Powiększ mapę, aby zobaczyć więcej obiektów w regionie.

Legenda:

  • Ilość obiektów (przybliż mapę)
  • Noclegi
  • Czartery jachtów
  • Restauracje
  • Atrakcje

Zapowiedzi imprez, koncerty, wystawy, atrakcje

zobacz więcej

Najbliższe oferty specjalne zobacz więcej

obraz

Wigilia, Boże Narodzenie 2017

Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego...

obraz

Sylwester 2017/2018

Planujesz wyjazd Sylwestrowy 2017/2018? Szukasz...

W weekend Działdowo odpala choinkę!(2017-12-12)

W połowie grudnia coraz niecierpliwiej odliczamy czas do świąt Bożego Narodzenia. W Działdowie wiedzą jednak jak umilić ten czas oczekiwania – już w najbliższych weekend zostanie odpalona ogromna choinka. To wydarzenie wyraźnie pokazuje, że do Wigilii zostało dosłownie kilka chwil.

Ilość komentarzy: 0

Sylwester - spędź go na Mazurach!(2017-12-07)

Szukasz miejsca na Mazurach, gdzie warto spędzić sylwestra? Zobacz ofertę wybranych obiektów noclegowych z regionu.

Ilość komentarzy: 0

Mazury rajem dla zimowych sportów ekstremalnych(2017-12-01)

Mazury to królestwo żeglarzy. Ale nie tylko… Gdy jeziora regionu skuwa zimowy lód, stają się areną zmagań dla osób uprawiających sporty ekstremalne.

Ilość komentarzy: 0

Żegnamy się z Kanałem Giżyckim...(2017-11-28)

Jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Giżycku wraz z Nowym Rokiem oficjalnie zmienia nazwę. Zamiast po Kanale Giżyckim będziemy żeglować po Kanale Łuczańskim. Dlaczego?

Ilość komentarzy: 0

Jeden z najlepszych świątecznych jarmarków odbywa się w Olsztynie!(2017-11-24)

Kolorowe iluminacje, unoszący się wszędzie zapach igliwia, pierników i grzanego wina – to już wkrótce rzeczywistość wielu polskich miast. Zaczyna się bowiem przedświąteczna gorączka a wraz z nią sezon na bożonarodzeniowe jarmarki. Czy wiedzieliście, że jedna z najlepszych imprez tego typu organizowana jest właśnie w stolicy naszego regionu?

Ilość komentarzy: 0

Śladami warmińskiego gotyku... 5 najpiękniejszych zabytków(2017-11-09)

Warmia to prawdziwa kraina gotyku. Skarbem regionu są jego zabytki – gotyckie zamki i kościoły, wprawiają turystów w prawdziwy zachwyt. Dzisiaj przedstawiamy pięć miejsc, które po prostu trzeba tu zobaczyć.

Ilość komentarzy: 0

Spotkanie z Małgorzatą Lebdą w Leśniczówce Pranie(2017-11-03)

Muzeum K. I. Gałczyńskiego zaprasza na spotkanie z krakowską poetką Małgorzatą Lebdą, której tomik Matecznik nie tylko otrzymał nagrodę główną, ale też zwyciężył w głosowaniu publiczności podczas szóstej edycji Nagrody im. K. I. Gałczyńskiego ORFEUSZ.

Ilość komentarzy: 0

zobacz wszystkie
Dodaj obiekt noclegowy

Czartery jachtów

Tes 32 Dreamer (31)

Tes 32 Dreamer to duża jednostka przeznaczona...

Sasanka 660 (29)

Sasanka 660 to bardzo popularny, wygodny i...

Antila 24 (27)

Antila 24 to jacht turystyczny o przestronnym...

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."