Zobacz także

7 Nowych Cudów Polski - głosuj na Mazury

A A

ciekawe miejsca na mazurach,  warmia i mazury ciekawe miejsca,  mazury ciekawe miejsca,  7 cudów polski

Zobacz również

Muzeum Twierdzy Boyen
Turystyczna 1

W tegorocznej edycji plebiscytu 7 Nowych Cudów Polski nominowane są dwa miejsca z Mazur. Zobacz, co zachwyciło redakcję miesięcznika „National Geographic Traveler” – i weź udział w głosowaniu.

Twierdza Boyen – mazurski „towar eksportowy”


Twierdza położona pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin świadczy o tym, jak ważny strategicznie był nasz region. Feste Boyen była istotnym elementem systemu obronnego Prus Wschodnich – wraz z innymi tworzyła spójny łańcuch. Wewnątrz znajdował się arsenał, budynki ćwiczeń, stajnie, kuźnia, warsztaty, spichlerze oraz stacja dla kilkuset gołębi pocztowych. Co ważne, ten system komunikacji był właściwie niezawodny, a informacje szybko docierały do Królewca, Wrocławia oraz Szczecina. Po pierwszej wojnie światowej twierdza została zamieniona w szpital, natomiast w trakcie kolejnego konfliktu znajdowało się tu laboratorium, które sprawdzało żywność dostarczaną do Wilczego Szańca, oraz ośrodek szkoleniowy Abwehry.

Dlaczego Twierdza Boyen zasłużyła na miano Nowego Cudu Polski? Jednym z powodów jest jej wyjątkowa architektura – została wybudowana w kształcie gwiazdy – oraz fakt, iż nigdy nie została zdobyta.

Chcesz zobaczyć twierdzę i inne atrakcje Giżycka? Spędź w tym mieście kilka dni. Wejdź i zobacz noclegi: Noclegi w Giżycku

Rzeka Krutynia – prawdziwy cud natury


Jeśli zaczynać przygodę z kajakami, to tylko na Krutyni, która uważana jest za jeden z najbardziej malowniczych wodnych szlaków. Rzeka płynie zarówno pośród mazurskich pól i łąk, jak i gęstych, cienistych lasów. Właśnie te odcinki są najciekawsze, nurt bowiem jest wartki, a woda urokliwie meandruje. Na spływ koniecznie trzeba zabrać aparat, bo przy okazji można złowić zdjęcie ptaka gniazdującego w przybrzeżnych zaroślach. Turyści, potrzebujący trochę mocniejszych wrażeń znajdą je na jeziorach, przez które przepływa Krutynia.

Krutynia zdobyła nominację ze względu na swój urok, zakola oraz dziką przyrodę. Jej wodny szlak pokochali pisarze z Melchiorem Wańkowiczem na czele, zachwycił się nim również Karol Wojtyła.

Masz ochotę na urlop nad Krutynią? Sprawdź noclegi w Krutyni, miejscowości leżącej nad tą piękną rzeką, zobacz: Noclegi w Krutyni

Jak głosować?


Kandydatów do prestiżowego tytułu Nowego Cudu Polski nominuje redakcja miesięcznika „National Geographic Traveler”, ale decydujący głos mają internauci, którzy mogą głosować za pośrednictwem strony 7cudow.national-geographic.pl.

Wystarczy znaleźć miejsce, które zasługuje na miano Nowego Cudu Polski, kliknąć „Zagłosuj”, uzupełnić swoje dane osobowe, a na koniec odpowiedzieć na pytanie o to, dlaczego wybrane miejsce powinno wygrać.

Uwaga! Głosowanie trwa do 31 sierpnia 2017.

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."