74. Rajd Polski w Mikołajkach

Miejscowość:
Mikołajki
Miejsce imprezy:
Start: Plac Wolności w Mikołajkach
Data rozpoczęcia:
2017-06-30
Data zakończenia:
2017-07-02

Fani wyścigów samochodowych już mogą rezerwować weekend na przełomie czerwca i lipca 2017. Do Mikołajek wraca bowiem Rajd Polski, który będzie ósmą rundą mistrzostw świata.


74. Rajd Polski będzie miał bazę w Mikołajkach. Start i metę tradycyjnie zaplanowano na Palcu Wolności, jednak prawdziwa rywalizacja nastąpi na drogach szutrowych w okolicach miasta.

W tym roku nastąpiły zmiany w regulaminie, więc na trasach odcinków specjalnych można będzie zobaczyć samochody o większej mocy. Na podstawie styczniowego Rajdu Monte Carlo możemy się domyślać, że na Mazurach pojawią się zespoły dawno nie widziane na tego typu wyścigach. Jedną z sensacji jest powrót, po siedemnastoletniej nieobecności na Rajdowych Mistrzostwach Świata, Toyoty. Do wyścigów wrócił również Citroen. Oprócz nich na starcie stanęły też Hyundai Ford (w barwach M-Sport).

Jak będzie przedstawiał się dokładny program wyścigów 74. Rajdu Polski? Tego dowiemy się bliżej planowanej daty – 30 czerwca – 2 lipca 2017.

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."