Zobacz także

4 mazurskie parki krajobrazowe, które musisz zobaczyć

A A

Zobacz również

Przyroda to jeden z największych skarbów naszego regionu. Te najcenniejsze i najpiękniejsze miejsca zasłużenie stały się parkami krajobrazowymi. Znajdziesz tam wyjątkowe rośliny i rzadko spotykane gatunki zwierząt, poza tym zobaczysz inne, bo bardziej zielone, oblicze Warmii i Mazur. Zapraszamy na krótką wycieczkę.

Mazurski Park Krajobrazowy


To jedno z miejsc na Mazurach, które każdy turysta po prostu musi odwiedzić. Tutaj znajduje się bowiem wszystko, z czego słynie region – jeziora, gęste lasy i kręte rzeki. Właśnie w tym parku krajobrazowym kryje się większość mazurskich „-naj”.

Mazurski Park Krajobrazowy został utworzony w 1977 r. i obejmuje najcenniejszy fragment Puszczy Piskiej. Znajdziesz tu przede wszystkim bogaty świat roślin oraz zwierząt, tajemnicze lasy Wielkiej Kniei a także torfowiska, jeziora oraz rzeki. W granicach parku krajobrazowego leżą słynne Śniardwy i rzeka Krutynia, będąca ulubionym miejscem kajakarzy. Oprócz tego Mazurski Park Krajobrazowy upodobały sobie liczne gatunki ptaków, w tym bieliki, orliki, czaple, kormorany i żurawie. Jednak prawdziwym władcą i symbolem tego miejsca jest bocian, którego gniazda są nieodłącznym elementem okolicznych obejść. We wsi Krutyń znajduje się nawet Ośrodek Rehabilitacji Bocianów, gdzie trafiają kontuzjowane ptaki lub pisklęta, które wypadły z gniazda.

Mazurski Par Krajobrazowy można zwiedzać na kilka sposobów – szlakiem kajakowym rzeki Krutyni, pieszo lub na rowerze. Łączna długość tras to 150 kilometrów, a pokonanie takiego odcinka zajmie naprawdę dużo czasu. Stąd świetnym pomysłem będzie zatrzymanie się w jednej z miejscowości leżących na terenie parku. Polecamy nie tylko Krutyń, ale również niezwykle piękny Zgon.

Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego


W Parku Krajobrazowym Pojezierza Iławskiego na pewno zachwycisz się widokami. Park znajduje się w środkowej części pojezierza, które zajmuje krajobraz polodowcowy. Jeśli więc na własne oczy chcesz zobaczyć pola sandrowe, moreny oraz przede wszystkim jeziora, koniecznie odwiedź to miejsce. Najsłynniejszym jeziorem rynnowym parku jest oczywiście Jeziorak – jego rynna obejmuje kilka akwenów: Rucewo Wielkie, Rucewo Małe, Płaskie oraz Jeziorak Duży. Nie zapominajmy o faunie, bo Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego jest domem rzadkich gatunków ptaków, które w Polsce i Europie prawie nie występują. Są to między innymi kanie, rybołowy, żurawie, derkacze i bieliki.

Na terenie parku czekają na ciebie ścieżki rowerowe, szlaki piesze oraz dydaktyczne a także liczne szlaki żeglarskie, które możesz pokonać łodzią albo kajakiem. Pojezierze Iławskie to również świetne miejsce na turystykę konną – można tu zorganizować kilkudniowy rajd na przykład szlakiem zamków krzyżackich oraz pruskich pałaców. Oprócz tego na terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego warto odwiedzić kilka wybranych miejsc – urocze Siemiany z wieżą widokową nad brzegiem Jezioraka, Jerzwałd, gdzie zbudowano pomost widokowy oraz Solniki, dawną wieś, po której zostało już tylko jedno zabudowanie…

Najsłynniejszą miejscowością pojezierza jest Iława. Sprawdź więc, jakie oferty noclegowe znajdziesz w tym miasteczku. Wejdź i zobacz: Noclegi w Iławie

Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich


Czy wiesz, że Wzgórza Dylewskie są nazywane Mazurskimi Bieszczadami? Zapewne trudno się spodziewać, że pomiędzy Ostródą, Lubawą, Dąbrównem oraz Grunwaldem mogą znaleźć się wzniesienia, które nasuną takie skojarzenie. Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich znajduje się w zachodniej części łańcucha Garbu Lubawskiego, który należy do najwyższych wzniesień polskich pojezierzy.

Wiosną, latem i jesienią Wzgórza Dylewskie to wprost wymarzone miejsce dla pieszej turystyki. Wytyczono tu bowiem ścieżki przyrodnicze, które umożliwiają poznanie Góry Dylewskiej i Jeziora Francuskiego. Skąd taka nazwa akwenu? Według miejscowych historii, w jeziorze utopiono kilku żołnierzy z armii Napoleona. W ten sposób chłopi pomścili krzywdę wyrządzoną miejscowej dziewczynie. Równie ciekawy okazuje się szlak grunwaldzki, prowadzący do miejsca wielkiej bitwy.

Rzeźba terenu Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich sprawia, że zimą okolica zamienia się w mazurskie centrum sportów zimowych. Śnieg leży tu dość długo, więc amatorzy biegówek chętnie korzystają z tutejszych tras. A na miłośników tradycyjnego narciarstwa czeka wyciąg narciarski Góra Czubatka. Aby w pełni cieszyć się urokami zimy wcale nie trzeba jechać w góry.

Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej


Puszcza Romincka uważana jest za jeden z najbardziej tajemniczych kompleksów leśnych na Mazurach. Tworzą ją przede wszystkim świerki z niewielką domieszką dębu, grabu oraz sosny. Lasy przetykane są torfowiskami, a morenowe wzgórza oraz duże obniżenia terenu nasuwają skojarzenia z krajobrazami tajgi. Park leży tuż przy granicy z Rosją, więc na spacer warto zabrać dokument tożsamości – tak na wszelki wypadek.

Co ciekawego można zobaczyć w Puszczy Rominckiej? Oczywiście słynne puszczańskie akwedukty, czyli mosty kolejowe w Stańczykach, i urocze pałacyki w Rogajnach, Galwieciach i Zawiszynie. Warte odszukania są również głazy Wilhelma, które upamiętniają polowania na jelenie, w których lubował się pruski cesarz. Na terenie Puszczy Rominckiej wytyczono też ścieżki rowerowe i spacerowe dla osób szukających bardziej aktywnych form odpoczynku.

Fot. Givaga (Fotolia.com)

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."