Zobacz także

7 mazurskich hitów turystycznych

A A

atrakcje turystyczne mazury,  atrakcje turystyczne mazur,  gdzie na mazury,  co zwiedzać na mazurach

Zobacz również

Galindia
IZNOTA koło MIKOŁAJEK 

Mazury są bardzo różnorodnym regionem, wystarczy przyjechać tu raz, by z miejsca zakochać się w okolicy i zechcieć wrócić ponownie. Podobnie jak inne regiony, również Kraina Tysiąca Jeziora ma „hity”, dzięki którym zaistniała w świadomości Polaków, jako wspaniałe miejsce do wypoczynki. Chociaż było trudno, wybraliśmy kilka z nich.

Rzeka Krutynia


W tym miejscu trzeba przypomnieć powiedzenie „Kto nie widział Krutyni, nie widział Mazur”. Tych kilka słów oddaje cały charakter rzeki – biegnąca nią trasa kajakowa należy do najbardziej malowniczych w kraju, a niski stopień trudności czyni ją dostępną nawet dla osób, które z kajakarstwem niewiele miały do czynienia. Krutynia płynie przez najpiękniejsze części regionu – Równinę Mazurską i Pojezierze Mrągowskie – przepływa też przez jeziora, meandruje pośród lasów, łąk i pól… Poza kajakami na Krutyni widoczne są również łodzie pychówki, które prowadzą doświadczeni sternicy.

Puszcza Piska


Puszcza Piska należy do największych przyrodniczych atrakcji Mazur. Nawet dzisiaj uważamy ją za bardzo rozległy leśny obszar, ale kiedyś porastała prawie cały region, stanowiąc część nieistniejącej już Wielkiej Kniei. W nieprzebytych leśnych ostępach żyły żubry, tury, rysie, niedźwiedzie i dzikie konie – na skutek niekontrolowanych polowań, które były ulubioną rozrywką naszych przodków, część wymienionych zwierząt na długo zniknęła z terenu Mazur. Obecnie trwają starania, by przywrócić populację żubrów, rysi czy koników polskich.

Najcenniejszym fragmentem Puszczy Piskiej jest Mazurski Park Krajobrazowy – znajdziemy tam jeziora, ze Śniardwami na czele, rzeki, lasy, w których żyje wiele różnych gatunków zwierząt, oraz klimatyczne miejscowości, jak na przykład Krutyń czy Wojnowo. Przez Mazurski Park Krajobrazowy biegnie kilkanaście szlaków turystycznych do pokonania pieszo lub na rowerze.

Jezioro Śniardwy


Myśląc o mazurskich jeziorach niemal od razu przychodzą do głowy Śniardwy. Jest to jeden z najbardziej znanych akwenów nie tylko w regionie, ale i kraju. To właśnie tutaj bije turystyczne serce regionu i tu kierują się kroki żeglarzy, gdyż dzięki przesmykom, jezioro połączone jest z kilkoma mniejszymi akwenami, przez co tworzy ciekawy szlak żeglugowy. Śniardwy przyciągają nie tylko współczesnych – na wyspach jeziora odkryto ślady osadnictwa pruskich plemion oraz pozostałości osiemnastowiecznego fortu.

Jezioro Śniardwy jest tak rozległe (ma 11 383 ha powierzchni), że podczas rejsu można stracić oczu brzegi – przez to nazywane jest Mazurskim Morzem. Wrażenie to potęgowane jest podczas wietrznej pogody, gdy na gładkiej wcześniej tafli tworzą się wysokie fale.

Galindia


Wyprawa do Galindii to podróż do czasów, gdy Mazury zajęte były przez pruskie plemiona – jednym z nich byli Galindowie. Aż do XIII wieku zamieszkiwali tutejsze lasy i podmokłe tereny, ich głównym zajęciem było łowiectwo i zbieractwo, choć utrzymywali również kontakty handlowe z Rzymem. Przez ich ziemie przechodził bowiem Bursztynowy Szlak.

Dzisiaj można powrócić do tego świata, a wystarczy wybrać się do leżącej niedaleko Rucianego-Nidy osady Galindia nad jeziorem Bełdany. To bardzo malownicze miejsce, w którym rządy sprawują król i królowa – turyści mogą zwiedzać leśne uroczyska, kamienne kręgi i pieczary. Poza tym w ofercie Galindii znajdują imprezy organizowane na zlecenie, jak na przykład napad wojowników, walki międzyplemienne czy rozmaite rytuały. Galindia oferuje swoim gościom wygodne noclegi z dostępem do wielu atrakcji.

Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie


Kadzidłowo to wieś, do której przyjeżdżają zarówno dorośli, jak i dzieci. To jedno z niewielu miejsc, gdzie dzikie zwierzęta są za pan brat z człowiekiem. Można je poznać podczas wizyty w Parku Dzikich Zwierząt. Na obszarze 100 ha mieszkają żubry, bizony, daniele, łosie, koniki polskie, wilki… wymieniać można bez końca. Część ma wydzielone wybiegi, inne spacerują swobodnie i chętnie podchodzą do turystów, dają się głaskać i karmić. Park działa przez cały rok, chociaż zimą warto wcześniej skontaktować się z obsługą i potwierdzić możliwość wizyty.

Kanał Elbląski


Kanał Elbląski to jeden z unikatowych zabytków techniki, który prezentuje nieszablonowe rozwiązania inżynierów sprzed dwustu lat. Był to szlak wodny łączący mazurskie jeziora z Bałtykiem. Aby statki mogły pokonać tę drogę, koniecznie stało się rozwiązanie problemu, który stanowiła różnica poziomów wynosząca ponad 100 metrów. Stąd pomysł, by stworzyć system śluz i pochylni, dzięki czemu statki mogły „płynąć” po trawie. Obecnie taki rejs jest ogromną atrakcją dla turystów.

Pola Grunwaldu


Miejsce wielkiej bitwy z 1410 roku nadal jest turystycznym hitem. Poza tym jest doskonale przygotowane dla zwiedzających – wybudowano tam amfiteatr z pomieszczeniami Muzeum Bitwy pod Grunwaldem i salą kinową, gdzie prezentowane są filmy dotyczące potyczki. Jednak największym zainteresowaniem Grunwald cieszy się w lipcu, gdy odbywa się wielka rekonstrukcja bitwy. Na Mazury zjeżdżają rekonstruktorzy z całej Europy, by odwzorować największe starcie wojsk w średniowieczu. Ich starania obserwuje kilkunastotysięczna publiczność.

Zdjęcie główne:
Spływ kajakowy Krutynią, fot. JolEnka / Pixabay.com CC0

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."