Zobacz także

4 miejsca nad jeziorem Niegocin, które warto zobaczyć

A A

atrakcje na mazurach,  jezioro niegocin,  ciekawe miejsca na mazurach

Zobacz również

Wypoczywacie nad jeziorem Niegocin i zastanawiacie się, co w jego okolicy warto zobaczyć? Poznajcie cztery polecane przez nas miejsca.

Spytkowo


Chociaż Spytkowo nie leży bezpośrednio nad brzegiem Niegocina, to warto odbyć kilkukilometrową wycieczkę i zobaczyć tę miejscowość. Turyści znajdą tu bowiem prawdziwą Indiańską Wioskę! Jest to plenerowe muzeum składające się z kilkunastu tipi, w których prezentowane są eksponaty prezentujące życie dawnych mieszkańców amerykańskich Wielkich Równin. Poza zwiedzaniem plenerowego muzeum można spróbować tam swoich sił na indiańskiej strzelnicy. Spytkowo słynie nie tylko z wioski Indian, ale również z rezerwatu przyrody Torfowisko Spytkowo, gdzie zobaczycie wierzbę lapońską, która w naszym kraju jest objęta ścisłą ochroną.

Sprawdź ofertę noclegową w okolicy, zobacz: Noclegi w Spytkowie

Wilkasy


Szukacie świetnego miejsca rekreacji nad Niegocinem? Polecamy Wilkasy, dużą wieś nad samym brzegiem jeziora. To alternatywa dla osób, które chciałyby odpocząć od gwarnego Giżycka, nie rezygnując przy tym ze spędzania czasu nad wodą. W Wilkasach znajdziecie mariny, gdzie również istnieje możliwość wyczarterowania jachtu oraz wypożyczenia sprzętu rekreacyjnego. Warto odwiedzić też tamtejszą plażę – to świetne miejsce na kąpiele słoneczne.

Chcesz spędzić trochę czasu w Wilkasach? Zobacz więc ofertę noclegów: Noclegi w Wilkasach

Rydzewo


Ciekawą miejscowością jest także Rydzewo – wieś położona nad jeziorem Bocznym, będącym odnogą Niegocina. Znajdziecie tu zaciszną przystań jachtową oraz kilka ciekawych miejsc wartych bliższego poznania. Najcenniejszych zabytkiem w Rydzewie jest gotycko-barokowy kościół, budowany w latach 1579-91. Wewnątrz na szczególną uwagę zasługuje zabytkowa empora i ambona, oraz mosiężna chrzcielnica. Teraz coś dla ciała, czyli wizyta w wyjątkowej gospodzie Pod Czarnym Łabędziem. Miejsce to prawdziwy wehikuł czasu, bo wystrój stanowią stare rybackie sprzęty oświetlone świecami oraz lampami naftowymi. Warto odwiedzić to miejsce, by poczuć prawdziwy smak Mazur.

Wejdź i zobacz: Noclegi w Rydzewie

Giżycko


Oczywiście w naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć Giżycka. To prawdziwa mekka żeglarzy i baza wypadowa na mazurskie szlaki wodne. Znajdziecie tu świetnie przygotowane porty z zacisznymi tawernami oraz mnóstwo ciekawych miejsc. Wśród najważniejszych giżyckich atrakcji trzeba wymienić Twierdzę Boyen oraz most obrotowy na Kanale Łuczańskim. Warto również wybrać się na Wzgórze św. Brunona, gdzie poznacie historię patrona miasta.

Giżycko to również duża baza noclegowa. Wejdź i zobacz: Noclegi w Giżycku

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."