Śladami warmińskiego gotyku... 5 najpiękniejszych zabytków(2017-11-09)

Warmia to prawdziwa kraina gotyku. Skarbem regionu są jego zabytki – gotyckie zamki i kościoły, wprawiają turystów w prawdziwy zachwyt. Dzisiaj przedstawiamy pięć miejsc, które po prostu trzeba tu zobaczyć.

Ilość komentarzy: 0

Spotkanie z Małgorzatą Lebdą w Leśniczówce Pranie(2017-11-03)

Muzeum K. I. Gałczyńskiego zaprasza na spotkanie z krakowską poetką Małgorzatą Lebdą, której tomik Matecznik nie tylko otrzymał nagrodę główną, ale też zwyciężył w głosowaniu publiczności podczas szóstej edycji Nagrody im. K. I. Gałczyńskiego ORFEUSZ.

Ilość komentarzy: 0

Poza głównymi szlakami - w poszukiwaniu wież Bismarcka(2017-10-24)

Region Warmii i Mazur może pochwalić się ciekawą historią, o której, zapatrzeni w przepiękne jeziora, czasami zapominamy. Wystarczy jednak rozejrzeć się wokół, by dostrzec ślady dawnych czasów – takie jak wieże Bismarcka. Gdzie ich szukać i dlaczego znajdują się właśnie w tych miejscach.

Ilość komentarzy: 0

TOP 6 atrakcji w Olsztynie(2017-10-16)

Gdzie na Warmii i Mazurach można spędzić ciekawy weekend? Proponujemy oczywiście stolicę regionu, będącą niezwykle klimatycznym miastem, kryjącym wiele atrakcji.

Ilość komentarzy: 0

ZALESIE MAZURY ACTIVE SPA laureatem konkursu Hotel Przyjazny Rodzinie 2017(2017-10-11)

Ośrodek ZALESIE MAZURY ACTIVE SPA został laureatem dziewiątej edycji konkursu Hotel Przyjazny Rodzinie 2017.

Ilość komentarzy: 0

5 miejsc wokół jeziora Mamry, które warto zobaczyć(2017-10-03)

Jezioro Mamry to atrakcja sama w sobie. Ale warto też wiedzieć, jakie atrakcje, poza sportami wodnymi, oferuje to miejsce. Mamy dla was kilka podpowiedzi.

Ilość komentarzy: 0

Mazurskie cuda natury(2017-09-28)

Mazury to jedna z najcudowniejszych polskich krain, zachwycająca pięknem przyrody. Które jej cuda koniecznie powinien zobaczyć każdy turysta? Przygotowaliśmy kilka podpowiedzi.

Ilość komentarzy: 1

Weekend za pół ceny 2017 - wypoczywaj taniej na Warmii i Mazurach(2017-09-25)

Spędzić weekend na Warmii i Mazurach za połowę ceny? Dzięki zbliżającej się trzeciej edycji akcji „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny” to może się udać! Zapraszamy po więcej szczegółów.

Ilość komentarzy: 0

5 miejsc, które musisz odwiedzić w Ostródzie i jej okolicach(2017-09-19)

Główną zaletą Ostródy jest przede wszystkim jej położenie. Miasto otacza kilka jezior, z najpopularniejszym Drwęckim na czele. Dużą atrakcję stanowi również kanał łączący ją z Elblągiem, a to przecież nie jedyne atrakcje Ostródy.

Ilość komentarzy: 0

Mazurskie safari - tam warto pojechać(2017-09-14)

Co ciekawego można robić na Mazurach, jeśli chce się odpocząć od wody? Polecamy mazurskie safari, czyli bezkrwawe łowy z aparatem fotograficznym. Polowanie na świetne ujęcie będzie super zabawą dla każdego turysty.

