Zobacz także

5 rzeczy, których mogłeś nie wiedzieć o Mazurach

A A

ciekawe miejsca na mazurach,  warmia i mazury ciekawe miejsca,  mazury ciekawe miejsca

Zobacz również

Myślisz, że znasz Mazury na wylot? Przekonajmy się, czy wiedziałeś, że...

...tutaj mieści się bociania stolica Polski?


Mazurska wieś Żywkowo, to miejsce, które szczególnie upodobały sobie bociany. Każdego roku przylatuje tu około stu osobników, by złożyć jaja i doczekać młodych. Z tego względu ze wsi odlatuje całkiem duży bociani klucz. Co ciekawe, Żywkowo ma tylko dwudziestu pięciu mieszkańców, więc przez część roku to właśnie ptaki są jej głównymi rezydentami. Żerują na łąkach, wybierają pędraki ze świeżo zaoranej ziemi… Turyści, którzy przyjeżdżają do Żywkowa obserwować bociany, mogą korzystać ze specjalnie wytyczonej ścieżki edukacyjnej.

...na Mazurach znajduje się najdłuższe polskie jezioro?


Słysząc hasło „mazurskie jeziora” na myśl przychodzą przede wszystkim Śniardwy i Mamry. Ale prawdziwym rekordzistą jest Jezioro Jeziorak – najdłuższy akwen w Polsce! Ma długość dwudziestu ośmiu kilometrów, łączy się też z innym mazurskim cudem, jakim jest Kanał Elbląski (uznany za pomnik historii). Wody Jezioraka kryją mnóstwo różnych gatunków ryb: lina, suma, sandacza, tołpygę, szczupaka, węgorza, karasia, leszcza, płoć, karpia, okonia, jazgarza, ukleję, krapa i miętusa. Natomiast jedna z wysp jeziora stanowi istną ostoję ptactwa. Na Polajńskiej Kępie gnieżdżą się kormorany, czaple i żurawie, a także ptaki bardziej pospolite, jak łabędzie, mewy i kokoszki.

...możesz spotkać tu żubra?


Z żubrami kojarzy się głównie Białowieża. Ale czy wiedziałeś, że to właśnie na Mazurach żyje druga co do wielkości wolnościowa populacja tych zwierząt? Liczy blisko sześćdziesiąt osobników. Żubry całkiem dobrze czują się w Puszczy Boreckiej, która rozciąga się na północnych obrzeżach Pojezierza Ełckiego. Z myślą o turystach pragnących zobaczyć na żywo tego króla puszczy, przygotowano specjalny taras widokowy. Znajduje się w Stacji Hodowli Żubrów w miejscowości Wolisko.

...tu zobaczysz, jak wygląda tajga


Mazury są regionem niezwykle zróżnicowanym pod względem przyrodniczym. To przecież nie tylko jeziora, ale i gęsta puszcza oraz wzgórza, na których z powodzeniem działają ośrodki narciarskie. Przyroda Mazur naprawdę może zaskakiwać i to do tego stopnia, że poczujesz się jak w innej strefie klimatycznej. Wystarczy wybrać się do Puszczy Rominckiej, bardzo często nazywanej polską tajgą. To zwarty kompleks leśny w którym dominują świerki, gdzieniegdzie przetykany tylko sosnami i dębami. Tutaj też spotkasz tzw. zespół świerczyn północnych, czyli mroczny las, gdzie ściółkę tworzy gruba warstwa mchów. Podobne krajobrazy przywodzą na myśl daleką Północ…

…na Mazurach rozegrał się słynny romans?


Napoleon i Maria Walewska – to bohaterowie jednego z najsłynniejszych polskich romansów. Na zamku w Ostródzie rozpoczęła się ich miłosna przygoda. Napoleon spędził tu miesiąc po bitwie pod Iławą Pruską: odpoczywał, zarządzał państwem i dowodził armią.

avatar

akceptuję regulamin

avatar

Anna Ryniec - Zdunki 2019-09-11 16:35 (użytkownik niezalogowany)

kiedyś Zdunki były oblegane przez bociany

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."