Zobacz także

Aktywna Majówka z Radiem ZET 2017 w Mikołajkach

A A

majówka z radiem zet mikołajki,  mikołajki majówka z radiem zet

Jeśli podczas zbliżającej się majówki chcecie zrobić coś ciekawego, zapraszamy do Mikołajek. W miasteczku gościć będzie Radio ZET ze swoją akcją „Morze, Góry i Mazury”. Znamy już pierwsze szczegóły imprezy.

Jak co roku Radio ZET gości w trzech popularnych miastach: Łebie, Szczyrku i oczywiście w Mikołajkach. Według najnowszych informacji, tegoroczna edycja będzie wyjątkowo aktywna.

Szukasz ofert noclegów w Mikołajkach? Wejdź i zobacz: Noclegi w Mikołajkach

Centralnym punktem wydarzeń zawsze jest miasteczko Radia ZET. W Mikołajkach znajduje się ono zazwyczaj na placu Wolności, w samym centrum miasta. W tym roku w miasteczku czekać będą takie atrakcje jak:

• możliwość darmowego wypożyczenia rowerów
• stanowiska do Nordic Walkingu z instruktorami
• konkury organizowane przez Radio ZET oraz mBank


Wymienionym atrakcjom towarzyszyć będą pokazy służb ratowniczych oraz szybka nauka udzielania pierwszej pomocy. Tę umiejętność naprawdę warto posiadać – być może właśnie dzięki majówce w Mikołajkach uda się komuś uratować życie.

Tegoroczna Majówka z Radiem ZET w Mikołajkach będzie się odbywać w dniach 29 kwietnia – 2 maja.

Więcej informacji wkrótce.

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."