Zobacz także

7 Cudów Mazur - po raz trzeci!

A A

regaty mikołajki,  regaty żeglarskie,  regaty na mazurach,  żeglarskie grand prix mazur

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich, którzy zdążyli polubić imprezy organizowane w ramach kampanii 7 Cudów Mazur! W czerwcu, już po raz trzeci, rozpoczną się zmagania żeglarzy rywalizujących o Grand Prix Mazur.

Kampania „7 Cudów Mazur” wystartowała już po raz trzeci, by promować atrakcje i walory przyrodnicze Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Jej najważniejszymi elementami będą regaty o żeglarskie Grand Prix Mazur, akcja „Ruszamy na Mazury!” oraz ogólnopolski konkurs fotograficzny „Moja mazurska wyprawa”.

W 2015 roku kampanię realizować będzie pięć mazurskich miast, będących jednocześnie gospodarzami regat Żeglarskiego Grand Prix Mazur o Puchar 7 Cudów Mazur. Z roku na rok rośnie liczba załóg, które biorą w nich udział. Zawody wzbudzają też coraz większe zainteresowanie kibiców – przyciągają ich zarówno efektowne zmagania na akwenach, jak i eventy wraz ze specjalnymi strefami dla dzieci i dorosłych.

Przedstawiamy harmonogram tegorocznych regat:
Mikołajki (6 czerwca) – eliminacje
Mrągowo (4 lipca) – eliminacje
Giżycko (11 lipca) – eliminacje
Węgorzewo (18 lipca) – eliminacje
Ryn (22 sierpnia) – finał

W tym roku ważni będą nie tylko żeglarze. Organizatorzy kampanii postanowili zachęcić odwiedzających Mazury do aktywnego spędzania czasu. W związku z tym przygotowali akcję „Ruszajmy na Mazury”, w ramach której trzy teamy – rowerowy, kajakowy i żeglarski – wyruszą z różnych stron Polski w kierunku mazurskich miejscowości. Swoją podróż będą fotografować i opisywać na portalu społecznościowym Facebook.

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."