Rezerwat Krutyni zagorżony?(2018-06-21)

Spływ kajakowy Krutynią to jedna z największych atrakcji Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Okazuje się jednak, że to, co dla turystów, jest wspaniałym przeżyciem i przygodą, dla mazurskiej przyrody stanowi zagrożenie. Leśnicy, służby i dyrekcja MPK niepokoją się zwłaszcza o rezerwat „Krutynia”.

Ilość komentarzy: 0

TOP 5: To trzeba latem zrobić na Mazurach(2018-06-19)

Spędzasz lato na Mazurach? Zobacz pięć rzeczy, jakie koniecznie musisz zrobić, jeśli wypoczywasz w regionie.

Ilość komentarzy: 0

Z Giżycka do Mikołajek - szlak żeglarski dla początkujących(2018-06-14)

Spędzasz wakacje na Mazurach i chcesz poczuć żeglarskie emocje, ale brakuje ci doświadczenia? Wypróbuj trasę z Giżycka do Mikołajek, którą wielu traktuje jako test przed większymi wyzwaniami. A przy okazji jest to szlak z wieloma atrakcjami, czekającymi na brzegu.

Ilość komentarzy: 0

Mazury mniej znane: Sępopol(2018-06-12)

Szukając miejsc poza utartymi szlakami, warto wybrać się do Sępopola. Miasteczko jest urocze i leży w przepięknej okolicy, nad rzeką Łyną. Tutaj można po prostu złapać oddech, odciąć się od tłumów i cieszyć prostymi przyjemnościami, takimi jak spacer albo rowerowa przejażdżka.

Ilość komentarzy: 0

Pomysł na weekend? Kierunek dawny Heilsberg(2018-06-07)

Wiosna i lato to na Warmii i Mazurach czas wielu imprez i interesujących wydarzeń. Wśród nich znaleźć można między innymi rekonstrukcje historyczne z bitwą pod Grunwaldem na czele. Jednak czekając na pojawienie się rycerzy na grunwaldzkich polach, warto w połowie czerwca wybrać się do Lidzbarka Warmińskiego. W mieście organizowana jest bowiem rekonstrukcja dawnej napoleońskiej bitwy – i to z dużym rozmachem.

Ilość komentarzy: 0

Mazury mniej znane: Lidzbark(2018-05-30)

Chcesz spędzić urlop na Mazurach w miejscu, które nie zostało jeszcze odkryte przez innych turystów? Zobacz więc, co oferuje Lidzbark – miasteczko położone pośród lasów Welskiego Parku Krajobrazowego, nad malowniczym Jeziorem Lidzbarskim.

Ilość komentarzy: 0

Baw się i pomagaj. I Miau Run 2018 w Giżycku(2018-05-29)

Nie jest ci obojętny los zwierzaków? W Giżycku możesz pomóc kociakom, a przy okazji aktywnie spędzisz czas. Wspólnie z organizatorami zachęcamy do udziału w pierwszym giżyckim Miau Runie.

Ilość komentarzy: 0

7 miejscowości na Mazurach, które cię zachwycą(2018-05-25)

Mazury to nie tylko popularne kurorty takie jak Giżycko czy Mikołajki. Zachwycające krajobrazy, urzekająca przyroda i mocno bijące serce regionu znajdują się poza utartymi szlakami. Zobacz, które mazurskie miejscowości warto odwiedzić podczas urlopu nad jeziorami.

Ilość komentarzy: 0

Lidzbark zaprasza na Festiwal Miast Cittaslow(2018-05-23)

Kultura „slow life” jest wyraźnie obecna w regionie. Do słynnego światowego stowarzyszenia Cittaslow, którego symbol stanowi ślimak, należy aż dwadzieścia warmińsko-mazurskich miasteczek. Sieć skupia miejsca, gdzie zachowanie unikalnej przestrzeni i dbanie o lokalną społeczność stawiane jest na pierwszym miejscu, gdzie czuć gościnność i naprawdę spokojne życie. W sobotę 26 maja w Lidzbarku odbędzie się dziewiąta edycja Festiwalu Miast Cittaslow. To duża atrakcja zarówno dla turystów, jak i dla mieszkańców Warmii i Mazur.

Ilość komentarzy: 0

Jak wyglądało dawne życie regionu? Zwiedzamy skanseny(2018-05-17)

Jak żyli dawni mieszkańcy Warmii i Mazur? Poszukaj odpowiedzi na to pytanie podczas urlopu w regionie. Odwiedź większe i mniejsze skanseny – zobacz to, co odeszło już do przeszłości. Przekonasz się, że mazurska wieś była kolorowa i zachwycająca.

