Wielkanoc 2018 - spędź ją na Mazurach(2018-02-13)

Jeśli myślisz o wielkanocnym wyjeździe, czas przejść do fazy planowania. Święta już niedługo i to ostatni moment na znalezienie świetnej oferty pobytowej. Wiemy, że nie jest to łatwe, dlatego niżej znajdziesz kilka najlepszych miejsc na Wielkanoc 2018 na Mazurach. Skorzystaj z naszych podpowiedzi i nie zaprzątaj sobie głowy świątecznymi przygotowaniami.

Ilość komentarzy: 0

Mazury mniej znane: Szwajcaria Orzyska(2018-02-09)

Daj się zaskoczyć mazurskim krajobrazom i poznaj wyjątkowe miejsce, jakim jest tzw. Szwajcaria Orzyska. Tutaj swój raj odnajdą rowerzyści, wielbiciele przepięknych krajobrazów i osoby, które poszukują miejsca, gdzie naprawdę można oderwać się od codzienności.

Ilość komentarzy: 0

Bieg Tropem Wilczym 2018 na Warmii i Mazurach(2018-02-08)

Zbliża się szósta edycja biegu pamięci, który poświęcony jest Żołnierzom Wyklętym. Już 4 marca w całej Polsce zgromadzą się ludzie, chcący w ten sposób uczcić odwagę i poświęcenie bohaterów walczących o wolność. Gdzie w regionie można będzie przyłączyć się do biegu? Niżej podajemy lokalizacje.

Ilość komentarzy: 0

Sezon kulturalny 2018 w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem(2018-02-01)

Lipcowa inscenizacja bitwy pod Grunwaldem każdego roku przyciąga do muzeum tysiące widzów. Ale tutejszy sezon kulturalny rozpoczyna się o wiele wcześniej i obfituje w szereg ciekawych wydarzeń. Sprawdźmy, jakich.

Ilość komentarzy: 0

Nidzica, tu pośpiech nie jest wskazany(2018-01-25)

Nidzica to miasteczko, które warto wybrać na mazurski city break. Tutaj złapiesz oddech i bez pośpiechu będziesz cieszyć się atrakcjami okolicy.

Ilość komentarzy: 0

6. zimowe zawody motoparalotniowe „Winter Masuria Paramotor Cup”(2018-01-23)

Jesteś fanem motoparalotniarstwa? Czynnie uprawiasz ten sport? Ta impreza jest dla ciebie! Mamy na myśli 6. edycję zimowych zawodów „Winter Masuria Paramotor Cup”, które odbędą się w dniach 16-18 lutego 2018 r. w malowniczej miejscowości jaką są Rostki koło Pisza.

Ilość komentarzy: 0

Urodziny Gałczyńskiego w Leśniczówce Pranie(2018-01-19)

Bez tego miejsca okolice Ruciane-Nidy nie byłyby takie same. Mały domek na leśnej polanie podbił serce Konstantego I. Gałczyńskiego, zakochali się w nim również turyści, którzy przyjeżdżają specjalnie dla twórczości poety. Już za kilka dni w Leśniczówce Pranie będzie można odkryć kolejne karty życia artysty.

Ilość komentarzy: 0

Zmiana regulaminu serwisu Mazury.com(2018-01-18)

Serwis Mazury.com pracuje nad ulepszaniem jakości obsługi klientów. W związku z tym z dniem 18 stycznia 2018 r. zaktualizowany zostaje dotychczasowy regulamin portalu.

Ilość komentarzy: 0

5 rzeczy, których mogłeś nie wiedzieć o Mazurach(2018-01-11)

Myślisz, że znasz Mazury na wylot? Przekonajmy się, czy wiedziałeś, że...

Ilość komentarzy: 0

Spędź ferie zimowe 2018 w Krainie Tysiąca Jezior!(2018-01-08)

Zimowy wyjazd na Mazury to ciekawy sposób na spędzenie ferii zimowych. Tym bardziej, że wiele obiektów noclegowych z naszego regionu przygotowało ciekawe oferty pobytowe. Niżej prezentujemy kilka możliwości.

Ilość komentarzy: 0

Zimą na żagle? Żeglarstwo lodowe na Mazurach(2018-01-05)

Pod żaglami można spędzić na Mazurach niemal cały rok. Jednak aby oddawać się ulubionemu sportowi zimą, trzeba poczekać aż zamarzną mazurskie jeziora… Warto więc czekać na nadejście mroźnej pogody.

Ilość komentarzy: 0

4 najlepsze zimowe atrakcje na Mazurach(2017-12-28)

Zimą na Mazurach na pewno nikt nie będzie się nudzić! Atrakcji jest naprawdę wiele, więc na pewno każdy znajdzie propozycję dla siebie.

Ilość komentarzy: 0

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia 2017(2017-12-22)

Radosnych świąt Bożego Narodzenia - życzy zespół serwisu Mazury.com.

Ilość komentarzy: 0

Aktywnie na Mazurach zimą - najciekawsze imprezy(2017-12-19)

Mazury to idealna sceneria imprez sportowych – także tych zimowych. Warto zainteresować się szczególnie wyścigami narciarzy biegowych oraz testami wytrzymałościowymi dla prawdziwych twardzieli. I aby wziąć w nich udział, wcale nie trzeba być zawodowym sportowcem!

Ilość komentarzy: 0

Poczuj świąteczny klimat w Giżycku(2017-12-14)

W Giżycku odbędzie się impreza, która pozwoli mieszkańcom miasta i turystom jeszcze lepiej wczuć się w świąteczny klimat. Będzie to Bożonarodzeniowy Jarmark – w tym roku po raz pierwszy połączony z miejską wigilią.

Ilość komentarzy: 0

W weekend Działdowo odpala choinkę!(2017-12-12)

W połowie grudnia coraz niecierpliwiej odliczamy czas do świąt Bożego Narodzenia. W Działdowie wiedzą jednak jak umilić ten czas oczekiwania – już w najbliższych weekend zostanie odpalona ogromna choinka. To wydarzenie wyraźnie pokazuje, że do Wigilii zostało dosłownie kilka chwil.

Ilość komentarzy: 0

Sylwester - spędź go na Mazurach!(2017-12-07)

Szukasz miejsca na Mazurach, gdzie warto spędzić sylwestra? Zobacz ofertę wybranych obiektów noclegowych z regionu.

Ilość komentarzy: 0

Mazury rajem dla zimowych sportów ekstremalnych(2017-12-01)

Mazury to królestwo żeglarzy. Ale nie tylko… Gdy jeziora regionu skuwa zimowy lód, stają się areną zmagań dla osób uprawiających sporty ekstremalne.

Ilość komentarzy: 0

Żegnamy się z Kanałem Giżyckim...(2017-11-28)

Jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Giżycku wraz z Nowym Rokiem oficjalnie zmienia nazwę. Zamiast po Kanale Giżyckim będziemy żeglować po Kanale Łuczańskim. Dlaczego?

Ilość komentarzy: 0

Jeden z najlepszych świątecznych jarmarków odbywa się w Olsztynie!(2017-11-24)

Kolorowe iluminacje, unoszący się wszędzie zapach igliwia, pierników i grzanego wina – to już wkrótce rzeczywistość wielu polskich miast. Zaczyna się bowiem przedświąteczna gorączka a wraz z nią sezon na bożonarodzeniowe jarmarki. Czy wiedzieliście, że jedna z najlepszych imprez tego typu organizowana jest właśnie w stolicy naszego regionu?

Ilość komentarzy: 0

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."