Zobacz także

Amatorzy na start - Bieg Jaćwingów 2015

A A

narty biegowe mazury,  bieg jaćwingów,  gołdap bieg jaćwingów,  bieg jaćwingów w gołdapi,  bieg jaćwingów gołdap

Zobacz również

Zimowe imprezy na nartach biegowych cieszą się coraz większą popularnością. Mazury, ze swoimi malowniczymi lasami i różnorodną rzeźbą terenu, stały się prawdziwym biegowym zagłębiem. Będzie można przekonać się o tym podczas tradycyjnego Biegu Jaćwingów, który już po raz 27. odbędzie się w Gołdapi.

Gołdap jest najdalej wysuniętym na północ mazurskim północ mazurskim letniskiem. Otoczone lasami miasto, które położone jest nad brzegiem jeziora Gołdap, przyciąga wielbicieli aktywnego wypoczynku. Dzięki temu, że w pobliżu miasteczka znajdują się Szeskie Wzgórza, Gołdap stał się także ośrodkiem sportów zimowych.

W Gołdapi można pojeździć też na nartach zjazdowych. Najlepszą ofertę dla narciarzy ma ośrodek Piękna Góra. Aby poznać ofertę, zobacz: Wyciąg narciarski Piękna Góra

Bieg Jaćwingów to jedna z najstarszych, odbywających się w regionie, imprez narciarskich przeznaczonych dla amatorów. Najbliższa edycja, która będzie już 27. w historii zawodów, zostanie zorganizowana w dniach 23 – 25 stycznia 2015 roku.

W programie imprezy znalazły się biegi oświetlonymi trasami przy Promenadzie Zdrojowej wokół tężni. W planach jest też rozegranie wyścigu stylem klasycznym i dowolnym. Biegacze będą rywalizować na trasach w Lesie Kumiecie. Warto zaznaczyć, że Bieg Jaćwingów to jeden z etapów eliminacji do Pucharu Polski Amatorów.

Bieg Jaćwingów ma charakter otwarty, co oznacza, że może wziąć w nich udział każdy chętny. Osoby poniżej 18 roku życia muszą przedstawić pisemną zgodę rodziców lub prawnych opiekunów. Trzeba również wcześniej zgłosić swój udział oraz uiścić opłatę startową.

Program XXVII Biegu Jaćwingów


23 stycznia 2015 r. (piątek)
16:00 Biegi indywidualne na dystansie 3 kilometrów przy Promenadzie Zdrojowej

24 stycznia 2015 r. (sobota)
9:50 Uroczyste otwarcie XXVII Biegu Jaćwingów – Las Kumiecie w Gołdapi
10:00 Bieg Główny na dystansie 22 kilometrów techniką klasyczną rocznik 1997 i starsze z podziałem na kategorie wiekowe
10:10 Bieg na dystansie 11 kilometrów techniką klasyczną rocznik 2001 i starsze
11:30 Bieg na dystansie 200 metrów dziewcząt i chłopców rocznik 2007 i młodsze
12:00 Bieg na dystansie 5,5 kilometrów dla szkół gimnazjalnych roczniki 1999 – 2001
12:30 Bieg na dystansie 5 kilometrów dla szkół podstawowych roczniki 2002-2006

25 stycznia 2015 r. (niedziela)
10:30 Bieg główny na dystansie 20 kilometrów techniką dowolną kobiet i mężczyzn rocznik 1997 i starsze z podziałem na kategorie wiekowe
10:40 Bieg Towarzyszący na dystansie 10 kilometrów stylem dowolnym kobiet i mężczyzn rocznik 2001 i starsze
12:30 Bieg im. Dariusza Mentla na dystansie 3 kilometrów dziewcząt i chłopców rocznik 2002 i młodsze

Źródło: biegjacwingow.pl

avatar

akceptuję regulamin

Asia 2014-12-29 16:34

Fajny sposób na promowanie miasta. Szkoda, że nie biegam na nartach i ogólnie trzymam się z daleka od sportów zimowych. Ale chętnie pokibicowałabym zawodnikom. No i wcześniej nie wiedziałam, że Gołdap jest uzdrowiskiem! Myślałam, że to raczej domena Ciechocinka ;)

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."