Zobacz także

5 ciekawych miejsc na Pojezierzu Iławskim

A A

ciekawe miejsca na mazurach,  co zwiedzać na mazurach

Zobacz również

Pojezierze Iławskie to jedna z najpiękniejszych mazurskich krain. Przedstawiamy pięć miejsc, które koniecznie trzeba tam zobaczyć.

Jezioro Jasne


Najsłynniejszym akwenem Pojezierza Iławskiego jest Jeziorak, ale dzisiaj polecamy wycieczkę nad Jezioro Jasne. Należy ono do najczystszych w Polsce! Światło dociera na głębokość 15 metrów, co sprawia niesamowite wrażenie. Woda pochodzi ze stopionej ogromnej bryły lodu, dlatego jest tak przejrzysta. Akwen powoli urasta do rangi atrakcji okolicy – dla turystów przygotowano leśny parking oraz wytyczono trasę spacerową wokół jeziorka. Amatorów kąpieli musimy jednak zmartwić, obowiązuje tam zakaz kąpieli i uprawiania sportów wodnych. Jezioro Jasne znajduje się niedaleko wsi Siemiany, w pobliżu drogi biegnącej z Jerzwałdu do Iławy.

Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego


Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego chroni najbardziej charakterystyczne elementy krajobrazu – w tym przypadku są to jeziora, z Jeziorakiem na czele. To miejsce jest niezwykle atrakcyjne pod względem turystycznym, biegną tędy liczne szlaki spacerowe i rowerowe, a walory przyrodnicze można poznać podczas przechadzek ścieżkami dydaktycznymi. Pomost w Jerzwałdzie oraz wieża widokowa w Siemianach, ustawiona blisko brzegu Jezioraka, ukazują oczom turystów niezwykłe krajobrazy, którym na pewno warto przyjrzeć się z bliska.

Szymbark i ruiny zamku


Szymbark to niezwykle malownicza miejscowość położona nad jeziorem. Wieś zyskała rozgłos dzięki zamkowi – to druga co do wielkości, po malborskiej, krzyżacka warownia. Niestety, nie zachowała się w dobrym stanie, dlatego turystom pozostało jedynie oglądanie malowniczych ruin. Zamek miał osiem baszt, drewniany most zwodzony, w XIX wieku zastąpiony arkadowym, wschodnie skrzydło oraz zespół mieszkalnych budynków za murami obronnymi. Chociaż niewiele zostało z dawnej świetności, to nawet teraz zabytek robi piorunujące wrażenie. Zachwyca na tyle, że w 1995 roku nakręcono tam kilka scen „Króla Olch”, w którym główną rolę grał John Malkovich.

Kanał Elbląski


Przez Pojezierze Iławskie biegnie Kanał Elbląski – we wsi Buczyniec znajduje się jedna z pochylni. Jest to najstarszy zabytek techniki w naszym kraju, łączący mazurskie jeziora z Zalewem Wiślanym i Zatoką Gdańską. Na całej długości różnica poziomów pomiędzy jeziorami wynosi sto metrów, problem ten rozwiązano projektując unikalny system śluz i pochylni – w Buczyńcu, Kątach, Oleśnicy, Jeleniach i Całunach. Dzięki nim statki „płyną po trawie”, dzięki czemu szklak cieszy się dużym zainteresowaniem turytów wypoczywających w regionie.

Wielka Żuława


Wielką Żuławę można znaleźć na Jezioraku – to największa śródlądowa wyspa w Polsce. Można ją zobaczyć z bliska podczas rejsu statkiem spacerowym wypływającym z Iławy. Wyspa zamieszkiwana była przez jedno z pruskich plemion, o czym świadczą odkryte przez archeologów ślady wczesnośredniowiecznego grodziska. Na Wielkiej Żuławie gościli również filmowcy – była scenerią filmu „Gniazdo”, w którym przedstawiono początki panowania Mieszka I.

Szukasz noclegów w pobliskiej Iławie? Zobacz więc oferty, wejdź: Noclegi w Iławie

 

fot. DariuszSankowski (Pixabay.com CC0)

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."