Powiększ mapę, aby zobaczyć więcej obiektów w regionie.

Legenda:

  • Ilość obiektów (przybliż mapę)
  • Noclegi
  • Czartery jachtów
  • Restauracje
  • Atrakcje

Zapowiedzi imprez, koncerty, wystawy, atrakcje

zobacz więcej

Najbliższe oferty specjalne zobacz więcej

obraz

Komunia Święta

Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i...

obraz

Boże Ciało 2018

Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2018? Dobrze trafiłeś!...

Jak wyglądało dawne życie regionu? Zwiedzamy skanseny(2018-05-17)

Jak żyli dawni mieszkańcy Warmii i Mazur? Poszukaj odpowiedzi na to pytanie podczas urlopu w regionie. Odwiedź większe i mniejsze skanseny – zobacz to, co odeszło już do przeszłości. Przekonasz się, że mazurska wieś była kolorowa i zachwycająca.

Ilość komentarzy: 0

Na piechotę przez Mazury. 5 polecanych tras spacerowych(2018-05-15)

W regionie nie brakuje ciekawych zakątków, do których można dotrzeć nawet pieszo. Jakie miejsca koniecznie trzeba odwiedzić podczas wakacyjnych wędrówek po regionie? Przygotowaliśmy propozycję kilku interesujących tras spacerowych na Mazurach.

Ilość komentarzy: 1

TOP 6: To trzeba zobaczyć latem na Mazurach(2018-05-11)

Jak spędzić lato na Mazurach? Atrakcji i ciekawych miejsc wartych zobaczenia nie brakuje. Przygotowaliśmy kilka propozycji wakacyjnych wypraw – tam po prostu trzeba być!

Ilość komentarzy: 0

Kajaki na Mazurach? Wybierz Sapinę(2018-05-09)

Chcesz przeżyć przygodę na Mazurach? Proponujemy spływ kajakowy rzeką Sapiną, jednym z najciekawszych szlaków wodnych w okolicach Węgorzewa.

Ilość komentarzy: 0

Noc Muzeów 2018. Co szykują instytucje w regionie?(2018-05-02)

Noc Muzeów to jedno z wydarzeń kulturalnych, które przyciąga do muzeów coraz więcej osób. Można bowiem liczyć nie tylko na bezpłatne zwiedzanie, ale i liczne atrakcje urozmaicające oglądanie ekspozycji. Sprawdźmy, co przygotowały muzea na Warmii i Mazurach.

Ilość komentarzy: 0

Czerwcówka 2018. Zobacz, gdzie ją spędzić(2018-04-24)

W tym roku okazji do przedłużonych weekendów na pewno nie będzie nam brakować. Zbliża się bowiem weekend czerwcowy, który daje kolejną szansę do tego, by wypoczywać na Mazurach. Podpowiadamy więc, gdzie warto się zatrzymać –  a świetnych miejsc na urlop w naszym regionie nie brakuje.

Ilość komentarzy: 0

W Mamerkach będzie można zobaczyć Bursztynową Komnatę(2018-04-19)

Bursztynowa Komnata to zaginiony cud świata, który rozpala wyobraźnię poszukiwaczy, historyków i zwykłych ludzi. Od kilkudziesięciu lat snute są domysły, gdzie może się znajdować… Według jednej z hipotez – właśnie w Mamerkach. Chociaż nie udało się odnaleźć oryginału, to już niedługo w Muzeum II Wojny Światowej będzie można zobaczyć replikę tego dzieła sztuki.

Ilość komentarzy: 0

zobacz wszystkie
Dodaj obiekt noclegowy

Czartery jachtów

Tes 32 Dreamer (31)

Tes 32 Dreamer to duża jednostka przeznaczona...

Sasanka 660 (27)

Sasanka 660 to bardzo popularny, wygodny i...

Antila 24 (27)

Antila 24 to jacht turystyczny o przestronnym...

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."