Powiększ mapę, aby zobaczyć więcej obiektów w regionie.

Legenda:

  • Ilość obiektów (przybliż mapę)
  • Noclegi
  • Czartery jachtów
  • Restauracje
  • Atrakcje

Najbliższe oferty specjalne zobacz więcej

obraz

Walentynki 2018

Zaskocz ją na Walentynki 2018. Wyjedź razem z nim w...

obraz

Ferie zimowe 2018

Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2018! Szukasz miejsca,...

5 rzeczy, których mogłeś nie wiedziałeś o Mazurach(2018-01-11)

Myślisz, że znasz Mazury na wylot? Przekonajmy się, czy wiedziałeś, że...

Ilość komentarzy: 0

Spędź ferie zimowe 2018 w Krainie Tysiąca Jezior!(2018-01-08)

Zimowy wyjazd na Mazury to ciekawy sposób na spędzenie ferii zimowych. Tym bardziej, że wiele obiektów noclegowych z naszego regionu przygotowało ciekawe oferty pobytowe. Niżej prezentujemy kilka możliwości.

Ilość komentarzy: 0

Zimą na żagle? Żeglarstwo lodowe na Mazurach(2018-01-05)

Pod żaglami można spędzić na Mazurach niemal cały rok. Jednak aby oddawać się ulubionemu sportowi zimą, trzeba poczekać aż zamarzną mazurskie jeziora… Warto więc czekać na nadejście mroźnej pogody.

Ilość komentarzy: 0

4 najlepsze zimowe atrakcje na Mazurach(2017-12-28)

Zimą na Mazurach na pewno nikt nie będzie się nudzić! Atrakcji jest naprawdę wiele, więc na pewno każdy znajdzie propozycję dla siebie.

Ilość komentarzy: 0

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia 2017(2017-12-22)

Radosnych świąt Bożego Narodzenia - życzy zespół serwisu Mazury.com.

Ilość komentarzy: 0

Aktywnie na Mazurach zimą - najciekawsze imprezy(2017-12-19)

Mazury to idealna sceneria imprez sportowych – także tych zimowych. Warto zainteresować się szczególnie wyścigami narciarzy biegowych oraz testami wytrzymałościowymi dla prawdziwych twardzieli. I aby wziąć w nich udział, wcale nie trzeba być zawodowym sportowcem!

Ilość komentarzy: 0

Poczuj świąteczny klimat w Giżycku(2017-12-14)

W Giżycku odbędzie się impreza, która pozwoli mieszkańcom miasta i turystom jeszcze lepiej wczuć się w świąteczny klimat. Będzie to Bożonarodzeniowy Jarmark – w tym roku po raz pierwszy połączony z miejską wigilią.

Ilość komentarzy: 0

zobacz wszystkie
Dodaj obiekt noclegowy

Czartery jachtów

Tes 32 Dreamer (31)

Tes 32 Dreamer to duża jednostka przeznaczona...

Sasanka 660 (29)

Sasanka 660 to bardzo popularny, wygodny i...

Antila 24 (27)

Antila 24 to jacht turystyczny o przestronnym...

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."