Zobacz także

6. Mazurskie Spotkanie Paralotniowe w Rostkach

A A

zawody paralotniowe,  szkolenia paralotniowe na mazurach,  mazury paralotnie

Organizatorzy zapraszają na VI edycję Mazurskiego Spotkania Paralotniowego o Puchar Mazur PANBAH, która odbędzie się Rostkach już ten w weekend!

Kolejny rok w okresie wakacyjnym odbędzie się już szósta edycja paralotniowej inicjatywy, połączonej z Festynem Wiejskim w Rostkach koło Pisza, w terminie 27-28 lipca 2019 roku.

W programie znalazły się zawody motoparalotniowe dla amatorów o Puchar Mazur “PANBAH” Summer Masuria Paramotor PANBAH CUP 2019 w klasach PF1 i PL1, z atrakcyjnymi nagrodami dla wszystkich uczestników, niezależnie od zajętego miejsca.

Odbędzie się także seminarium przelotowe dla swobodnie latających z możliwością odpłatnego polatania za wyciągarką stacjonarną. To pierwsza taka atrakcja na Mazurach! Oprócz tego na zebraną publiczność będą czekać bezpłatne wykłady dotyczące paralotniarstwa. Jednym z wykładowców jest aktualny Mistrz Polski Slalomowy i czwarty zawodnik Slalomowych Mistrzostw Europy klasie PF1 Bartosz Nowicki ze Stowarzyszenia Michalkow Paralotnie. Warto zaznaczyć, że klasa PF1 start z nóg jest najtrudniejszą kategorią w zawodniczym lataniu w motoparalotniarstwie.

Ponadto w programie możliwość poprowadzenia prawdziwego auta rajdowego po wyznaczonym torze, prezentacja sprzętu paralotniowego oraz samolotu ultra light a także nauka pod okiem instruktora paralotniowego. Chętni będą mogli skorzystać z lotów widokowo-zapoznawczych motoparalotnią jako załogant lub swobodnie paralotnią bez silnika jako pasażer oraz samolotem ultra light!

Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali sporo atrakcji , a jedną z ich są bezpłatne warsztaty modelarskie z zawodami modelarskimi pod hasłem "Smyki na start" z atrakcyjnymi nagrodami. Zostały podzielone na dwie kategorie wiekowe – od 5 do 8 lat i od 9 do 13 lat. W zawodach modelarskich dzieci uczestniczą wraz z rodzicami, dzięki temu rodzina może się zintegrować, a najmłodsi zapomną na dłuższy czas o grach komputerowych.

Poza tym dzieci będą mogły skorzystać z dodatkowych atrakcji jak: pitbike, miniquady, strzelnica ASG, zjeżdżalnie i wiele innych.

Podczas wydarzenia zostanie zorganizowana akcja charytatywna dla ciężko chorego dziecka z Pisza. Gratką dla okazujących serce w licytacji charytatywnej będzie możliwość wylicytowania szkolenia paralotniowego I etap na sierpień, autograf siedmiokrotnego Mistrza Świata WRC z gadżetami, przejażdżkę rajdówką, przelot motoparalotnią i swobodnie oraz samolotem i wiele innych cennych voucherów, np. na usługi gastronomiczne, w salonach urody i hotelach.

Dodatkowym atutem dla przybyłych będzie możliwość bezpłatnego polatania jako pasażer motoparalotnią, swobodnie paralotnią i samolotem ultra light. Chętni proszeni są o zapoznanie się z regulaminem, który znajduje sie przy wydarzeniu utworzonym na Facebooku, dotyczącym lotów pasażerskich darmowych pod hasłem "Ujrzyj piękne Mazury z samiuśkiej góry" i wzięcie u udział w konkursie w trakcie imprezy na placu zabaw w Rostkach

Oficjalne rozpoczęcie imprezay odbędzie o godzinie 14 na placu zabaw w Rostach!

