Zobacz także

4 powody, dla których warto odwiedzić Wilczy Szaniec

A A

ciekawe miejsca na mazurach,  mazury wilczy szaniec,  wilczy szaniec gierłoż

Zobacz również

Galeria

1 / 6

Wilczy Szaniec to jedna z atrakcji turystycznych okolic Kętrzyna, którą warto umieścić na liście miejsc do zwiedzenia. Dlaczego? Są przynajmniej cztery powody.

Bliskie spotkanie z przeszłością


Nie oszukujmy się, wizyta w Wilczym Szańcu ma w dużej mierze charakter edukacyjny. Na szczęście historia przedstawiona jest tutaj w przystępnej, łatwej do przyjęcia formie. Już fakt przebywania w tym samym miejscu, co najbardziej znienawidzony człowiek XX wieku wywiera duże wrażenie. Podobnie jak pozostałości betonowych bunkrów, które tworzyły kompleks Kwatery Głównej Hitlera. Zniszczone kolosy przypominają o rozmachu przedsięwzięcia podjętego, by Führer mógł podbijać świat.

Prace nad wzniesieniem Wilczego Szańca rozpoczęto jesienią 1940 roku, kilka miesięcy przed napaścią Trzeciej Rzeszy na ZSRR. Nie bez przyczyny wybrano właśnie tę lokalizację – las był trudno dostępny i znajdował się blisko granicy, a prace mogły być prowadzone w najwyższej tajemnicy. Okoliczni mieszkańcy myśleli, że powstają tam zakłady chemiczne, gdy w rzeczywistości w ich sąsiedztwie budowano mocne schrony, baraki i lotnisko. Wszystko świetnie zamaskowane, skryte w gąszczu drzew i krzewów, zakamuflowane barwami ochronnymi i obsadzone trawą, a dodatkowo także zaminowane. Kompleks otaczała taka tajemnica, że podczas wojny alianci nie natrafili na ślad Wilczego Szańca…

Warto również dodać, że właśnie w Wilczym Szańcu podjęto jedną z prób pozbawienia życia Hitlera. Dyktator wyszedł z niej jednak prawie bez szwanku, tylko z niedużymi obrażeniami.

Ciekawie zaaranżowane wystawy


Jak już wspominaliśmy historia w Wilczym Szańcu podana jest w sposób łatwy do przyswojenia. Turyści mogą wejść na teren dawnej kwatery w towarzystwie przewodnika lub zwiedzać ją na własną rękę – tło historyczne przybliżają bowiem tablice informacyjne. Ale to oprowadzający znają anegdotki związane z tym miejscem, a dodatkowo potrafią udzielić odpowiedzi na każde, nawet najdziwniejsze, pytania turystów.

Po zmianie zarządcy Wilczego Szańca, obecnie są nim Lasy Państwowe, można obserwować wiele zmian w tym miejscu. To nie tylko lepiej wyeksponowane bunkry, ale również wystawy multimedialne, przedstawiające wydarzenia drugiej wojny światowej na terenach polskich. Wykorzystują one zarówno obraz, jak i dźwięk, co przykuwa uwagę turystów i każe zostać chwilę dłużej.

Interesujące atrakcje


Czy można się dobrze bawić w takim miejscu jak Wilczy Szaniec? Oferta atrakcji dostosowana jest do jego charakteru. Na liście znalazły się na przykład przejażdżki odrestaurowanymi samochodami wojskowymi zarówno z epoki, jak i czasów późniejszych,zy filmy w tamtejszymi kinie. W sierpniu leśnicy zorganizowali rekonstrukcję historyczną, w której pokazaną jedną z potyczek stoczonych z Niemcami przez żołnierzy z grupy „Kampinos”. Zadbano o każdy szczegół wydarzenia – duże wrażenie robił profesjonalizm rekonstruktorów, rekwizyty, nie pominięto też tak ważnych kwestii jak oprawa muzyczna czy multimedia.

Atrakcyjna okolica


Wilczy Szaniec położony jest na terenie Nadleśnictwa Srokowo, zatem spragnieni kontaktu z przyrodą, mogą wybrać się na spacer po okolicy. Oczywiście nie wszędzie można wchodzić, dlatego radzimy trzymać się wyznaczonych szlaków i tras pieszych bądź rowerowych. Poza tym warto wybrać się także do niedalekiego Kętrzyna, w którym nie brakuje atrakcji turystycznych, czy wsi Nakomiady, gdzie znajduje się barokowy pałac powstały na początku XVIII wieku.

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."