Zobacz także

Atrakcje regionu. Zwiedzamy zamki

A A

ciekawe miejsca na mazurach,  gdzie na mazury,  zamki na mazurach

Zobacz również

Mazury i sąsiednia Warmia to niezwykle atrakcyjne i zróżnicowane miejsca. Bogactwo przyrody i zabytków z różnych epok zachwyca każdego turystę, bez względu na to czy wypoczywa w regionie pierwszy, czy już kolejny raz. Proponujemy podróż w czasie – śladami przepięknych zamków, którymi Warmia i Mazury są wprost usiane.

Jesień w warmińsko-mazurskim to świetny czas na zwiedzanie. Polecamy wędrówkę szlakiem gotyckich zamków – zarówno tych dobrze zachowanych, jak i malowniczych ruin, gdzie wyobraźnia pracuje jak szalona. Przedstawiamy kilka miejsc, które naprawdę warto jest odwiedzić.

Pieniężno – Zamek Kapituły Warmińskiej


Pieniężno to jedno z uroczych warmińskich miasteczek, nad którym góruje gotycki zamek. Wybudowano go w pierwszej połowie XIV wieku na wysokim wzgórzu, nad korytem rzeki Wałszy. Jak przypuszczają badacze, zamek wraz z murami miejskimi tworzył jeden system obronny, nie był też oddzielony do zabudowań murem ani fosą. Warownia została zniszczona podczas wojny polsko-krzyżackiej (1414 r.), jednak później odbudowano ją i powiększono do czterech skrzydeł.

Po 1466 r. Pieniężno znalazło się w granicach królestwa polskiego i wchodziło w skład biskupstwa warmińskiego. Administrował nim między innymi Mikołaj Kopernik, a w kolejnym stuleciu książę Andrzej Batory. Nowa władza oznaczała też nowy wygląd pieniężeńskiej warowni – w XVII wieku przeszła remont, zyskując barokowy charakter.

Obecnie znajduje się w stanie ruiny – jednak nawet w takim charakterze zamek jest warto zobaczenia.

Dowiedz się więcej o historii tego miejsca, zobacz: Zamek Kapituły Warmińskiej w Pieniężnie

Szymbark – filmowy zamek


Zamek w Szymbarku to ruina, i właśnie z tego powodu trzeba odwiedzić to miejsce. Potężna warownia powstała prawdopodobnie w XIV wieku i należała do Kapituły Warmińskiej. Rezydowali tam biskupi, później zamek przeszedł na własność pruskiego rodu Finckensteinów. Prawdziwym kresem świetności szymbarskiej rezydencji była druga wojna światowa i niszczycielskie działania Armii Czerwonej.

Ruina zamku daje nam pojęcie, jak mógł wyglądać w czasach swojej świetności – miał osiem baszt, wysoką wieżę zegarową, bramę, fosę i zwodzony most. W czasach baroku odświeżono jego wygląd, dodając też oranżerię oraz park, a w epoce romantyzmu postanowiono przynajmniej w części przywrócić gotycki wygląd.

Obecnie zamek w Szymbarku to tylko cień dawnej budowli, ale potrafi zadziałać na wyobraźnię. Dowodem jest obecność filmowców, którzy w 1995 r. kręcili w ruinach sceny do „Króla Olch”, w którym główną rolę grał John Malkovich.

Lidzbark Warmiński – Zamek Biskupów Warmińskich


Aby zobaczyć majestatyczne piękno gotyckiego zamku warto wybrać się do Lidzbarka Warmińskiego, dawnej siedziby biskupów. Rezydencja nadal robi ogromne wrażenie na zwiedzających, a w czasach swej największej świetności musiała zapierać dech…

Zamek był świetnie przygotowany do pełnienia reprezentacyjnych funkcji – znalazły się tam bogato zdobione komnaty i przepastne spiżarnie, w których przechowywano zapasy dla biskupa, jego dworu i gości. Poza tym zamek, niezależnie od miasta, otaczały mury obronne i fosy. Warto wiedzieć, że warownia była praktycznie samowystarczalna, miała nawet własny młyn, tartak, kuźnię i garbarnie, zlokalizowane na przedzamczu.

Jednym z najsłynniejszych mieszkańców lidzbarskiego zamku był Ignacy Krasicki, znany nam jako świetny poeta, prozaik i publicysta, znakomity obserwator życia, który nie wahał się sięgać po satyrę i podejmować tematów aktualnych również obecnie. Krasicki z rozmachem urządził swój lidzbarski dwór – co można podziwiać podczas zwiedzania zamku. Obecnie znajduje się w nim muzeum.

Planujesz pobyt w mieście? Sprawdź jego ofertę noclegową! Wejdź i zobacz: Noclegi w Lidzbarku Warmińskim

Kętrzyn – zamek krzyżacki


Na początku w Kętrzynie, znajdującym się pod panowaniem krzyżackim, istniała drewniana warownia, której załoga zmuszona była do odpierania litewskich najazdów. Z czasem, gdy okolice zaczęły się zaludniać, a osada otrzymała prawa miejskie, postawiono murowany zamek. Stanął w południowo-wschodniej części miejskich murów.

Początkowo była to trójskrzydłowa warownia, którą na przełomie XIV i XV wieku otoczono murem obronnym z basztami. Wokół kętrzyńskiego zamku toczyło się wartkie życie – działały piekarnie, młyn czy browar. W kolejnych wiekach nie uniknięto przebudów, dostosowując go du funkcji mieszkalnych.

Druga wojna światowa przyniosła Kętrzynowi duże zniszczenia. Nie uniknął ich również zamek, który jednak został odbudowany i obecnie pełni funkcję między innymi siedziby Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego.

Kętrzyn to wspaniałe miejsce na urlop. Dowiedz się, gdzie możesz się zatrzymać, zobacz: Noclegi w Kętrzynie

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."