Atrakcje regionu: poznajemy warmińsko-mazurskie wioski tematyczne(2018-08-16)

Jeśli podczas urlopu chcesz poznać kulturę Warmii i Mazur, proponujemy wyprawę szlakiem tematycznych wiosek. W ten sposób nie tylko uciekniesz od turystów wydeptujących znane wszystkim ścieżki, ale przede wszystkim zagłębisz się w regionalny folklor, odkryjesz wyjątkowe miejsca i przepiękne, dziewicze krajobrazy.

Ilość komentarzy: 0

Giżycko zaprasza na Wielki Piknik Rodzinny(2018-08-14)

Spędzasz rodzinne wakacje na Mazurach? W najbliższy weekend nie może zabraknąć cię w Giżycku, gdzie obędzie się piknik z mnóstwem atrakcji dla dzieci i dorosłych.

Ilość komentarzy: 0

Rejsy turystyczne - TOP 5 szlaków białej floty(2018-08-09)

Chcesz wybrać się na rejs statkiem białej floty, ale nie wiesz na jaką trasę się zdecydować? Niżej znajdziesz najważniejsze informacje o kilku szlakach, biegnących przez najpiękniejsze okolice Wielkich Jezior Mazurskich.

Ilość komentarzy: 0

5 mazurskich osobliwości(2018-08-07)

W regionie są zabytki i ciekawe zakątki, których trudno szukać gdzie indziej. Do tego ich istnienie budzi zdziwienie, a czasami nawet szok. Poznajcie zaskakujące miejsca na Mazurach, które uznaliśmy za „osobliwe”.

Ilość komentarzy: 0

Kajakowa wyprawa tropami Smętka. Poznajmy Szlak Melchiora Wańkowicza(2018-08-03)

Szukasz ciekawego pomysłu na mazurską wyprawę? A może wyruszysz śladami pisarza Melchiora Wańkowicza, który w naszym regionie tropił Smętka… Spotkanie ze złośliwym duszkiem na pewno ci nie grozi, a za to masz szansę popłynąć jednym z piękniejszych szlaków kajakowych w naszym kraju.

Ilość komentarzy: 0

Atrakcje regionu - poznaj Pieniężno(2018-08-01)

Nieodparty urok warmińsko-mazurskich miasteczek zachęca, by poznać je bliżej. Dzisiaj zabieramy was do Pieniężna, które można uznać za jedno z najbardziej malowniczych w regionie.

Ilość komentarzy: 0

Urlop nad Jeziorem Nidzkim? Koniecznie to zobacz!(2018-07-26)

Okolice Jeziora Nidzkiego to świetnie zagospodarowane tereny, gdzie żaden turysta nie powinien narzekać na nudę. Urocze miejscowości, interesujące miejsca i piękna mazurska przyroda – to wszystko czeka nad tym malowniczym akwenem.

Ilość komentarzy: 0

Wakacyjne Szkolenie Paralotniowe. Rozpocznij przygodę z lataniem(2018-07-24)

Mazury Paralotnie zapraszają na kolejne wakacyjne szkolenie paralotniowe, które odbędzie się w terminie 18-26 sierpnia 2018 r. Rozpocznij swoją przygodę z lataniem!

Ilość komentarzy: 0

Festiwal filmowy w Kętrzynie - „Walkirie Filmowe”(2018-07-18)

W Kętrzynie odbędzie się Festiwal Filmów Historycznych i Wojennych „Walkirie Filmowe”. Impreza startuje już w najbliższy weekend 20-21 lipca 2018 r.

Ilość komentarzy: 0

Mazurskie wczasy pod gruszą. Te miejsca są najlepsze!(2018-07-17)

Prawdziwym hitem znowu stają się wczasy pod gruszą. Urlop spędzony w spokojnej, urokliwej okolicy może naładować akumulatory na cały rok. Dlatego zachęcamy, by rzucić wszystko i pojechać na Warmię i Mazury.

