Zobacz także

5 mazurskich NAJ

A A

ciekawe miejsca na mazurach,  spływ krutynią,  gdzie na mazury

Zobacz również

Na Mazurach mnóstwo jest wspaniałych miejsc. Ale które są miasta są najpiękniejsze? Jakie zabytki najbardziej godne uwagi? Które atrakcje najciekawsze? Przygotowaliśmy krótką subiektywną listę mazurskich -naj.

Najpiękniejszy szlak kajakowy


Za najpiękniejszy szlak kajakowy uważamy rzekę Krutynię – i nie tylko my, bo zachwycał się nią znany pisarz Melchior Wańkowicz. Jeśli mieliście okazję wybrać się w tamte okolice na spływ, na pewno wiecie o czym mówimy. Nurt wije się pośród cienistych lasów, wypływa na łąki i wpada do jezior. Jeśli chcecie zobaczyć to miejsce na własne oczy, zachęcamy do odwiedzenia wioski Krutyń, gdzie poczujecie klimat Mazur. Jest on zupełnie inny niż atmosfera panująca w Mikołajkach albo Giżycku. Krutyń to malownicza miejscowość, w której nadal znajdziecie stare chałupy. Tutaj może się zacząć wasza przygoda na rzece. Warto dać się jej porwać.

Wejdź i zobacz: Noclegi w Krutyniu

Najsłynniejsza leśniczówka w Polsce


Również na Mazurach znajduje się najsłynniejsza polska leśniczówka. Myślimy oczywiście o Praniu oraz niedużym domku zbudowanym nad brzegiem jeziora Nidzkiego. Miejsce stało się znane dzięki Konstantemu Ildefonsowi Gałczyńskiemu, który zakochał się w tej okolicy i chętnie spędzał tam wakacje. Pod koniec życia myślał nawet, by przeprowadzić się do Prania na stałe. W leśniczówce nie tylko odpoczywał, ale również pracował – między innymi nad swoimi poematami „Niobe” oraz „Wit Stwosz”. Stąd nie dziwi fakt, iż w budynku leśniczówki działa poświęcone Gałczyńskiemu muzeum. Warto odwiedzić je szczególnie latem, gdy domek otacza zieleń, a na organizowanych tu koncertach i recitalach goszczą znani polscy artyści. Leśniczówka Pranie nadal zachwyca ludzi kultury.

Najwięcej zamków w kraju


Jeśli macie romantyczną naturę, Mazury i Warmia to miejsce dla was. Nie tylko ze względu na przyrodę, ale także wspaniałe zabytki. W wielu miasteczkach regionu zachowały się przecież średniowieczne zamki, będące pamiątką po czasach, gdy ziemiami rządzili Krzyżacy. Dreszczyk emocji zawdzięczamy Henrykowi Sienkiewiczowi, bo to dzięki niemu w Spychowie natychmiast myślimy o Jurandzie, a w Szczytnie szukamy pozostałości siedziby braci zakonnych. Wspaniałe zamki Krzyżackie znajdziemy między innymi we Fromborku, Lidzbarku Warmińskim i Olsztynie. W poszukiwaniu historii warto odwiedzić też Ryn, a to tylko kilka miejsc, w których je znajdziecie. Zachęcamy również do odwiedzenia pól Grunwaldu – szczególnie w połowie lipca, kiedy odbywa się rekonstrukcja najsłynniejszej w naszych dziejach bitwy.

Poznaj inne znane warownie w regionie. Wejdź i zobacz: Zamki na Mazurach

Najciekawsze zabytki techniki


Pozostajemy w kręgu zabytków, ale tym razem chcemy zwrócić waszą uwagę na bardziej współczesne czasy. Mazury mogą się poszczycić dwoma unikalnymi zabytkami techniki – to prawdziwa rzadkość nie tylko w skali kraju, ale i Europy. Jednym z nich jest most obrotowy na Kanale Łuczańskim w Giżycku. Co więcej, chociaż uznany za zabytek, nadal służy kierowcom i żeglarzom, którzy przepływają przez miasto. A jego wyjątkowość polega na tym, iż aby most mógł zostać przesunięty, nadal potrzebna jest siła ludzkich mięśni. Innym niezwykle ciekawym zabytkiem jest Kanał Elbląski, biegnący z Ostródy do Elbląga, gdzie dzięki systemowi śluz i pochylni można bez problemu pokonać różnicę poziomów pomiędzy jeziorami, przez które przebiega. A nie jest ona wcale mała – wynosi ponad 100 metrów. Dzięki uzdolnionym inżynierom, największą atrakcję atrakcję Kanału Elbląskiego stanowi rejs statkiem po trawie!

Dowiedz się więcej o tych zabytkach, zobacz:
Most obrotowy w Giżycku
Kanał Elbląski

Największa puszcza


Puszcza Piska to jeden z największych leśnych obszarów w Polsce i zarazem pozostałość po tzw. Wielkiej Kniei, która kiedyś porastała prawie całą Warmię i Mazury. Dzisiaj na 100 tysiącach hektarów przeważają bory sosnowe oraz sosnowo-świerkowe, lasy liściaste występują głównie na krańcach puszczy. Najcenniejszym obszarem Puszczy Piskiej jest Mazurski Park Krajobrazowy – w jego granicach znajdują się między innymi Śniardwy i rzeka Krutynia. Można spotkać tu również rzadkie wiele gatunków ptaków. W puszczy wyznaczono wiele szlaków turystycznych – ścieżek spacerowych i tras rowerowych.

Fot. PolandMFA (Flickr.com CC BY-ND 2.0)

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."