Zobacz także

5 powodów, aby przyjechać do Reszla

A A

warmia i mazury ciekawe miejsca,  galeria zamek reszel,  co zwiedzać w reszlu,  reszel ciekawe miejsca

Zobacz również

Reszel to jedno z piękniejszych warmińskich miasteczek, leżące na skraju Pojezierza Mrągowskiego, niedaleko umownej granicy oddzielającej Warmię od Mazur. Turyści znajdą tu wszystko, co potrzebne jest, by dobrze wypocząć – piękną, zieloną okolicę, dobrze zachowane zabytki i wspaniałą, przyjazną atmosferę. Dlaczego jeszcze warto przyjechać do Reszla?

Chociaż na co dzień Reszel jest spokojnym, sennym miasteczkiem, to turysta, który zajrzy tam przejazdem, na pewno powróci – i to nie raz. Dlaczego w Reszlu można zakochać się od pierwszego wejrzenia? Powodów jest wiele – dla jednych to atmosfera, odpowiadająca idei slow life, dla innych średniowieczny duch zamknięty w starych murach, pamiętających czasy, gdy panami Reszla byli Krzyżacy. Miejsce dla siebie znajdą tam zarówno wielbiciele spokojnego wypoczynku na łonie natury, jak i turyści, dla których priorytetem jest poznawanie zabytków. Od czego zacząć wizytę w Reszlu?

Wędrówka malowniczym starym miastem


Jak już wspomnieliśmy, największym atutem Reszla jest średniowieczna zabudowa. Miasto podczas wojny właściwie nie ucierpiało, więc można tam zobaczyć doskonale zachowane gotyckie mury i przepiękne zabytki. Panuje tu atmosfera spokoju, którą można poczuć, zapuszczając się w jedną z bocznych uliczek odchodzących od rynku. Warto usiąść w kawiarence, by po prostu chłonąć wszystkie widoki i klimat miasteczka.

Jednym z najważniejszych zabytków Reszla jest zamek biskupów warmińskich, w którym obecnie swoją siedzibę ma jeden z oddziałów Muzeum Warmińsko-Mazurskiego oraz luksusowy hotel. Jakie inne miejsca warto zobaczyć na starym mieście? To przede wszystkim gotycka fara, czternastowieczna plebania (trwają prace nad jej odrestaurowaniem) oraz część murów z basztami.

Obejrzenie zamku


Chociaż nie każdy może sobie pozwolić na nocleg w dawnych zamkowych komnatach, to turyści powinni obejrzeć wyniosły gmach dawnej siedziby biskupów warmińskich. Można wejść na zamkowy dziedziniec, by lepiej przyjrzeć się zamkowym krużgankom. Zachęcamy też do wizyty w Galerii Sztuki Współczesnej, gdzie prezentowane są dzieła wybitnych artystów z Polski i zagranicy.

Zamek powstawał na przestrzeni lat 1350-1401, gdy miasto, po latach panowania Krzyżaków, przejęli już biskupi. Wcześniej okolice Reszla zamieszkiwało pruskie plemię Bartów. Warownia powstała w miejscu krzyżackiej strażnicy – miała kształt czworoboku, w narożu którego wzniesiono cylindryczną wieżę na kwadratowym cokole. Reszelski zamek doskonale prosperował, w czasach największej świetności mieszkańcy mieli do dyspozycji magazyny, składy żywności, kuchnię, spiżarnię, zbrojownię, komnaty mieszkalne oraz pokoje biskupie, piekarnię, browar a nawet łaźnię… Jako że była to siedziba duchownego, na zamku znajdował się również refektarz oraz kaplica.

Dowiedz się więcej o ciekawej historii reszelskiej warowni, wejdź: Zamek Biskupów Warmińskich w Reszlu

Zwiedzanie wyniosłej fary


Kolejnym miejscem, które warto zwiedzić w Reszlu, jest kościół farny, który sąsiaduje z zamkowym wzgórzem. To prawdziwa perełka gotyckiej architektury, świetnie pamiętająca czasy średniowiecza. Wybudowano go bowiem w drugiej połowie XIV wieku, jednak wyposażenie jest o wiele młodsze, bo pochodzi głównie z XIX wieku. Wewnątrz na pewno warto zwrócić uwagę na detale architektoniczne, takie jak gwiaździste sklepienie.

Turyści, którzy mają dobrą kondycję mogą wdrapać się także na kościelną wieżę. Za wejście pobierana jest symboliczna opłata (4 zł lub 2 zł od osoby). Do pokonania jest ponad dwieście dość stromych schodków, a po drodze można z bliska przyjrzeć się kościelnym dzwonom. Trud wspinaczki na pewno się opłaci, gdyż ze szczytu 51-metrowej wieży można zobaczyć urokliwą panoramę miasta oraz zielonej okolicy.

Spacer gotyckim mostem


Innym charakterystycznym miejscem w Reszlu jest gotycki most, pod którym przepływa rzeka Sajna. Warto zobaczyć go z bliska, gdyż to wyjątkowa w skali kraju konstrukcja – wybudowano go w drugiej połowie XIV wieku, a jako budulca użyto cegły. Pełnił rolę nie tylko łącznika, ale i akweduktu. Na przestrzeni lat był wielokrotnie przekształcany, na szxzęście odzyskał oryginalny wygląd. Jego wysokie arkady przez dziesiątki lat pozostawały zabudowane. Jak możemy się dowiedzieć, w mieszczących się tam pomieszczeniach prawdopodobnie znajdowały się cele więzienne.

Na szczęście dzisiaj miejsce to nie ma wcale groźnego charakteru, wręcz przeciwnie. Jest niezwykle malownicze i romantyczne, stanowi doskonałą scenerię romantycznego spaceru.

Zielona Dolina, czyli park miejski


Po przejściu mostu, gdy tuż za plecami zwiedzających pozostaje najstarsza część Reszla, znajdują się schodki prowadzące do miejskiego parku. Zajmuje teren wąwozu polodowcowego, którego dnem płynie rzeka Sajna. Przechadzka aleją spacerową, szczególnie wiosną i latem, gdy zielona szata roślinna tworzy cień, to wyjątkowe przeżycie. Można się wyciszyć, odpocząć i cieszyć obcowaniem z naturą.

Na terenie parku wytyczoną Trasę Ekologiczno-Dydaktyczną, przy której ustawiono tablice informacyjne. Znajdują się na nich wiadomość o faunie i florze parku oraz mijanych po drodze zabytkach.

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."