5 rzeczy, których mogłeś nie wiedzieć o Mazurach

5 rzeczy, których mogłeś nie wiedzieć o Mazurach

Myślisz, że znasz Mazury na wylot? Przekonajmy się, czy wiedziałeś, że...

...tutaj mieści się bociania stolica Polski?


Mazurska wieś Żywkowo, to miejsce, które szczególnie upodobały sobie bociany. Każdego roku przylatuje tu około stu osobników, by złożyć jaja i doczekać młodych. Z tego względu ze wsi odlatuje całkiem duży bociani klucz. Co ciekawe, Żywkowo ma tylko dwudziestu pięciu mieszkańców, więc przez część roku to właśnie ptaki są jej głównymi rezydentami. Żerują na łąkach, wybierają pędraki ze świeżo zaoranej ziemi… Turyści, którzy przyjeżdżają do Żywkowa obserwować bociany, mogą korzystać ze specjalnie wytyczonej ścieżki edukacyjnej.

...na Mazurach znajduje się najdłuższe polskie jezioro?


Słysząc hasło „mazurskie jeziora” na myśl przychodzą przede wszystkim Śniardwy i Mamry. Ale prawdziwym rekordzistą jest Jezioro Jeziorak – najdłuższy akwen w Polsce! Ma długość dwudziestu ośmiu kilometrów, łączy się też z innym mazurskim cudem, jakim jest Kanał Elbląski (uznany za pomnik historii). Wody Jezioraka kryją mnóstwo różnych gatunków ryb: lina, suma, sandacza, tołpygę, szczupaka, węgorza, karasia, leszcza, płoć, karpia, okonia, jazgarza, ukleję, krapa i miętusa. Natomiast jedna z wysp jeziora stanowi istną ostoję ptactwa. Na Polajńskiej Kępie gnieżdżą się kormorany, czaple i żurawie, a także ptaki bardziej pospolite, jak łabędzie, mewy i kokoszki.

...możesz spotkać tu żubra?


Z żubrami kojarzy się głównie Białowieża. Ale czy wiedziałeś, że to właśnie na Mazurach żyje druga co do wielkości wolnościowa populacja tych zwierząt? Liczy blisko sześćdziesiąt osobników. Żubry całkiem dobrze czują się w Puszczy Boreckiej, która rozciąga się na północnych obrzeżach Pojezierza Ełckiego. Z myślą o turystach pragnących zobaczyć na żywo tego króla puszczy, przygotowano specjalny taras widokowy. Znajduje się w Stacji Hodowli Żubrów w miejscowości Wolisko.

...tu zobaczysz, jak wygląda tajga


Mazury są regionem niezwykle zróżnicowanym pod względem przyrodniczym. To przecież nie tylko jeziora, ale i gęsta puszcza oraz wzgórza, na których z powodzeniem działają ośrodki narciarskie. Przyroda Mazur naprawdę może zaskakiwać i to do tego stopnia, że poczujesz się jak w innej strefie klimatycznej. Wystarczy wybrać się do Puszczy Rominckiej, bardzo często nazywanej polską tajgą. To zwarty kompleks leśny w którym dominują świerki, gdzieniegdzie przetykany tylko sosnami i dębami. Tutaj też spotkasz tzw. zespół świerczyn północnych, czyli mroczny las, gdzie ściółkę tworzy gruba warstwa mchów. Podobne krajobrazy przywodzą na myśl daleką Północ…

…na Mazurach rozegrał się słynny romans?


Napoleon i Maria Walewska – to bohaterowie jednego z najsłynniejszych polskich romansów. Na zamku w Ostródzie rozpoczęła się ich miłosna przygoda. Napoleon spędził tu miesiąc po bitwie pod Iławą Pruską: odpoczywał, zarządzał państwem i dowodził armią.

Następny artykuł Rekordowy rok dla...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!