Zobacz także

5 miejsc w okolicy jeziora Śniardwy, które trzeba zobaczyć

A A

ciekawe miejsca na mazurach

Śniardwy to jedno z takich jezior na Mazurach, które zawsze będzie się cieszyło dużą popularnością – i to zarówno wśród żeglarzy, jak i „zwykłych turystów”. Warto więc wiedzieć, że nad brzegami Mazurskiego Morza znajdziemy wiele atrakcyjnych miejsc. Niżej prezentujemy kilka propozycji, na jakie naszym zdaniem koniecznie trzeba zwrócić uwagę.

Wierzba – jedno z piękniejszych miejsc na Mazurach


Tak przynajmniej mówią o swojej miejscowości jej mieszkańcy. Wierzba położona jest pomiędzy jeziorem Śniardwy, Bełdany i Mikołajskim – kilka kilometrów od niezwykle popularnych Mikołajek. Jeśli więc chcecie trochę odpocząć od tego gwarnego mazurskiego kurortu, Wierzba będzie doskonałym wyborem. Dostaniecie się tu zarówno lądem, jak i wodą, na przykład korzystając z przeprawy promowej. Przy ośrodku wypoczynkowym PAN dostępny jest przytulny port, gdzie żeglarze są naprawdę mile widziani.

Interesuje cię wypoczynek w tym miejscu? Wejdź i zobacz: Noclegi w Wierzbie

Popielno i stacja badawcza PAN


Popielno znajduje się w sąsiedztwie Wierzby, za to bezpośrednio nad brzegiem jeziora Śniardwy. Chociaż słynie przede wszystkim z hodowli konika polskiego w Stacji Badawczej PAN, to warto znaleźć chwilę na spacer przez tę urokliwą miejscowość. Każdego na pewno zachwycą stare mazurskie domki, które powoli zaczynają być rzadkością. Największą atrakcją w miejscowości są oczywiście zwierzaki – nie tylko konie, ale jelenie, bobry oraz bydło. Można je obserwować w warunkach zbliżonych do naturalnych. Na turystów czekają tu również ścieżki przyrodnicze oraz możliwość odwiedzenia niedużego muzeum.

Wyspy: Czarci Ostrów i Szeroki Ostrów

 

Na Śniardwach znajduje się osiem wysp – można tam korzystać z kąpieli słonecznych i większej niż gdzie indziej prywatności. Dlaczego naszą uwagę skupiamy przede wszystkim na Czarcim Ostrowie oraz Szerokim Ostrowie? Szeroki Ostrów to największa wyspa na jeziorze, leżąca w pobliżu miejscowości Niedźwiedzi Róg. Z lądem połączona jest za pomocą grobli, którą budowali jeńcy podczas ostatniej wojny światowej. Chociaż obecnie nikt jej nie zamieszkuje, to uważne oko dostrzeże ślady po dawnych zagrodach. Na wyspie znajduje się także świetny punkt widokowy.

Z kolei aby dotrzeć na Czarci Ostrów potrzebna jest łódka. Warto podjąć jednak ten wysiłek, bo dzięki temu będzie można zobaczyć pozostałości dawnego fortu. Był tu również ośrodek kultu Galidnów oraz, ale to już legenda, miejsce ukrycia diabelskiego skarbu.

Galindia – spotkanie z przeszłością


Chociaż Mazurski Eden leży nad brzegiem Bełdan, to naprawdę polecamy to miejsce. Tylko tutaj przeszłość nie wydaje się taka odległa – wszystko dzięki świetnemu zaaranżowaniu terenu. Wszystko wokół naprawdę przypomina czasy, w których żyli Galidowie. Na turystów czeka możliwość zwiedzania skansenu, labiryntu demonów i innych interesujących miejsc. Dodatkową gratką są inscenizacje dawnych obrzędów oraz próby odtworzenia codziennego życia plemienia.

Nowe Guty – tu też warto się zatrzymać


Miejscowość leży na wschodnim brzegu Śniardw. Turyści są urzeczeni wyglądem tej wioski, zabudowa zachowała bowiem sporo urokliwych domków z polnego kamienia. Dużym atutem jest jej położenie – i nie mamy na myśli brzegu jeziora. Miejscowość otaczają lasy wchodzące w skład Puszczy Piskiej, niedaleko znajduje się ciekawy przyrodniczo kompleks bagien. Przez Nowe Guty biegnie też trasa rowerowa, którą można objechać całe jezioro.

Wejdź i zobacz: Noclegi w Nowych Gutach

fot. Fotolia.com

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."