Muzeum Warmii i Mazur na 100-lecie niepodległości(2018-10-19)

Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie zaprasza na wystawę, która została przygotowana w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Zwiedzający będą mogli dowiedzieć się więcej, o warunkach w jakich żyli Polacy w czasach niewoli – skąd czerpali siłę i co pomagało im zachować tożsamość narodową.

Ilość komentarzy: 0

Jeziora mazurskie. Poznaj Łuknajno(2018-10-09)

Jezioro Łuknajno to jeden z ciekawszych akwenów na Mazurach, który został uznany przez UNSECO rezerwatem biosfery. Warto poznać bliżej to miejsce i dowiedzieć się, co przesądza o jego wyjątkowości.

Ilość komentarzy: 0

7 mazurskich hitów turystycznych(2018-10-05)

Mazury są bardzo różnorodnym regionem, wystarczy przyjechać tu raz, by z miejsca zakochać się w okolicy i zechcieć wrócić ponownie. Podobnie jak inne regiony, również Kraina Tysiąca Jeziora ma „hity”, dzięki którym zaistniała w świadomości Polaków, jako wspaniałe miejsce do wypoczynki. Chociaż było trudno, wybraliśmy kilka z nich.

Ilość komentarzy: 0

Warmia i Mazury mniej znane: Pasłęk(2018-10-03)

Pasłęk to jedno z tych warmińskich miasteczek, które czekają na odkrycie przez turystów. Warto tu przyjechać, by nacieszyć się spokojnym klimatem miejscowości o długiej i barwnej historii.

Ilość komentarzy: 0

Atrakcje regionu. Zwiedzamy zamki(2018-09-25)

Mazury i sąsiednia Warmia to niezwykle atrakcyjne i zróżnicowane miejsca. Bogactwo przyrody i zabytków z różnych epok zachwyca każdego turystę, bez względu na to czy wypoczywa w regionie pierwszy, czy już kolejny raz. Proponujemy podróż w czasie – śladami przepięknych zamków, którymi Warmia i Mazury są wprost usiane.

Ilość komentarzy: 0

W poszukiwaniu malowniczych widoków, czyli rejs Łabędzim Szlakiem(2018-09-21)

Sezon żeglugowy na Mazurach trwa, warto więc wykorzystać go w pełni i pomyśleć chociażby nad krótkim rejsem, podczas którego można cieszyć się z urokami popularnych jezior. Wartą uwagi wodną trasą na pewno jest Łabędzi Szlak, biegnący przez jezioro Kisajno.

Ilość komentarzy: 0

Rajd Polski 2018. Przygotuj się na sportowe emocje w Mikołajkach(2018-09-18)

W najbliższy weekend startuje 75. edycja Rajdu Polski. Bazą wyścigu będą Mikołajki, które już szykują się na przyjęcie zawodników i kibiców. Jeśli chcesz doświadczyć wyjątkowych emocji i zobaczyć najlepszych kierowców rajdowych, nie może cię zabraknąć podczas wyścigów.

Ilość komentarzy: 0

5 powodów, aby przyjechać do Reszla(2018-09-14)

Reszel to jedno z piękniejszych warmińskich miasteczek, leżące na skraju Pojezierza Mrągowskiego, niedaleko umownej granicy oddzielającej Warmię od Mazur. Turyści znajdą tu wszystko, co potrzebne jest, by dobrze wypocząć – piękną, zieloną okolicę, dobrze zachowane zabytki i wspaniałą, przyjazną atmosferę. Dlaczego jeszcze warto przyjechać do Reszla?

Ilość komentarzy: 0

Te miejsca nad jeziorem Roś warto zobaczyć(2018-09-12)

Jezioro Roś to nieduży akwen o esowatym kształcie, który przez kanał i jezioro Seksty łączy się ze słynnymi Śniardwami. Może więc być częścią szlaku żeglugowego dla osób, chcących uciec od utartych szlaków i poznać ten kraniec Wielkich Jezior Mazurskich. Poza tym w okolicy jeziora znajduje się kilka interesujących miejsc wartych zobaczenia.

