Powiększ mapę, aby zobaczyć więcej obiektów w regionie.

Legenda:

  • Ilość obiektów (przybliż mapę)
  • Noclegi
  • Czartery jachtów
  • Restauracje
  • Atrakcje

Zapowiedzi imprez, koncerty, wystawy, atrakcje

zobacz więcej

Najbliższe oferty specjalne zobacz więcej

obraz

Lato, Wakacje 2018

Znamy sposób na udane Wakacje 2018! Odpowiedź znajdziesz...

obraz

Weekend listopadowy 2018

Weekend listopadowy 11-12 listopada 2018 to dobry moment...

Rezerwat Krutyni zagorżony?(2018-06-21)

Spływ kajakowy Krutynią to jedna z największych atrakcji Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Okazuje się jednak, że to, co dla turystów, jest wspaniałym przeżyciem i przygodą, dla mazurskiej przyrody stanowi zagrożenie. Leśnicy, służby i dyrekcja MPK niepokoją się zwłaszcza o rezerwat „Krutynia”.

Ilość komentarzy: 0

TOP 5: To trzeba latem zrobić na Mazurach(2018-06-19)

Spędzasz lato na Mazurach? Zobacz pięć rzeczy, jakie koniecznie musisz zrobić, jeśli wypoczywasz w regionie.

Ilość komentarzy: 0

Z Giżycka do Mikołajek - szlak żeglarski dla początkujących(2018-06-14)

Spędzasz wakacje na Mazurach i chcesz poczuć żeglarskie emocje, ale brakuje ci doświadczenia? Wypróbuj trasę z Giżycka do Mikołajek, którą wielu traktuje jako test przed większymi wyzwaniami. A przy okazji jest to szlak z wieloma atrakcjami, czekającymi na brzegu.

Ilość komentarzy: 0

Mazury mniej znane: Sępopol(2018-06-12)

Szukając miejsc poza utartymi szlakami, warto wybrać się do Sępopola. Miasteczko jest urocze i leży w przepięknej okolicy, nad rzeką Łyną. Tutaj można po prostu złapać oddech, odciąć się od tłumów i cieszyć prostymi przyjemnościami, takimi jak spacer albo rowerowa przejażdżka.

Ilość komentarzy: 0

Pomysł na weekend? Kierunek dawny Heilsberg(2018-06-07)

Wiosna i lato to na Warmii i Mazurach czas wielu imprez i interesujących wydarzeń. Wśród nich znaleźć można między innymi rekonstrukcje historyczne z bitwą pod Grunwaldem na czele. Jednak czekając na pojawienie się rycerzy na grunwaldzkich polach, warto w połowie czerwca wybrać się do Lidzbarka Warmińskiego. W mieście organizowana jest bowiem rekonstrukcja dawnej napoleońskiej bitwy – i to z dużym rozmachem.

Ilość komentarzy: 0

Mazury mniej znane: Lidzbark(2018-05-30)

Chcesz spędzić urlop na Mazurach w miejscu, które nie zostało jeszcze odkryte przez innych turystów? Zobacz więc, co oferuje Lidzbark – miasteczko położone pośród lasów Welskiego Parku Krajobrazowego, nad malowniczym Jeziorem Lidzbarskim.

Ilość komentarzy: 0

Baw się i pomagaj. I Miau Run 2018 w Giżycku(2018-05-29)

Nie jest ci obojętny los zwierzaków? W Giżycku możesz pomóc kociakom, a przy okazji aktywnie spędzisz czas. Wspólnie z organizatorami zachęcamy do udziału w pierwszym giżyckim Miau Runie.

Ilość komentarzy: 0

zobacz wszystkie
Dodaj obiekt noclegowy

Czartery jachtów

Tes 32 Dreamer (31)

Tes 32 Dreamer to duża jednostka przeznaczona...

Sasanka 660 (27)

Sasanka 660 to bardzo popularny, wygodny i...

Antila 24 (27)

Antila 24 to jacht turystyczny o przestronnym...

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."