Zobacz także

7 miejscowości na Mazurach, które cię zachwycą

A A

warmia i mazury ciekawe miejsca,  mazury ciekawe miejsca,  co zwiedzać na mazurach

Zobacz również

Mazury to nie tylko popularne kurorty takie jak Giżycko czy Mikołajki. Zachwycające krajobrazy, urzekająca przyroda i mocno bijące serce regionu znajdują się poza utartymi szlakami. Zobacz, które mazurskie miejscowości warto odwiedzić podczas urlopu nad jeziorami.

Krutyń


Wioska kryje się pośród lasów Puszczy Piskiej, w sąsiedztwie rzeki Krutyni, niezwykle popularnego mazurskiego szlaku kajakowego. Miejscowość często bywa więc wybierana jako początkowy etap spływu, ale przyjechać tu warto przede wszystkim ze względu na jej walory krajoznawcze. Za serce chwyta już sama zabudowa Krutynia, którą tworzą głównie drewniane parterowe domki – większość ma urocze ganeczki oraz ozdobne okiennice. Wiele oferuje turystom pokoje gościnne do wynajęcia. W Krutyniu warto odwiedzić Muzeum Przyrodnicze Mazurskiego Parku Krajobrazowego, na jego potrzeby przystosowano zabytkową XIX-wieczną stodołę. Jego zbiory tworzą przede wszystkim zwierzęta zamieszkujące park oraz kolekcje fotografii. Przy muzeum swój początek mają trasy spacerowe, umożliwiające poznanie okolicy. Do najpopularniejszych należy ścieżka do rezerwatów Zakręt i Krutynia oraz trasa prowadząca do wsi Zgon.

Szukasz noclegów w tej miejscowości? Wejdź i zobacz: Noclegi w Krutyniu

Zgon


Zgon jest też kolejnym miejscem na naszej liście. To bardzo klimatyczne letnisko, położone nad brzegiem jeziora Mokre. Tutaj również natkniemy się na drewnianą zabudowę, w większości tworzoną przez stare chałupy. Ten cichy charakter wsi docenili artyści – tworzący tam pisarz Igor Newerly oraz artysta Adam Szubski, który w swoim domu założył galerię rzeźb utrzymanych w klimacie koszmaru i maligny. Zgon to bardzo dobre miejsce dla turystów szukających spokojnego wypoczynku nad jeziorem. Mokre nie jest szczególnie oblegane, a dzięki biegnącemu przez nie szlakowi Krutyni, szybko można dostać się na inne akweny. Wodniacy mogą tu skorzystać między innymi z gościnności stanicy wodnej PTTK.

Chociaż okolica wsi na pewno należy do najpiękniejszych, to jej nazwa może budzić mieszane uczucia. Bez obaw, odnosi się ona do zaganiania, czyli zgonu, bydła, które miało swój wodopój nad jeziorem Mokrym. Mając tę wiedzę, nazwa Zgon nie wydaje się już wcale taka straszna.

Zobacz, gdzie w okolicy warto zanocować. Wejdź: Noclegi w Zgonie

Żywkowo


Żywkowo jest warmińską wsią, leżącą niedaleko Bartoszyc i Górowa Iławieckiego, tuż przy granicy z Rosją. To naprawdę nieduża wioska, w której mieszka dwadzieścia pięć osób. Czym może zachwycić turystów? Wiosną i latem zmienia się prawdziwe bocianie królestwo – co roku przylatuje tam około stu bocianów, które odbywają swoje gody i czekają na wyklucie się potomstwa. Widok żerujących ptaków w Żywkowie jest chlebem powszednim, ale turyści nadal przecierają oczy. Aby nie przeszkadzać zwierzętom w ich codziennym życiu, a przy okazji stworzyć możliwość przyglądania się im, w okolicy wsi stworzono dwukilometrową ścieżkę edukacyjną, która kończy się w Toprzynach. Wzdłuż trasy ustawiono tablice informacyjne o bocianich żerowiskach i zagrożeniach jakie czyhają na ptaki.

