Czerwcówka 2018. Zobacz, gdzie ją spędzić(2018-04-24)

W tym roku okazji do przedłużonych weekendów na pewno nie będzie nam brakować. Zbliża się bowiem weekend czerwcowy, który daje kolejną szansę do tego, by wypoczywać na Mazurach. Podpowiadamy więc, gdzie warto się zatrzymać –  a świetnych miejsc na urlop w naszym regionie nie brakuje.

Ilość komentarzy: 0

W Mamerkach będzie można zobaczyć Bursztynową Komnatę(2018-04-19)

Bursztynowa Komnata to zaginiony cud świata, który rozpala wyobraźnię poszukiwaczy, historyków i zwykłych ludzi. Od kilkudziesięciu lat snute są domysły, gdzie może się znajdować… Według jednej z hipotez – właśnie w Mamerkach. Chociaż nie udało się odnaleźć oryginału, to już niedługo w Muzeum II Wojny Światowej będzie można zobaczyć replikę tego dzieła sztuki.

Ilość komentarzy: 0

V Mazurskie Spotkanie Paralotniowe na Mazurach(2018-04-17)

W lipcu w miejscowości Rostki koło Pisza odbędzie się piąta edycja Mazurskiego Spotkania Paralotniowego. Impreza dedykowana jest wszystkim pilotom – zarówno bardziej, jak i mniej doświadczonym. Nie zabraknie też atrakcji dla publiczności.

Ilość komentarzy: 0

Mrągowo zaprasza na turystyczną majówkę(2018-04-16)

Organizatorami aktywnej majówki w Mrągowie są Lokalna Organizacja Turystyczna „Ziemia Mrągowska” oraz Centrum Kultury i Turystyki. Ich propozycje powinny przypaść do gustu tym turystom, którzy swój wolny czas spędzają w ruchu. Podczas zbliżającego się weekendu majowego ciekawych wydarzeń na pewno nie zabraknie.

Ilość komentarzy: 0

W Ostródzie odbędą się targi branżowe Mazury HoReCa(2018-04-12)

Udział w targach branżowych to doskonała okazja dla wszystkich osób, które prowadzą swój obiekt noclegowy, by poznać nowinki i nawiązać ciekawe biznesowe znajomości. Najbliższe wydarzenie tego typu odbędzie się w Ostródzie w dniach 17 i 18 kwietnia 2018 r. Zapraszamy na Targi Mazury HoReCa.

Ilość komentarzy: 0

Bieg dla Kopernika w Lidzbarku Warmińskim(2018-04-10)

Piękna kwietniowa pogoda sprzyja podejmowaniu sportowych wzywań. Okazję do spróbowania swoich sił będą mieli mieszkańcy Lidzbarka Warmińskiego, gdzie w najbliższą niedzielę odbędzie się druga edycja Biegu Kopernika.

Ilość komentarzy: 0

Święta Lipka - miejsce, które trzeba zobaczyć(2018-04-06)

Święta Lipka to ważne miejsce kultu, które warto odwiedzić nie tylko ze względów duchowych. Tamtejszy kościół należy bowiem do najpiękniejszych barokowych budowli w regionie. Jego bogaty wystrój zachwyci każdego wrażliwego na piękno turystę. Zapraszamy zatem do Świętej Lipki!

Ilość komentarzy: 0

Zaczynamy sezon żeglarski na Mazurach!(2018-04-05)

Przed nami majówka, która zazwyczaj oznacza inaugurację sezonu żeglarskiego na Mazurach. Sprawdziliśmy, jak najważniejsze kurorty powitają u siebie turystów i żeglarzy.

Ilość komentarzy: 0

Giżycko zaprasza na nurkowego dyngusa(2018-03-30)

Po co w lany poniedziałek polewać się wodą, skoro można skoczyć do Kanału Łuczańskiego? W Poniedziałek Wielkanocy w Giżycku odbędą się tradycyjne dyngusowe skoki. Chętni mogą kibicować śmiałkom.

Ilość komentarzy: 0

7 najlepszych tras rowerowych na Mazurach(2018-03-27)

Szukasz ciekawego szlaku rowerowego w sam raz na przyjemną wycieczkę? Na Mazurach nie brakuje takich tras. Mamy dla ciebie aż siedem propozycji.

