Zobacz także

6 miejsc na Mazurach, które warto zobaczyć

A A

ciekawe miejsca na mazurach,  warmia i mazury ciekawe miejsca,  twierdza boyen w giżycku,  mazury ciekawe miejsca

Zobacz również

Na Mazurach nie brakuje wspaniałych, wartych obejrzenia miejsc. Przedstawiamy zakątki, które koniecznie trzeba zwiedzić.

Twierdza Boyen w Giżycku


Twierdza Boyen jest pamiątką po czasach, gdy region znajdował się pod pruskim panowaniem. Król Fryderyk Wilhelm IV wydał rozkaz zbudowania warowni, która broniłaby dostępu do królestwa od wschodu. Razem z innymi twierdzami, Feste Boyen tworzyła łańcuch umocnień granicznych. Autorem projektu był generał Johann Leopold Ludwig Brese. W 1846 roku król Fryderyk Wilhelm oficjalnie nadał twierdzy nazwę Feste Boyen, aby uhonorować inicjatora budowy twierdzy generała von Boyen. Budynki twierdzy wykorzystano zarówno podczas pierwszej, jak i drugiej wojny światowej. Po latach zaniedbania Twierdza Boyen odzyskuje dawną świetność i jest udostępniana zwiedzającym.

Wilczy Szaniec w Gierłoży


Wilczy Szaniec jest kolejną wojenną pamiątką na Mazurach, związaną z jednym najgroźniejszych ludzi w dziejach świata. W mazurskiej Gierłoży mieściła się kwatera główna Hitlera z dwustoma budynkami, schronami, lotniskami, elektrownią a nawet własnym dworcem kolejowym. W Wilczym Szańcu miała miejsce nieudana próba zamachu na führera. Obecnie Wilczy Szaniec jest turystyczną atrakcją otwartą dla zwiedzających.

Sanktuarium w Świętej Lipce


Święta Lipka – Częstochowa Północy – to jedno z największych sanktuariów maryjnych w regionie. Świątynia zachwyca barokowym wystrojem i złotą polichromią. Jednak największą atrakcją Świętej Lipki są zabytkowe organy z ruchomymi figurkami. Zostały wykonane w 1721 roku przez mistrza Mosengela z Królewca. Brzmienie instrumentu można usłyszeć podczas prezentacji i koncertów organowych.

Piramida w Rapie


Piramida w Rapie to jeden z bardziej tajemniczych budynków na Mazurach. Została wybudowana na początku XIX wieku przez nestora rodu Farenheidów i służyła za rodzinny grobowiec. Od dworu do piramidy można było dojść ścieżką, wzdłuż której ustawione były rzeźby. Forma grobowca również nie jest przypadkiem – Fryderyk von Farenheid miał nadzieję, że ciała, które spoczną w grobowcu ulegną mumifikacji, co rzeczywiście później miało miejsce. Obecnie piramida znajduje się na liście zabytków. Obiekt został zabezpieczony przed ciekawskimi za pomocą krat.

Wiadukty w Stańczykach


Z racji swojego podobieństwa do rzymskich konstrukcji, wiadukty w Stańczykach nazywane są Akweduktami Puszczy Rominckiej. Ich budowę rozpoczęto w roku 1912 – biegła tędy linia kolejowa łącząca Gołdap z Żytkiejmami. Wiadukty należą do najwyższych konstrukcji tego typu w Polsce, ich wysokość przekracza 36 metrów. Będąc na Mazurach warto odwiedzić to miejsce, ponieważ roztacza się z nich wspaniały widok na całą okolicę.

Zamek w Lidzbarku Warmińskim


Warmia i Mazury to nie tylko piękne krajobrazy, ale też wspaniałe zamki. Aby zobaczyć jedną z piękniejszych budowli w regionie, trzeba wybrać się do Lidzbarka Warmińskiego, gdzie w XIV wiecznym zamku swoją siedzibę mieli biskupi warmińscy. Obecnie w zamku mieści się oddział Muzeum Warmii i Mazur i udostępniono go zwiedzającym. Warto więc skorzystać z okazji, by przejść się dawnymi korytarzami i krużgankami. Taka wycieczka na pewno zadziała na wyobraźnię każdego turysty.

avatar

akceptuję regulamin

avatar

Ola - Kraków 2019-10-02 18:53 (użytkownik niezalogowany)

Zgadzam się z przedmówcą, Hotel Zamek Ryn trzeba koniecznie odwiedzić, potężna budowla, niesamowity klimat i świetne atrakcje historyczne, gratka dla małych i dużych fanów historii :)

avatar

Andzia K - Kraków 2019-08-16 18:56 (użytkownik niezalogowany)

Obowiązkowo trzeba jeszcze zwiedzić Hotel Zamek Ryn, rewelacyjne miejsce. Nocowałam tam-niezwykłe przeżycie, można się przenieść w czasie ;) Trafiłam też na biesiadę rycerską zorganizowaną przez hotel, długo tego nie zapomnę :) Hotel jest przyjazny dzieciom i ma rewelacyjne SPA i basen :)

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."