Wojnowo


Kolejnym ciekawym miejscem na mapie regionu jest nieduże Wojnowo. Wieś oddalona jest od Rucianego-Nidy tylko o osiem kilometrów, więc podczas zwiedzania okolicy miasta, warto wybrać się również tam. Wojnowo to jedna z mazurskich wsi związana ze staroobrzędowcami, którzy na te ziemie dotarli w początkach XIX wieku. Był to odłam wyznawców prawosławia, nieuznający reformy liturgicznej przeprowadzonej przez patriarchę Nikona. Prześladowani w Rosji musieli emigrować – osiedlili się między innymi na ziemiach dzisiejszych Mazur. W Wojnowie zobaczyć można zabudowanie dawnego żeńskiego klasztoru starowierców. Obecnie w dawnej świątyni można zobaczyć pamiątki związane ze wsią, a w części modlitewnej – stare ikony, inne pomieszczenia zostały przystosowane na potrzeby turystów coraz chętniej odwiedzających Wojnowo. We wsi znajduje się jeszcze dom modlitw starowierców (molenna) oraz drewniana cerkiew.

Wojnowo i okolice to dobre miejsce na nocleg. Sprawdź oferty, wejdź: Noclegi w Wojnowie

Kruklanki


Kruklanki można traktować jako azyl dla osób, które chcą spędzić wakacje niedaleko Giżycka. Jest to spora wieś otoczona lasami Puszczy Boreckiej i jeziorami – to właśnie one przyciągają tu turystów. Okoliczna przyroda została objęta ochroną rezerwatową, a o jej walorach można przekonać się podczas spaceru ścieżkami Rezerwatu Borki. Wieś leży nad jeziorem Gołdopiwo, będące świetnym miejscem dla letników. Nad jego brzegami znajduje się bowiem znakomicie przygotowane kąpielisko z pomostem do kąpieli i wędkowania, plażą, placem zabaw oraz siłownią i boiskami sportowymi. Przez Gołdopiwo przebiega też popularny szlak kajakowy rzeki Sapiny, który powinien skusić amatorów aktywnego wypoczynku na wodzie. Natomiast ci, którzy najlepiej czują się na stałym lądzie, mogą wybrać się do pobliskiego Woliska, gdzie znajduje się słynna zagroda pokazowa żubrów. Inną atrakcją okolicy są pozostałości mostu kolejowego, łączącego dawniej brzegi Sapiny. Obecnie tworzy malowniczą ruinę, przy której turyści mogą odpocząć, a nawet rozpalić ognisko.

Jeśli szukasz ofert noclegowych, wejdź i zobacz: Noclegi w Kruklankach

Popielno


Popielno trzeba odwiedzić już chociażby ze względu na lokalizację – wieś położona jest bowiem nad brzegiem jeziora Śniardwy, najsłynniejszego akwenu na Mazurach. W samej miejscowości przyciągają oko zadbane drewniane chaty, tworzące bardzo malowniczy widok. Jednak Popielno zasłynęło nie dzięki uroczej zabudowie czy położeniu nad Śniardwami. Rozsławiła ją placówka Polskiej Akademii Nauk, która prowadzi tam eksperymentalną hodowlę konika polskiego. Widok biegnącego stada koni jest naprawdę zachwycający i pozostawia niezatarte wrażenie.

Kadzidłowo


Wieś Kadzidłowo to kolejna atrakcja w okolicach Rucianego-Nidy, założona w XIX wieku przez staroobrzędowców. Miejscowość nie jest obca turystom – szczególnie tym, którzy szukają ciekawych wakacyjnych atrakcji dla swoich dzieci. Prawdziwym magnesem jest tu Park Dzikich Zwierząt, w którym żyją wilki, łosie, daniele, a nawet bizony i żubry – jest to tylko część lokatorów parku. Niektórzy jego mieszkańcy są do tego stopnia udomowieni, że odwiedzający mogą do nich podejść i pomóc w karmieniu. Warto pamiętać, że zwiedzanie parku odbywa się tylko z przewodnikiem.

W Kadzidłowie warto odwiedzić też Osadę Kulturową. W niedużym prywatnym muzeum do obejrzenia jest zabytkowa chata podcieniowa z Warnowa, chałupa z Dąbrów, a oprócz tego inne budynki gospodarcze. Podsumowaniem wizyty może być obiad w Oberży pod Psem, gdzie podawane są pyszne, regionalne potrawy.

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."