Zobacz także

5 mazurskich osobliwości

A A

ciekawe miejsca na mazurach,  co zobaczyć na mazurach

Zobacz również

W regionie są zabytki i ciekawe zakątki, których trudno szukać gdzie indziej. Do tego ich istnienie budzi zdziwienie, a czasami nawet szok. Poznajcie zaskakujące miejsca na Mazurach, które uznaliśmy za „osobliwe”.

Miejsce, gdzie spotykają się trzy państwa


Podczas zwiedzania Puszczy Rominckiej warto wybrać się do wsi Bolcie, a stamtąd do trójstyku granic „Wisztyniec”. Jest to punkt, w którym stykają się granice Polski, Litwy i Rosji. Miejsce oznaczono dwumetrowym, wykonanym z różowego granitu monolitem. Na monumencie umieszczono godła państw, a na ziemi wytyczono czerwone linie, które wskazują kierunek przebiegu granic. Warto pamiętać, że dozwolone jest wyłącznie poruszanie się po terytorium polskim i litewskim.

Akwedukty w Puszczy Romickiej


Innym ciekawym miejscem na terenie Puszczy Rominckiej są Stańczyki, a konkretnie dwa mosty, których konstrukcja do złudzenia przypomina rzymskie akwedukty. Jednak nie służyły one do transportu wody, ich zadaniem było usprawnienie ruchu kolejowego. Wiadukty stanowiły element linii łączącej Gołdap z Żytkiejmami, jednak tory położono tylko na jednym z nich. Pociągami jeździli mieszkańcy wsi i turyści, ale posłużyły też nazistom do przewozu kamieni, z których budowano Wilczy Szaniec w Gierłoży.

Most Sztynorcki


Co interesującego może być w zwykłym moście? Akurat ten jest doskonale znany w całym regionie, stanowi jeden z najbardziej charakterystycznych punktów na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Znajduje się pomiędzy dwoma znanymi mazurskimi akwenami – Kirsajty i Dargin. Turyści chętnie odwiedzają to miejsce, gdyż stanowi znakomity punkt widokowy na kompleks Mamr. To również jeden z najchętniej fotografowanych obiektów w naszym regionie. W jego sąsiedztwie znajduje się słynna keja, a nieco dalej Sztynort, w którym warto zwiedzić pałac Lehndorffów.

Mazurska Ameryka


Szukasz fantastycznych widoków? Zapraszamy do Ameryki, a dokładnie na półwysep o tej nazwie, leżący pomiędzy dwoma mazurskimi jeziorami – Orzysz i Wierzbińskim. Jest to przesmyk, którego szerokość wynosi od 100 do 300 metrów. Stojąc w najwęższym miejscu można oglądać oba akweny jednocześnie. Jest to więc wspaniały punkt widokowy, a jego kolejną zaletę stanowią piaszczyste brzegi, gdzie można korzystać z kąpieli słonecznych.

Piramida w środku lasu


Mamy na myśli mazurską wieś Rapę, w której znajduje się nietypowa budowla. To piramida, której prędzej spodziewalibyśmy się w Egipcie. Tam też należy doszukiwać się inspiracji do jej powstania. Piramidę wybudował baron Fryderyk von Fahrenheid, pruski arystokrata zafascynowany egipskimi zabytkami i kulturą. Postawił rodzinny grobowiec właśnie w takiej formie – piramida w Rapie ma wysokość 15,9 m. Zbudowana jest na planie kwadratu, podobnie jak typowa piramida egipska. Podmurówka piramidy wykonana została z kamienia polnego, co miało niwelować promieniowanie cieków wodnych pod konstrukcją.

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."