PROGRAM IMPREZY VI Mazurskiego Spotkania Paralotniowego o Puchar Mazur PANBAH


26 lipca, piątek – plac zabaw w Rostkach
Rejestracja uczestników Biuro zawodów – plac zabaw w Rostkach przy polu namiotowym

27 lipca, sobota –  Lądowisko Rostki
5:00 Rejestracja uczestników zawodów motoparalotniowych i chętnych do odbycia lotów w strefie organizatora
5:30 Pierwsza konkurencje – lądowanie na celność / klasa PF1 I PL 1
6:00 Przelot malowniczą trasą nad jezioro Śniardwy – dla chętnych motoparalotniarzy nie uczestniczących w zawodach motoparalotniowych
6:00-21:00 Odpłatne loty za wyciągarką stacjonarną – hole dla swobodnie latających paralotnią z uprawnieniami
9:00-10:00 Zakończenie pierwszej tury konkurencji motoparalotniowych o Puchar Mazur "PANBAH "
10:00 Przeszkolenie OSPLW
10:00 Rejs statkiem po jeziorze Roś – start z Pilch
11:00 Ogłoszenie wyników po porannych konkurencjach – tablica ogłoszeń biuro zawodów
Uwaga! Osoby zainteresowane atrakcjami wymienionymi w programie proszone są o wcześniejszą rejestację u organizatora. Rejs odbędzie się przy grupie liczącej przynajmniej 30 osób.
19:00 Rozpoczęcie drugiej tury konkurencji zawodów motoparalotniowych
20:30 Widowiskowe pokazy motoparalotniowe w wykonaniu Slalomowego Mistrza Polski Bartosza Nowickiego i Mistrza Polski w lataniu klasycznym z 2017 roku klubowicza Mazury Paralotnie Jarosława Pałdynę
21:20 Rozdanie nagród dla zwycięzców zawodów motoparalotniowych w klasach PF 1 I PL 1 – plac zabaw w Rostkach

27 lipca, sobota – plac zabaw w Rostkach
14:00 Oficjalne otwarcie imprezy
14:00-20:00 Przejażdżki za kierownicą lub jako pasażer prawdziwym autem rajdowym
12:00 - 18:00 Prezentacja zabytkowych motocykli i wystawa modeli zabytkowych aut polskich i zagranicznych
14:00 -18:00 Akcja charytatywna dla ciężko chorego Wiktora Wróblewskiego z Pisza
14:30 Pokaz sztuk walki wschodu w wykonaniu Piskiego Klubu Taekwondo
15:00 Bezpłatne warsztaty modelarskie z zawodami modelarskimi dla dzieci. Wspólny start Rodzica z dzieckiem – czekają atrakcyjne nagrody
15:00 Jak rozpocząć przygodę z lataniem slalomowym i ryzyko latania zawodniczego – prowadzi aktualny Slalomowy Mistrz Polski i 4 zawodnik Slalomowych Mistrzostw Europy Bartosz Nowicki
16:00 Wykład o tym, jak rozpocząć przygodę z paralotniarstwem i gdzie zaczynać
16:30 Wykład dotyczący nowelizacji przepisów lotniczych dotyczących certyfikacji sprzętu
16:40 Wykład o tematyce prezentacji napędu paralotniowego i jak to działa – Minari Engine Poland
17:00-18:00 Wykład dotyczący swobodnego latania
• Jak rozpocząć przygodę z lataniem swobodnym,
• Jak kręcić kominy i wyszukiwać swobodnie paralotnią oraz ryzyko niebezpieczeństw podczas latania w termice,
• Jak przygotowujemy się do przelotu i jak planować przelot,
• Latanie biwakowe w Alpach nt. "paralotnia i plecak",
• Niebezpieczeństwa podczas lotu holowanego i procedury przedstartowe.
od godz 14:00 do 18:00 Możliwość bezpłatnej nauki latania w formie zabawy ze skrzydłem na ziemi. Zajęcia prowadzi zajęcia instruktor paralotniowy
od godz . 14:00 do 16:00 Konkurs na bezpłatne loty pasażerskie "Ujrzyj piękne Mazury z samiuśkiej góry"
od godz.5:00 - 21:30 Możliwość polatania motoparalotnią jako pasażer, swobodnie bez silnika paralotnią jako pasażer i samolotem ultra light jako pasażer
17:00 Dyskoteka z karaoke

28 lipca, niedziela – Lądowisko Rostki
6:00 ewentualne dokończenie konkurencji zawodów
6:10 Przelot malowniczą trasą nad kezioro Śniardwy z przewodnikiem dla zainteresowanych motoparalotniarzy
6:00 - 21:00 Loty za wyciągarką stacjonarną dla zainteresowanych pilotów latających swobodnie
6:00- 21:00 loty widokowo-zapoznawcze motoparalotnią jako załogant lub lot swobodnie paralotnią jako pasażer

Wszystkiego szczegóły udostępniane są w wydarzeniu na Facebooku. Program imprezy może ulec zmianie  m.in. ze względu na warunki atmosferyczne panujące w dniach 27-28 lipiec 2019

Więcej informacji na www.mazuryparalotnie.pl


Źródło: materiały organizatorów

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."