Ilość komentarzy: 0

Wrzesień w kajaku? Płyniemy szlakiem Łyny(2017-09-12)

Warmię i Mazury najlepiej odkrywać z poziomu wody – o tym wiedzą wszyscy żeglarze. Jednak dzisiaj nie zapraszamy was na łódkę. Zamiast tego proponujemy kajak i szlak rzeki Łyny.

Ilość komentarzy: 0

Nad Śniardwami powstanie nowa marina(2017-09-08)

Nad Śniardwami powstanie nowa marina. Ta informacja na pewno ucieszy żeglarzy, którzy lubią spędzać czas na tym jeziorze. Przystań ma powstać do września 2018 roku.

Ilość komentarzy: 0

Na szlaku grodzisk pruskich w Tolkmicku(2017-09-01)

Tolkmicko, miasteczko leżące na Wysoczyźnie Elbląskiej, to świetne miejsce na weekend. Znajdziesz tu urocze widoki, piękne zabytki i pamięć o dawnych czasach, gry krainą władało plemię Prusów. Ich ślady nadal widoczne są bliższej i dalszej okolicy.

Ilość komentarzy: 0

4 mazurskie parki krajobrazowe, które musisz zobaczyć(2017-08-29)

Przyroda to jeden z największych skarbów naszego regionu. Te najcenniejsze i najpiękniejsze miejsca zasłużenie stały się parkami krajobrazowymi. Znajdziesz tam wyjątkowe rośliny i rzadko spotykane gatunki zwierząt, poza tym zobaczysz inne, bo bardziej zielone, oblicze Warmii i Mazur. Zapraszamy na krótką wycieczkę.

Ilość komentarzy: 0

Weekend na Mazurach? Przyjedź do Rynu(2017-08-24)

 

Marzy ci się spokojny weekend na Mazurach? Spędź go więc w Rynie, miasteczku, które w pełni realizuje ideę slow life.

Ilość komentarzy: 0

7 Nowych Cudów Polski - głosuj na Mazury(2017-08-22)

W tegorocznej edycji plebiscytu 7 Nowych Cudów Polski nominowane są dwa miejsca z Mazur. Zobacz, co zachwyciło redakcję miesięcznika „National Geographic Traveler” – i weź udział w głosowaniu.

Ilość komentarzy: 0

Wilczy Szaniec odświeży ofertę turystyczną(2017-08-16)

Wilczy Szaniec to jedna z największych mazurskich atrakcji. Dawną kwaterę wodza Trzeciej Rzeszy każdego roku zwiedza kilkaset tysięcy turystów. Teraz obiekt ma szansę przyciągnąć ich jeszcze więcej – obecny nadzorca planuje bowiem nowe inwestycje w infrastrukturę.

Ilość komentarzy: 0

Operacja Boyen 2017 w Giżycku(2017-08-10)

Operacja Boyen to czterodniowy cykl imprez oparty na autentycznych wydarzeniach z sierpnia 1914 roku. Publiczność będzie uczestniczyć w dynamicznych rekonstrukcjach oraz interesujących warsztatach – impreza rozpoczyna się w czwartek 10 sierpnia!

Ilość komentarzy: 0

W Mrągowie odbędzie się kolejny duży festiwal!(2017-08-07)

Mrągowo słynie z imprez i dużych festiwali, które latem zawsze cieszą się dużą popularnością. Już 18 sierpnia dołączy do nich kolejna imprezowa propozycja, jaką jest Festiwal Weselnych Przebojów z Polsatem. Na scenie mrągowskiego amfiteatru wystąpią gwiazdy polskiej muzyki tanecznej, w tym Krzysztof Krawczyk, Weekend, Top One, Clasic, Defis oraz Masters.

Ilość komentarzy: 0

4 miejsca nad jeziorem Niegocin, które warto zobaczyć(2017-08-03)

Wypoczywacie nad jeziorem Niegocin i zastanawiacie się, co w jego okolicy warto zobaczyć? Poznajcie cztery polecane przez nas miejsca.

Ilość komentarzy: 0

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."