Zobacz także

7 najlepszych tras rowerowych na Mazurach

A A

ciekawe miejsca na mazurach,  wycieczki rowerowe mazury,  szlaki rowerowe na mazurach

Zobacz również

Szukasz ciekawego szlaku rowerowego w sam raz na przyjemną wycieczkę? Na Mazurach nie brakuje takich tras. Mamy dla ciebie aż siedem propozycji.

Pętla Wojnowska


Jest to szlak, którym objedziesz miejsca wielokrotnie wymieniane w przewodnikach turystycznych. Rozpoczyna się w Rucianem-Nidzie, a jego pokonanie zajmuje około sześciu godzin, ale tylko w wypadku, gdy nie robisz długich przerw… Ale przejażdżka Pętlą Wojnowską po prostu ich wymaga. Na trasie trzeba zrobić przynajmniej cztery obowiązkowe przystanki. Pierwszy – po pokonaniu około sześciu kilometrów – w Wojnowie. W XIX i na początku XX wieku było to centrum starowierców, po których pozostała cerkiew, gdzie mieści się nieduże muzeum, i stary cmentarz. Kolejne ciekawe miejsca na trasie to Gałkowo, słynące ze stadniny koni i letnich imprez sportowych, Kadzidłowo z Osadą Kulturą i Parkiem Dzikich Zwierząt oraz Galindia, gdzie odtworzone zostało życie ludzi mieszkających tam przed tysiącami lat. Do Rucianego-Nidy wrócisz przez Wygryny i osiedle Guzianka.

Zobacz szczegółowy opis trasy >>>

Pętla Nidzka


Na tej trasie nie spotkasz wielu rowerzystów – do przejechania jest bowiem prawie pięćdziesiąt kilometrów. Warto jednak podjąć ten wysiłek, bo na szlaku leżą najciekawsze miejsca w okolicy: Pranie, Krzyże czy Wiartel. Część trasy przebiega nad samym brzegiem jeziora Nidzkiego. Trudno wyobrazić sobie bardziej malownicze okoliczności przyrody. Pierwszym przystankiem będzie Leśniczówka Pranie, dawne letnisko a obecnie muzeum poświęcone Gałczyńskiemu. Latem organizowane są tu koncerty i spotkania z artystami. Kolejną miejscowością, którą szczególnie upodobali sobie artyści są Krzyże, odkryte dla turystów przez twórców Studenckiego Teatru Satyryków z Warszawy. Na odpoczynek watro zatrzymać się też w Karwicy i wiosce Wiartel.

Zobacz szczegółowy opis trasy >>>

Pętla Bełdany


Kolejna ciekawa trasa dla rowerzystów w okolicach Rucianego-Nidy, biegnąca przez takie miejscowości jak Guzianka, Wejsuny, Onufryjewo, Popielno, Wierzba, Iznota oraz Wygryny. Jej długość wynosi prawie czterdzieści kilometrów… ale ich pokonanie nie nastręczy trudności. Na szlaku znalazło się mnóstwo interesujących miejsc. Jeśli jesteś fanem dawnych umocnień i fortyfikacji, zatrzymaj się w Guziance. Przy słynnej śluzie zobaczysz niemiecki bunkier z przełomu XIX i XX wieku. W Wejsunach nacieszysz oczy sielskim krajobrazem mazurskiej wsi, a w Popielnie nad jeziorem Bełdany zobaczysz hodowlę konika polskiego. Zwierzęta są potomkami dzikich tarpanów, których stada biegały po leśnych ostępach. Proponowana przez nas trasa również zahacza o posiadłość państwa Kubackich, którzy w Iznocie odtworzyli życie Galindów.

Zobacz szczegółowy opis trasy >>>

Pętla Szeroki Bór


Wokół Rucianego-Nidy biegnie gęsta sieć szlaków rowerowych. Kolejna polecana przez nas trasa liczy tylko dwadzieścia cztery kilometry i z powodzeniem pokona ją każdy, dla kogo jazda rowerem to tylko forma rekreacji. Osada Szeroki Bór leży kilka kilometrów od miasta, bezpośrednio nad Jeziorem Jaśkowo Duże, otacza ją gęsta Puszcza Piska. Dzięki temu panuje tam specyficzny mikroklimat. Miejsce świetnie nadaje się na spędzenie leniwego popołudnia z dala od innych turystów. Do Rucianego-Nidy można wrócić przez Wejsuny i Guziankę.

Zobacz szczegółowy opis trasy >>>

Szlak wokół jeziora Juno


Jeśli w planach masz wypoczynek w Mrągowie, wybierz się na przejażdżkę trasą biegnącą wokół jeziora Juno. Jej długość to tylko dwadzieścia jeden kilometrów – szlak łączy Mrągowo z Popowem Salęckim, Szestnem, Kiersztanowem i Polską Wsią. W najbardziej rozśpiewanym mieście na Mazurach warto odwiedzić malowniczo położony nad jeziorem Czos amfiteatr oraz spędzić kilka godzin w Mrongoville. Z Mrągowa wyjedziesz śladem dawnej wąskotorówki, trasa doprowadzi cię do Popowa Salęckiego. Najciekawszym miejscem na szlaku jest jednak Szestno, gdzie znajduje się gotycki kościół z bogatym wyposażeniem oraz pozostałości po jedynym w okolicy zamku. Kolejna atrakcja na trasie to mini zoo w Polskiej Wsi – miejsce na pewno podbije serca dzieciaków.

Zobacz szczegółowy opis trasy >>>

Rowerowy Szlak Herbowy


Do pokonania jest tu tylko dwadzieścia pięć kilometrów, w większości łatwych, chociaż trzeba przygotować się również na ekstremalny odcinek. Szlak rozpoczyna się i kończy w Kętrzynie, a jego centralny punkt stanowi Góra Herbowa, na której znajduje się kamień z żeliwnym herbem miasta. Na trasie zobaczycie dawne dworki, takie jak w Widykajmach, Sławkowie i Nakomiadach, gdzie warto zatrzymać się na dłużej. Nowi właściciele pięknie odrestaurowali pałacyk i zorganizowali tam pensjonat oraz manufakturę ceramiczną, którą można zwiedzać. Na miejscu działa też sklepik, gdzie można kupić prawdziwe cuda.

Zobacz szczegółowy opis trasy >>>

Szlak Mrągowo – Reszel – Święta Lipka – Mrągowo


Nie jest to oznakowana trasa, jedynie nasza propozycja dla rowerzystów. Sześćdziesięciokilometrowa pęta to ciekawy szlak, którym dotrzesz do najpiękniejszych miejsc w regionie. Wyjeżdżając z Mrągowa kieruj się na Polską Wieś, Gizewo i Mnichowo, a po około dwudziestu siedmiu kilometrach dotrzesz do Reszla. Zachwyci cię tam średniowieczna zabudowa z zamkiem biskupów warmińskich na czele. Kolejny etap należy chyba do najbardziej urokliwych. Z Reszla warto pojechać do Świętej Lipki – trasa wysadzana jest lipami, a przy szerokiej alei stoją barkowe kapliczki drogi różańcowej. Zarówno drzewa, jak i kapliczki wpisane są do rejestru zabytków. Święta Lipka to znane sanktuarium maryjne, które zachwyca bogatą barokową architekturą i zdobieniami. Miejsce słynie też z letnich wieczorów organowych. Droga powrotna do Mrągowa wiedzie przez Pilec oraz Lemburk.

Zobacz szczegółowy opis trasy >>>

fot. Eddy Lackmann (Unspalsh.com CC0)

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."