Ilość komentarzy: 0

Mazury mniej znane: Banie Mazurskie(2018-07-12)

Banie Mazurskie to miejscowość położona niedaleko Puszczy Boreckiej, na skraju Mazur Garbatych. Okolice te są wymarzone dla turystów, którzy szukają odskoczni od życia w dużym mieście i lubią aktywnie spędzać czas.

Ilość komentarzy: 0

TOP 6 mazurskich miejskich kąpielisk(2018-07-10)

Plażowanie to jedna z rozrywek, jakie oferują mazurskie kurorty. Które miejskie kąpieliska nad jeziorami warto wypróbować? Przedstawiamy kilka naszych propozycji.

Ilość komentarzy: 0

Grunwald 2018. Zobacz wielką inscenizację(2018-07-05)

Już niedługo na polach Grunwaldu spotkają się odtwórcy historyczni, którzy po raz kolejny przedstawią publiczności przebieg wielkiej bitwy z 1410 roku. Chociaż jej wynik jest dobrze znany, to emocji na pewno nie zabraknie.

Ilość komentarzy: 0

Mazurskie spotkania z operą. Zapraszamy na BELCANTO(2018-07-03)

W połowie lipca w Mrągowie odbędzie się trzecia edycja Mazurskiego Festiwalu Operowego BELCANTO. Najpiękniejsze dzieła zostaną wystawione w scenerii jeziora Czos, w mrągowskim amfiteatrze.

Ilość komentarzy: 0

Mazury mniej znane: Jeziorany(2018-06-28)

Odkryj z nami kolejne urocze miejsce na mapie Warmii i Mazur. Wybierzmy się w podróż do malowniczego miasteczka, jakim są Jeziorany. Co ciekawego zastaniemy w tej miejscowości?

Ilość komentarzy: 0

Daj się zaskoczyć. 6 miejsc, które zrobią na tobie wrażenie(2018-06-27)

Jakie są mazurskie rekordy? Które miejsca w regionie koniecznie trzeba zobaczyć? Czym Mazury mogą zaskoczyć turystów? Poznajcie odpowiedzi na te pytania i zobaczcie zakątki, które na każdym wywierają niezwykłe wrażenie.

Ilość komentarzy: 0

Rezerwat Krutyni zagorżony?(2018-06-21)

Spływ kajakowy Krutynią to jedna z największych atrakcji Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Okazuje się jednak, że to, co dla turystów, jest wspaniałym przeżyciem i przygodą, dla mazurskiej przyrody stanowi zagrożenie. Leśnicy, służby i dyrekcja MPK niepokoją się zwłaszcza o rezerwat „Krutynia”.

Ilość komentarzy: 0

TOP 5: To trzeba latem zrobić na Mazurach(2018-06-19)

Spędzasz lato na Mazurach? Zobacz pięć rzeczy, jakie koniecznie musisz zrobić, jeśli wypoczywasz w regionie.

Ilość komentarzy: 0

Z Giżycka do Mikołajek - szlak żeglarski dla początkujących(2018-06-14)

Spędzasz wakacje na Mazurach i chcesz poczuć żeglarskie emocje, ale brakuje ci doświadczenia? Wypróbuj trasę z Giżycka do Mikołajek, którą wielu traktuje jako test przed większymi wyzwaniami. A przy okazji jest to szlak z wieloma atrakcjami, czekającymi na brzegu.

Ilość komentarzy: 0

Mazury mniej znane: Sępopol(2018-06-12)

Szukając miejsc poza utartymi szlakami, warto wybrać się do Sępopola. Miasteczko jest urocze i leży w przepięknej okolicy, nad rzeką Łyną. Tutaj można po prostu złapać oddech, odciąć się od tłumów i cieszyć prostymi przyjemnościami, takimi jak spacer albo rowerowa przejażdżka.

Ilość komentarzy: 0

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."