Ilość komentarzy: 0

Mazury mniej znane: Morąg(2018-09-04)

Morąg to kolejne mazurskie miasteczko, które leży poza szlakami, jakimi najczęściej podążają turyści. Warto jednak umieścić je na swojej mapie, gdyż znajdziemy tam wszystko, czego potrzeba, by cieszyć się udanym wypoczynkiem.

Ilość komentarzy: 0

4 powody, dla których warto odwiedzić Wilczy Szaniec(2018-08-30)

Wilczy Szaniec to jedna z atrakcji turystycznych okolic Kętrzyna, którą warto umieścić na liście miejsc do zwiedzenia. Dlaczego? Są przynajmniej cztery powody.

Ilość komentarzy: 0

Wysoki Ostrów, wyspa opanowana przez ptaki(2018-08-28)

Wysoki Ostrów to jedna z wysp na Jeziorze Dobskim. To że stała się obiektem zainteresowania turystów zawdzięcza ptakom, które są jednocześnie przyczyną zniszczenia jej szaty roślinnej. Głównymi rezydentami na Wysokim Ostrowie są bowiem kormorany…

Ilość komentarzy: 0

Weekend w Kętrzynie? Te miejsca musisz odwiedzić(2018-08-24)

Czy podczas mazurskich podróży zdarzało ci się pominąć Kętrzyn? To duży błąd, bo miasto ma sporo do zaoferowania turystom – od zabytków świadczących o bogatej historii, po ciekawe formy rekreacji. Podopowiadamy, jak spędzić czas w Kętrzynie.

Ilość komentarzy: 0

5 ciekawych miejsc na Pojezierzu Iławskim(2018-08-21)

Pojezierze Iławskie to jedna z najpiękniejszych mazurskich krain. Przedstawiamy pięć miejsc, które koniecznie trzeba tam zobaczyć.

Ilość komentarzy: 0

Atrakcje regionu: poznajemy warmińsko-mazurskie wioski tematyczne(2018-08-16)

Jeśli podczas urlopu chcesz poznać kulturę Warmii i Mazur, proponujemy wyprawę szlakiem tematycznych wiosek. W ten sposób nie tylko uciekniesz od turystów wydeptujących znane wszystkim ścieżki, ale przede wszystkim zagłębisz się w regionalny folklor, odkryjesz wyjątkowe miejsca i przepiękne, dziewicze krajobrazy.

Ilość komentarzy: 0

Giżycko zaprasza na Wielki Piknik Rodzinny(2018-08-14)

Spędzasz rodzinne wakacje na Mazurach? W najbliższy weekend nie może zabraknąć cię w Giżycku, gdzie obędzie się piknik z mnóstwem atrakcji dla dzieci i dorosłych.

Ilość komentarzy: 0

Rejsy turystyczne - TOP 5 szlaków białej floty(2018-08-09)

Chcesz wybrać się na rejs statkiem białej floty, ale nie wiesz na jaką trasę się zdecydować? Niżej znajdziesz najważniejsze informacje o kilku szlakach, biegnących przez najpiękniejsze okolice Wielkich Jezior Mazurskich.

Ilość komentarzy: 0

5 mazurskich osobliwości(2018-08-07)

W regionie są zabytki i ciekawe zakątki, których trudno szukać gdzie indziej. Do tego ich istnienie budzi zdziwienie, a czasami nawet szok. Poznajcie zaskakujące miejsca na Mazurach, które uznaliśmy za „osobliwe”.

Ilość komentarzy: 0

Kajakowa wyprawa tropami Smętka. Poznajmy Szlak Melchiora Wańkowicza(2018-08-03)

Szukasz ciekawego pomysłu na mazurską wyprawę? A może wyruszysz śladami pisarza Melchiora Wańkowicza, który w naszym regionie tropił Smętka… Spotkanie ze złośliwym duszkiem na pewno ci nie grozi, a za to masz szansę popłynąć jednym z piękniejszych szlaków kajakowych w naszym kraju.

Ilość komentarzy: 0

Atrakcje regionu - poznaj Pieniężno(2018-08-01)

Nieodparty urok warmińsko-mazurskich miasteczek zachęca, by poznać je bliżej. Dzisiaj zabieramy was do Pieniężna, które można uznać za jedno z najbardziej malowniczych w regionie.

Ilość komentarzy: 1

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."