Zobacz także

Aktywnie na Mazurach zimą - najciekawsze imprezy

A A

zima na mazurach,  biegi narciarskie na mazurach

Mazury to idealna sceneria imprez sportowych – także tych zimowych. Warto zainteresować się szczególnie wyścigami narciarzy biegowych oraz testami wytrzymałościowymi dla prawdziwych twardzieli. I aby wziąć w nich udział, wcale nie trzeba być zawodowym sportowcem!

Zimą na Mazurach dostępnych jest wiele tras narciarskich – lasy regionu są wprost stworzone dla amatorów biegówek. Swoje ulubione miejsca mają również wielbiciele ekstremalnych wyścigów, które z roku na rok cieszą coraz większą popularnością. Przedstawiamy tylko kilka najciekawszych imprez zimowych na Mazurach – naprawdę warto się nimi zainteresować.

Ełcka Zmarzlina 2018


Ełcka Zmarzlina to mocne uderzenie po świątecznym obżarstwie i sylwestrowych szaleństwach. Najbliższą edycję zaplanowano na dni pomiędzy 5 a 7 stycznia 2018. To wyjątkowo wymagający pieszy maraton na orientację, który odbędzie się niezależnie od warunków pogodowych. Można nawet powiedzieć, że im zimniej, tym lepiej. Trasa zawsze jest wyznaczana tak, by przetestować zawodników, doprowadzając ich niemal na skraj wytrzymałości. Uczestnicy będą startować na jednym z trzech dystansów: 100 km (do pokonania w 24 godziny), 50 km (do pokonania w 12 godzin) oraz 15 km (do pokonania w 6 godzin). Obowiązują wcześniejsze zapisy i opłaty startowe. Szczegóły na stronie internetowej organizatora (mosir.elk.pl).

Zimowy Runmageddon Ełk 2018


Jeżeli komuś byłoby mało mocnych wrażeń, w lutym ponownie może odwiedzić Ełk. Tym razem by wziąć udział w jednej z najbardziej morderczych imprez świata, jaką jest Runmageddon. Trzeba więc zarezerwować weekend 24-15 lutego 2018, ponieważ zmagania będą trwać dwa dni. W sobotę odbędzie się Hardcore, czyli bieg na 21 kilometrów z kilkudziesięcioma przeszkodami. Na niedzielę zostanie Rekrut oraz Zimowy Runmageddon Intro – są to mniej wymagające wyścigi, chociaż bez przygotowania radzimy do nich nie podchodzić! Imprezie towarzyszyć będą wydarzenia dla kibiców, czyli miasteczko festiwalowe, strefa challenge oraz możliwość obejrzenia najbardziej widowiskowych przeszkód. Na zimową edycję Runmageddon należy się wcześniej zapisać i dokonać opłaty startowej – szczegóły na stronie runmageddon.pl.

Szukasz ofert noclegowych w mieście? Wejdź i zobacz: Noclegi w Ełku

Bieg Jaćwingów 2018


Bieg Jaćwingów zyskał już miano kultowej imprezy dla narciarzy biegowych – w końcu przed nami już 29. edycja. Amatorów biegówek zapraszamy więc do pięknej Goładpi, prezentującej się przepięknie w zimowej szacie. Jednak jako że zima to kapryśna pora roku, na Bieg Jaćwingów wyznaczono dwie daty: 27-28 stycznia lub 3-4 lutego 2018. Pierwszy dzień to tradycyjnie dwa biegi – stylem klasycznym na 22 i 11 kilometrów. Bieg Główny, na który czekają wszyscy kibice i zawodnicy, odbędzie się drugiego dnia rywalizacji. Uczestnicy pobiegną stylem dowolnym na dystansie 20 oraz 10 kilometrów. Zapisów można dokonywać poprzez stronę zmierzymyczas.pl.

Gołdap to wyjątkowe mazurskie uzdrowisko, które warto odwiedzić niezależnie od pory roku. Już teraz sprawdź noclegi w miasteczku, wejdź: Noclegi w Gołdapi

Mazury Loppet Cup 2018


Nasza kolejna propozycja dla wielbicieli nart biegowych – cykl Mazury Loppet Cup. To cztery imprezy biegowe, odbywające się w różnych mazurskich miejscowościach. Wydarzenie zainauguruje V Piski Bieg Narciarski o Puchar Jabłoni (21 stycznia 2018), który tradycyjnie odbędzie się na terenie należącym do hotelu Jabłoń Lake Resort. Składają się na niego trzy wyścigi: 500 metrów dla dzieci a także 5 i 10 kilometrów dla kobiet i mężczyzn. Kolejne biegi odbędą się 3 lutego w Augustowie oraz 4 lutego w Szelmencie (Puchar Bieguna Zimna Szelment). Impreza zamykająca Mazury Loppet Cup to XII Bieg Sasinów, który odbędzie się na terenie Wzgórz Dylewskich 17 lutego 2018. Uczestnicy będą mieli do pokonania dystans 5 i 10 kilometrów stylem klasycznym (zapisy on line na stronie biegsasinow.com.pl).

fot. adege (Pixabay.com CC0)

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."