Zobacz także

4 najlepsze zimowe atrakcje na Mazurach

A A

zima na mazurach,  narty na mazurach,  gdzie na mazury,  co robić zimą na mazurach,  sporty ektremalne mazury

Zobacz również

Zimą na Mazurach na pewno nikt nie będzie się nudzić! Atrakcji jest naprawdę wiele, więc na pewno każdy znajdzie propozycję dla siebie.

Mazurska zima jest równie atrakcyjna co lato, a co ważniejsze, także stwarza wiele możliwości aktywnego wypoczynku. Bo wcale nie jest powiedziane, że na narty trzeba koniecznie jechać w góry – wystarczy wybrać się do Gołdapi lub Mrągowa.

Sprawdź oferty noclegowe w tych miastach, wejdź:
Noclegi w Gołdapi
Noclegi w Mrągowie

Stoki narciarskie na Mazurach


Co można robić zimą na Mazurach? Proponujemy wizytę w najlepszych ośrodkach narciarskich regionu. Dużą popularnością cieszy się Piękna Góra w Gołdapi, gdzie na wielbicieli białego szaleństwa czeka pięć wyciągów i dwa kilometry dobrze przygotowanych tras zjazdowych o zróżnicowanym stopniu trudności. Również wizytę w Mrągowie można połączyć z szusowaniem na stokach Góry 4 Wiatrów, gdzie przygotowano pięć tras zjazdowych oraz trzy wyciągi. Można tam też skorzystać z atrakcji snow parku, szkółek narciarskich oraz wypożyczalni sprzętu. Wszystko pod czujnym okiem ratowników GOPR.

Stoki narciarskie znajdują się też w innych mazurskich miejscowościach. Sprawdź jakich, zobacz: Wyciągi narciarskie na Mazurach

Narty biegowe na Mazurach


Na Mazurach panują idealne warunki dla narciarstwa biegowego. Dzięki zróżnicowanemu ukształtowaniu terenu oraz stosunkowo długich i śnieżnych zimach wyprawa na biegówkach staje się wspaniałą przygodą. W regionie pojawia się też coraz więcej profesjonalnie przygotowanych tras, które spełnią oczekiwania nawet wymagających narciarzy. Warto wybrać okolice Puszczy Piskiej, gdzie czeka sześć szlaków o łącznej długości 40 kilometrów. Wytyczono je tak, by można było cieszyć się nie tylko szybkością, ale także wspaniałymi widokami na jezioro Brzozolasek i okoliczne malownicze miejscowości Jabłoń i Wiartel.

Zimowy spływ kajakowy na Mazurach


Mazurskie rzeki świetnie nadają się na spływy kajakowe nie tylko latem, ale również zimą. Bardzo rzadko pokrywa je lód, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by wskoczyć w kajak i cieszyć się nową przygodą na Mazurach. Wbrew pozorom nie trzeba specjalnie przygotowywać się do takiej wyprawy. Wystarczy komplet ciepłych i nieprzemakalnych ubrań oraz termos z gorącą herbatą. Kajaki można wypożyczyć na miejscu. Jakim? Warto wypróbować wodne trakty Mazur Południowych, czyli rzeki Pisę i Nidkę. Szlaki kajakowe rozpoczynają się w Piszu i Rucianem-Nidzie. Tam też działają największe wypożyczalnie sprzętu wodnego w okolicy.

Już teraz poszukaj noclegów w tych miastach na zimę, zobacz
Noclegi w Piszu
Noclegi w Rucianem-Nidzie

Mazurski snowtubing


Zimowe Mazury to miejsce świetnie nadające się do uprawiania sportów ekstremalnych, takich jak snowkiting. Jednak warto wypróbować także nieco mniej ekstremalną formę aktywności, jaką jest snowtubing. Niewtajemniczonym podpowiemy, że to jazda na dużej dętce. Ofertę takich zjazdów mają mazurskie ośrodki narciarskie, np. Góra 4 Wiatrów w Mrągowie. Podobną propozycję można znaleźć też w Rydzewie, jednak tam dętka doczepiana jest do quada lub skutera śnieżnego, a jazda odbywa się po zamarzniętej tafli jeziora.

avatar

akceptuję regulamin

avatar

Monika Jarosz - Elbląg 2019-02-23 21:51 (użytkownik niezalogowany)

Mazury zimą, to świetna sprawa. Wszyscy jeżdżą w góry na narty, natomiast ja zostaję przy nich. Nie dość, że i turystów mniej to widoki śliczne. Moim zdaniem warto wziąć je pod uwagę, nim wybierzemy się jak wszyscy w góry. Jeżeli mamy dzieci to tym bardziej. Jeżdżę od 3 lat do hotelu Zalesie Mazury. Dzieci mają co robić, my z mężem mamy czas dla siebie - wszyscy szczęśliwi. Do tego śliczne pokoje i mnóstwo, mnóstwo do roboty..

Paulina Mioduska 2019-01-21 13:18

Mazury są piękne i latem i zimą. W tym roku byłam pierwszy raz na Mazurach zimą i było świetnie. Nocowaliśmy w malowniczej okolicy w Hotelu Zamek Ryn. Przepiękny zamek zaadaptowany na hotel. Można się tam poczuć jak w innej epoce. Śliczne i zadbane pokoje. Pobyt był rewelacyjny!

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."