Zobacz także

5 miejsc wokół jeziora Mamry, które warto zobaczyć

A A

ciekawe miejsca na mazurach,  gdzie na mazury,  jezioro mamry

Zobacz również

Jezioro Mamry to atrakcja sama w sobie. Ale warto też wiedzieć, jakie atrakcje, poza sportami wodnymi, oferuje to miejsce. Mamy dla was kilka podpowiedzi.

Mamerki: bunkry oraz Kanał Mazurski


Tajemnice drugiej wojny światowej, skryte wśród lasów bunkry i monumentalne konstrukcje – to atrakcje Mamerek. Miejscowość leży niedaleko brzegu jeziora Mamry, a świetny widok na cały akwen zapewnia wieża widokowa. Ale wbrew pozorom, to co najciekawsze w Mamerkach, znajduje się pod ziemią. Mamy na myśli Muzeum II Wojny Światowej, które znajduje się w dawnym kompleksie bunkrów, będącym Centrum Dowodzenia i Łączności Wehrmachtu. Turyści mogą więc zejść do tajnych kiedyś schronów, gdzie eksponowana jest broń oraz mundury żołnierzy. Warto także wybrać się do leżącego nieopodal Leśniewa Górnego, w którym wybudowano słynną śluzę na Kanale Mazurskim. Miał on łączyć mazurskie jeziora z Morzem Bałtyckim – budowę rozpoczęto w 1911 r., ale nigdy jej nie ukończono. Podobno podczas wojny Niemcy transportowali tym kanałem swoje U-Booty, co oczywiście powinniśmy traktować z lekkim przymrużeniem oka.

Sztynort: pałac Lehndorffów


Miejscowość leży nad Jeziorem Sztynorckim, jednak nadal można zaliczyć Sztynort do atrakcji kompleksu Mamr. Najcenniejszym zabytkiem jest tu pałac Lehndorffów, wybudowany w drugiej połowie XVI wieku. Mimo że miejsce straciło wiele ze swojego uroku, to turyści nadal mogą wyobrazić sobie, jak pięknie wyglądało w czasach świetności. Park pałacowy, pawilony, neogotycka kaplica i renesansowe rzeźby – tym na co dzień cieszyli oczy Lehndorffowie oraz ich goście. Sztynortem zachwycił się sam Ignacy Krasicki, który powiedział, że „Kto ma Sztynort, ten posiada Mazury”. Czy dzisiaj posiadłość też może zrobić takie wrażenie? Odpowiedź pozostawiamy turystom, którzy zechcą odwiedzić to miejsce.

Szukasz oferty noclegów w tej miejscowości? Wejdź i zobacz: Noclegi w Sztynorcie

Srokowo: malownicza wieś nad Mamrami


W poszukiwaniu pięknych widoków można wybrać się również do Srokowa. Dumą wsi jest zabytkowy kościół farny, który powstał w XV wieku. Mimo tego, że świątynię kilka razy przebudowywano, w środku można jeszcze zobaczyć prawdziwe perełki. Jedną z nich jest XV-wieczna figurka Pięknej Madonny, którą w 1824 r. umieszczono w ołtarzu głównym. Warto obejrzeć też inne elementy zabudowy Srokowa: ratusz, spichlerz oraz XIX-wieczne domki stojące przy rynku i przyległych do niego uliczkach. Spacer po wsi można zakończyć na Diablej Górze, będącej zarazem świetnym punktem widokowym. Tutaj też znajdują się ruiny wieży Bismarcka, podobne konstrukcje budowano w wielu warmińskich i mazurskich wsiach oraz miasteczkach.

Rezerwat przyrody Jezioro Siedmiu Wysp


Rezerwat oddalony jest od jeziora Mamry tylko o około 25 kilometrów. Więc jeśli chcecie poznać nieco więcej przyrodniczych atrakcji regionu, koniecznie wybierzcie się nad jezioro Oświn. Miejsce upodobały sobie szczególnie ptaki, które wiosną odpoczywają tu po trudach przelotu, a później gniazdują. Ochrona rezerwatowa obejmuje też siedliska żółwia błotnego, norki a poza tym także ostoję konika polskiego. Warto zwrócić uwagę na teren wokół akwenu z licznymi torfowiskami, bagnami, łąkami i lasami. Dla turystów wytyczono tu trasę rowerową i ścieżkę edukacyjną.

Wrak statku Arabella


To propozycja dla turystów, którzy naprawdę lubią zagłębić się w temat. Wrak statku Arabella leży bowiem na głębokości 33 metrów w północnej części jeziora Mamry. Zwiedzanie statku polecamy jednak osobom, którym nurkowanie nie jest obce. Jeśli się odważycie, zobaczycie mostek i część rufową wraku. Dodatkową atrakcją są zamieszkujące go ryby, które okazują się bardzo aktywne, gdy padnie na nie światło latarki. Organizatorem zwiedzania wraku Arabelli jest Mazurskie Centrum Nurkowe, mające swoją siedzibę w Giżycku.

Chcesz zobaczyć piękne Giżycko? Najpierw zarezerwuj noclegi w mieście. Wejdź: Noclegi w Giżycku

fot. główne expresselblag (Pixabay.com CC0)

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."