Grunwaldem


Tak, Grunwald znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim! Inscenizacja największej bitwy stoczonej w średniowieczu jest również jedną z atrakcji regionu. Organizowana jest każdego roku w połowie lipca. Zatem turyści wypoczywający w tym czasie na Mazurach, nie mogą pominąć udziału w takim wydarzeniu!

Oczywiście zachęcamy do odwiedzania Grunwaldu nie tylko po to, by obejrzeć inscenizację. Warto zwiedzić również pole bitwy, gdzie ustawiono zespół pomnikowy. Składa się on z granitowego obelisku, amfiteatru, w którym wyeksponowano makietę z rozstawieniem wojsk polskich i krzyżackich przed bitwą, oraz z mieszczącego się w jego podziemiach muzeum. Muzealna ekspozycja obejmuje broń znalezioną podczas wykopalisk, fotografie znalezisk archeologicznych, a także średniowieczny oręż i zrekonstruowane zbroje. W obiekcie znajduje się też sala kinowa, w której wyświetlane są fragmenty filmu Krzyżacy.

avatar

akceptuję regulamin

avatar

Anna - Poznań 2017-08-01 06:30 (użytkownik niezalogowany)

trzeba przede wszystkim wybrać się na spływ kajakowy
ja mam bardzo miłe doświadczenia z Turystyka Aktywna Wodniak
spływ krutynią sprawił mi ogromną przyjemność
polecam!

avatar

Marian - Elbląg 2016-04-05 22:23 (użytkownik niezalogowany)

dlaczego admin usuwa komentarze mówiące prawdę o jego niedouczeniu

avatar

Marian Wysocki - Elbląg 2016-04-05 22:14 (użytkownik niezalogowany)

proponuje żeby admin tej strony cofnął się do podstawówki na lekcje geografii i douczył się gdzie kończy się Warmia a zaczynają mazury,człowieku kanał elbląski nie leży na mazurach tak samo jak Ostróda czy Iława to nie mazury tylko WARMIA,to że województwo nazywa się Warmińsko mazurskie to nie wszystko. Jest tak obszerne że łączy ze sobą dwa regiony Warmię i Mazury.Więc proszę nie wprowadzać ludzi w błąd bo nasza młodzież już jest mało douczona no chyba że admin jest takim samym gimbusem

avatar

Marian Sawko - Szczytno 2016-03-16 08:26 (użytkownik niezalogowany)

Pozostał mi jeszcze spływ rzeką Krutynią.

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."