Ilość komentarzy: 0

W Giżycku wiosna rozbrzmiewa akordeonem(2018-03-20)

Pierwszy wiosenny weekend w Giżycku będzie niezwykle ciekawy. Do miasta przyjadą bowiem wirtuozi akordeonu, którzy wezmą udział w osiemnastej edycji Concertiny.

Ilość komentarzy: 0

Ełk - 7 miejsc, które warto zobaczyć(2018-03-15)

Dlaczego trzeba przyjechać do Ełku? Odpowiedź może być tylko jedna – tu jest pięknie! Na turystów czeka urocze pojezierze, którym biegną liczne szlaki rowerowe i piesze. W samym mieście także jest kilka ciekawych miejsc. Niżej polecamy zakątki, które warte są zobaczenia.

Ilość komentarzy: 0

Mazury na majówkę. Gdzie pojechać?(2018-03-13)

Wyjazd na Mazury to zawsze dobry pomysł na majówkę, tym bardziej, że obiekty noclegowe w regionie kuszą ciekawymi ofertami na długi weekend. Każda jest interesująca – niżej przedstawiamy kilka wybranych propozycji.

Ilość komentarzy: 0

TOP 5 atrakcji Elbląga(2018-03-07)

Elbląg to jedno z najpiękniejszych miast w regionie. Znajdziesz tu przepiękne stare miasto oraz ciche zakątki, gdzie można złapać oddech.

Ilość komentarzy: 0

Giżycko wzbogaci się o nowy mural?(2018-03-01)

Ulice polskich miast są coraz bardziej kolorowe. Wszystko dzięki muralom, wielkoformatowym grafikom, które przykrywają szare, nieestetyczne budynki i cieszą nasze oczy. Być może w Giżycku wkrótce pojawi się nowy mural – miasto właśnie ogłosiło konkurs.

Ilość komentarzy: 0

Zwyczaje wielkanocne Warmii i Mazur. Jak obchodzono święta?(2018-02-27)

Każdy region ma swoje unikalne tradycje świąteczne. Nie inaczej jest na Warmii i Mazurach. Poznajmy wielkanocne zwyczaje i rytuały, które miały zapewnić pomyślność, ochronę przed nieszczęściami oraz urodzaj.

Ilość komentarzy: 0

Weekend za pół ceny 2018 - rusza wiosenna edycja akcji(2018-02-23)

Polujesz na atrakcyjne rabaty i oferty? Nie przegap wiosennej edycji akcji „Weekend za pół ceny”. Biorą w niej udział także obiekty z województwa warmińsko-mazurskiego.

Ilość komentarzy: 0

Majówka na Mazurach: 4 pomysły na wyjazd(2018-02-21)

Przed nami perspektywa bardzo długiego weekendu majowego… Nie zastanawiaj się dłużej nad wyborem urlopowego kierunku – przyjedź na Mazury. Region kusi wieloma atrakcjami, dzięki czemu ciekawie spędzisz czas, nawet jeśli nie jesteś zapalonym żeglarzem.

Ilość komentarzy: 0

Wielkanoc 2018 - spędź ją na Mazurach(2018-02-13)

Jeśli myślisz o wielkanocnym wyjeździe, czas przejść do fazy planowania. Święta już niedługo i to ostatni moment na znalezienie świetnej oferty pobytowej. Wiemy, że nie jest to łatwe, dlatego niżej znajdziesz kilka najlepszych miejsc na Wielkanoc 2018 na Mazurach. Skorzystaj z naszych podpowiedzi i nie zaprzątaj sobie głowy świątecznymi przygotowaniami.

Ilość komentarzy: 0

Mazury mniej znane: Szwajcaria Orzyska(2018-02-09)

Daj się zaskoczyć mazurskim krajobrazom i poznaj wyjątkowe miejsce, jakim jest tzw. Szwajcaria Orzyska. Tutaj swój raj odnajdą rowerzyści, wielbiciele przepięknych krajobrazów i osoby, które poszukują miejsca, gdzie naprawdę można oderwać się od codzienności.

Ilość komentarzy: 0

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."