Ilość komentarzy: 0

Na piechotę przez Mazury. 5 polecanych tras spacerowych(2018-05-15)

W regionie nie brakuje ciekawych zakątków, do których można dotrzeć nawet pieszo. Jakie miejsca koniecznie trzeba odwiedzić podczas wakacyjnych wędrówek po regionie? Przygotowaliśmy propozycję kilku interesujących tras spacerowych na Mazurach.

Ilość komentarzy: 1

TOP 6: To trzeba zobaczyć latem na Mazurach(2018-05-11)

Jak spędzić lato na Mazurach? Atrakcji i ciekawych miejsc wartych zobaczenia nie brakuje. Przygotowaliśmy kilka propozycji wakacyjnych wypraw – tam po prostu trzeba być!

Ilość komentarzy: 0

Kajaki na Mazurach? Wybierz Sapinę(2018-05-09)

Chcesz przeżyć przygodę na Mazurach? Proponujemy spływ kajakowy rzeką Sapiną, jednym z najciekawszych szlaków wodnych w okolicach Węgorzewa.

Ilość komentarzy: 0

Noc Muzeów 2018. Co szykują instytucje w regionie?(2018-05-02)

Noc Muzeów to jedno z wydarzeń kulturalnych, które przyciąga do muzeów coraz więcej osób. Można bowiem liczyć nie tylko na bezpłatne zwiedzanie, ale i liczne atrakcje urozmaicające oglądanie ekspozycji. Sprawdźmy, co przygotowały muzea na Warmii i Mazurach.

Ilość komentarzy: 0

Czerwcówka 2018. Zobacz, gdzie ją spędzić(2018-04-24)

W tym roku okazji do przedłużonych weekendów na pewno nie będzie nam brakować. Zbliża się bowiem weekend czerwcowy, który daje kolejną szansę do tego, by wypoczywać na Mazurach. Podpowiadamy więc, gdzie warto się zatrzymać –  a świetnych miejsc na urlop w naszym regionie nie brakuje.

Ilość komentarzy: 0

W Mamerkach będzie można zobaczyć Bursztynową Komnatę(2018-04-19)

Bursztynowa Komnata to zaginiony cud świata, który rozpala wyobraźnię poszukiwaczy, historyków i zwykłych ludzi. Od kilkudziesięciu lat snute są domysły, gdzie może się znajdować… Według jednej z hipotez – właśnie w Mamerkach. Chociaż nie udało się odnaleźć oryginału, to już niedługo w Muzeum II Wojny Światowej będzie można zobaczyć replikę tego dzieła sztuki.

Ilość komentarzy: 0

V Mazurskie Spotkanie Paralotniowe na Mazurach(2018-04-17)

W lipcu w miejscowości Rostki koło Pisza odbędzie się piąta edycja Mazurskiego Spotkania Paralotniowego. Impreza dedykowana jest wszystkim pilotom – zarówno bardziej, jak i mniej doświadczonym. Nie zabraknie też atrakcji dla publiczności.

Ilość komentarzy: 0

Mrągowo zaprasza na turystyczną majówkę(2018-04-16)

Organizatorami aktywnej majówki w Mrągowie są Lokalna Organizacja Turystyczna „Ziemia Mrągowska” oraz Centrum Kultury i Turystyki. Ich propozycje powinny przypaść do gustu tym turystom, którzy swój wolny czas spędzają w ruchu. Podczas zbliżającego się weekendu majowego ciekawych wydarzeń na pewno nie zabraknie.

Ilość komentarzy: 0

W Ostródzie odbędą się targi branżowe Mazury HoReCa(2018-04-12)

Udział w targach branżowych to doskonała okazja dla wszystkich osób, które prowadzą swój obiekt noclegowy, by poznać nowinki i nawiązać ciekawe biznesowe znajomości. Najbliższe wydarzenie tego typu odbędzie się w Ostródzie w dniach 17 i 18 kwietnia 2018 r. Zapraszamy na Targi Mazury HoReCa.

Ilość komentarzy: 0

Bieg dla Kopernika w Lidzbarku Warmińskim(2018-04-10)

Piękna kwietniowa pogoda sprzyja podejmowaniu sportowych wzywań. Okazję do spróbowania swoich sił będą mieli mieszkańcy Lidzbarka Warmińskiego, gdzie w najbliższą niedzielę odbędzie się druga edycja Biegu Kopernika.

Ilość komentarzy: 0

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."