Atrakcje regionu: poznaj Dobre Miasto

Atrakcje regionu: poznaj Dobre Miasto

Dobre Miasto leży w sercu Warmii, miejsce jest niezwykle urokliwe. Turyści zachwycają się zabytkami oraz przepięknym otoczeniem… Tutaj po prostu dobrze się żyje i wypoczywa.

Dobre Miasto – tu żyje się dobrze


Dobre Miasto powstało w miejscu pruskiej osady, położonej nad brzegiem rzeki Łyny, pośród bagien i malowniczych rozlewisk. Prawa miejskie otrzymało w 1329 roku z rąk biskupa warmińskiego Henryka Wonegapa. Miasteczko było ważnym ośrodkiem dóbr biskupich – otoczono je potężnymi murami obronnymi z basztami, wybudowano też kolegiatę. W Dobrym Mieście dobrze miało się rzemiosło i handel, na przestrzeni wieków mieszanie zajmowali się między innymi tkactwem, piwowarstwem i złotnictwem, a w XIX wieku działała fabryka sukna i wytwórnia wyrobów rymarskich.

Dzisiaj Dobre Miasto należy do światowej sieci Cittaslow, skupiającej miejsca o wysokiej jakości życia mieszkańców i przyjaznych turystom. Tutaj wszystko toczy się swoim stałym rytmem, o czym można przekonać się, decydując się na wypoczynek w Dobrym Mieście.

Dobre Miasto – to trzeba zobaczyć


Miasteczko na pewno nie należy do metropolii – i w tym jego cały urok. Turyści mogą się tu wyciszyć, ciesząc urokiem zabytków.

Do najważniejszych na pewno należy gotycka kolegiata, która została okrzyknięta najpiękniejszym halowym kościołem Warmii. Kościół Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych powstał w latach 1359-89, zdobi go potężna czworoboczna wieża, a do gmachu świątyni przylegają dawne budynki kapitulne, tworzące malowniczy dziedziniec. Warto także obejrzeć wnętrze kolegiaty – duża przestrzeń robi wrażenie na zwiedzających i stanowi wspaniałą scenerię do prezentacji dzieł sztuki. Można tam zobaczyć między innymi XV-wieczną rzeźbę Madonny, oraz Tryptyk św. Anny, czyli ołtarz wykonany w 1500 roku przez uczniów Wita Stwosza. Jednak najstarszym zabytkiem jest pochodzący z 1430 roku Tryptyk Mariacki, dawniej będący elementem ołtarza głównego, dzisiaj wyeksponowany w prawej bocznej nawie kościoła. Obecnie w ołtarzu głównym znajdują się relikwie św. Innocentego, które do dobromiejskiej kolegiaty trafiły w pierwszej połowie XVIII wieku. Przywiózł je z Rzymu infułat żółkiewski Jerzy Mocki, a tę ważną datę upamiętnia kamienna tablica wmurowana w ścianę.

Dobre Miasto otaczały mury obronne z basztami – dzisiaj niewiele zostało z tych wspaniałych fortyfikacji. Najlepiej zachowana jest jedna z baszt, której dach wieńczy bocianie gniazdo. Nic dziwnego, że wszyscy nazywają budowlę Basztą Bocianią. Zlokalizowana w zakolu Łyny jest zdecydowanie warta odwiedzenia, tym bardziej, że wewnątrz mieści się nieduża ekspozycja pokazująca, jak wyglądało miasto przed 1945 rokiem. Turyści mogą zobaczyć tam stare zdjęcia Dobrego Miasta, plany oraz dawne mapy.

Kolejnym zabytkiem wartym zobaczenia jest greckokatolicka cerkiew św. Mikołaja. Świątynię zbudowano w czasach, gdy obowiązującym stylem był barok (budowa zakończyła się w 1741 roku). Na jej wyposażenie nadal składają piękne barokowe ołtarze, w tym jeden niezwykle cenny, pochodzący z 1600 roku.

W Dobrym Mieście zadbano również o to, by turyści mogli zobaczyć, jak wyglądało życie dobromiejskich rzemieślników. W czterech odrestaurowanych kamienicach z przełomu XVII i XVIII wieku, które mieszczą się przy ulicy Sowińskiego, odtworzono warsztat pracy szewca, zakład fryzjerski i krawiecki, atelier fotografia oraz piekarnię z niedużym mieszkaniem. Pomieszczenia wypełniono oryginalnymi meblami, bibelotami oraz sprzętami, których używano na co dzień, dzięki czemu ten specyficzny Skansen Miejski świetnie oddaje ducha Dobrego Miasta z początków XX wieku.

Co jeszcze trzeba zobaczyć w Dobrym Mieście? Amatorom słodkości polecamy wizytę w sklepie firmowym Jutrzenki, w którym można kupić pyszne śliwki w czekoladzie oraz inne słodkości.

Dobre Miasto dla aktywnych


Po tym wizycie w Jutrzence, warto zadbać o kondycję. W Dobrym Mieście możliwości aktywnego wypoczynku jest wiele, gdyż miasto otaczają Lasy Wichrowskie. To bardzo malowniczy kompleks, który urzeka przyrodą – można się jej bliżej przyjrzeć podczas spaceru lub wycieczki rowerowej, przez las biegnie bowiem gęsta sieć ścieżek pieszych i rowerowych.

Szukasz większych wyzwań? Co powiesz na 20-kilometrową pętlę rowerową? Poznaj tę trasę, zobacz: Szlak rowerowy Dobre Miasto

Kolejną propozycją dla aktywnych jest spływ kajakowy Łyną, która przepływa przecież przez Dobre Miasto. Szlak biegnie przez urozmaicony morenowy teren, więc warto zabrać aparat, bo okazji do zrobienia zdjęcia będzie wiele. Tym bardziej, że nad brzegami Łyny gniazduje wiele gatunków ptaków, a swoje żeremia mają tu bobry. Wspaniałym miejscem rekreacji jest także jezioro Limajno, akwen o bardzo urozmaiconej linii brzegowej i czystej wodzie. Przyciąga ono wędkarzy, a latem plażowiczów, którzy korzystają z bogatej infrastruktury. Limajno oplata 12-kilometrowa ścieżka rowerowa.

Warmińska Jerozolima


Wypoczynek w Dobrym Mieście to dobra okazja do tego, by poznać okoliczne atrakcje. Szczególnie polecamy oddalone o 4 kilometry od miasta Głotowo, które swoim charakterem przypomina trochę Świętą Lipkę. Centralnym punktem miejscowości jest barokowy kościół. Zbawiciela, który wybudowano pomiędzy 1723 a 26 rokiem. Na uwagę zasługują piękne witraże ze scenami biblijnymi.

Jednak tym, co do Głotowa przyciąga turystów, jak i pątników, jest Kalwaria Warmińska. XIX-wieczne kapliczki ze stacjami drogi krzyżowej znajdują się w jarze sąsiadującym z kościołem. Powstały po pielgrzymce Jana Martena do Ziemi Świętej, ten zachwycony Drogą Krzyżową w Jerozolimie, zapragnął podobnej w swojej wsi. Efektem są piękne neoromańskie i neogotyckie kaplice,które zdobią zbocza jaru, oraz określanie miejscowości Warmińską Jerozolimą. Co ważne kalwarię wznieśli sami mieszkańcy, a zajęło im to prawie 20 lat.

Baszta Bociania. fot. tomasz przechlewski / Flickr.com CC BY 2.0

Następny artykuł Pogoda na koniec listopada...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!