Czerwona trasa rowerowa

Mickiewicza 13, 11-010 Barczewo
Czerwona trasa rowerowa
Leaflet | © OpenStreetMap contributors

Opinie

Bądź pierwszym, który doda opinię o tym obiekcie!

Brak oceny
Dodaj opinię

Opis obiektu

Przez Barczewo przebiega kilka szlaków rowerowych: zielony, żółty, niebieski i właśnie nasz czerwony.

 

Barczewo coraz piękniejsze

Barczewo położone jest na Warmii nad rzeką Pisą Warmińską. Niegdyś znajdował się tam zamek biskupi wzniesiony w 1364 r. równocześnie z murami miasta, niestety zamek już nie istnieje. Niewielkie pozostałości można znaleźć w centrum miasta przy ulicy Nowowiejskiego 8.

Ciekawostką związaną z Barczewem jest historia zakładu karnego. W 1986 roku zmarł w nim zbrodniarz wojenny - Erich Koch. Więzienie to w latach 80. XX wieku było więzieniem politycznym, w którym przetrzymywano działaczy antykomunistycznych, m.in. Adama Michnika.

W Barczewie znajduje się wiele zabytków sakralnych wartych zobaczenia. Wśród nich m.in.: gotycki kościół św. Andrzeja Apostoła, gotycki kościół św. Anny i Szczepana, kościół Więzienny św. Dyzmy, neogotycki kościół ewangelicko-augsburski i ostatnia ocalała synagoga na Warmii. Wstąpcie również do Muzeum Feliksa Nowowiejskiego - polskiego kompozytora, twórcy muzyki do Roty ze słowami Marii Konopnickiej.

Od 2011 roku Starówka w Barczewie jest coraz piękniejsza. W 2011 została zwycięzcą konkursu Modernizacja 2011. Podczas rewitalizacji Starego Miasta odnowiono: nawierzchnię ulic z kamienia, powstały miejsca spacerowe, oświetlenie uliczne, miejsca parkinogwe, małe targowisko, 2 stałe stanowiska archeologiczne, gdzie pod szkłem  widać resztki murów piwnicznych, fundamentów, sklepień. Zakres rewitalizacji objął ulice: Nowowiejskiego, Kopernika, Mazurską, Krótką, Klasztorną oraz Plac Ratuszowy do ul. Mickiewicza. Wymieniono również sieć wodociągowo-kanalizacyjną, gazową i energii elektrycznej. I to nie koniec zmian. W roku 2013 i 2014 Odnowione zostaną kolejne miejsca: kościół poewangelicki, Muzeum im. Feliksa Nowowiejskiego oraz ratusz.

Barczewo staje się więc coraz piękniejszym miasteczkiem. Oprócz niemałej ilości zabytków oferuje również atrakcje dla osób lubiących aktywnie spędzać czas.

Przez Barczewo przebiega kilka szlaków rowerowych: zielony, żółty, niebieski i właśnie nasz czerwony.

Zaczynamy

Czerwony szlak rowerowy liczy sobie ok. 60 km. Przebiega następująco: Barczewo - Lamkówko - Lamkowo - Stare Włóki - Próle - Wipsowo - Dadaj - Kromerowo - Niedźwiedź - Ramsowo - Wipsowo - Czerwony Bór - Zalesie - Barczewo. Zatacza więc pętlę zaczynając się i kończąc w Barczewie.

Trasa prowadzi zróżnicowanymi drogami, zarówno gruntowymi, leśnymi, jak i asfaltowymi o niewielkim natężeniu ruchu. Jest pofałdowana z licznymi wzniesieniami i dzięki takim punktom widokowym można zrobić piękne zdjęcia krajobrazów.

Po zwiedzeniu Barczewa udajemy się do malutkiej wsi Lamkówko, gdzie UWAGA - znajduje się Obserwatorium Satelitarne Katedry Astronomii i Geodynamiki Wydziału Geodezji i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Obserwatorium w Lamkówku jest jednym z trzech w Polsce, które spełniły wysokie międzynarodowe standardy aparaturowe i od 1994 r. śledzi satelity. Wyniki obserwacji przekazują do światowych centrów gromadzenia i przetwarzania danych.

Z Lamkówka jedziemy do Lamkowa, gdzie zobaczymy barokowy kościół wybudowany w 1748 r. i oczywiście kapliczki, z których słynie "Święta Warmia". W Lamkowie funkcjonuje Dom Artysty. Czynna jest tam wystawa malarstwa, rzeźby oraz przedmiotów używanych niegdyś w warmińskim gospodarstwie domowym. Prezentowane jest tam m.in. malarstwo olejne, rysunki ołówkiem, rzeźby, haft obrazowy, gobeliny.

Kolejne na trasie są Stare Włóki, Próle, Wipsowo, Dadaj, Kromerowo, Niedźwiedź.

Dojeżdżamy do Ramsowa z bardzo popularnym hotelem położonym na półwyspie jeziora Dadaj wśród lasów. W Ramsowie znajduje się barokowy kościół św. Andrzeja Apostoła z 1730 roku, oczywiście kapliczki oraz pomnik ofiar z I wojny światowej.

Ciekawostką jest, że w 1854 roku znaleziono w Ramsowie ponad 300 monet arabskich z IX wieku - Ramsowo leżało dawniej na szlaku handlowym.

Z Ramsowa wracamy do Wipsowa, a następnie przejeżdżamy przez Czerwony Bór, Zalesie i kończymy trasę w Barczewie.

W pobliżu

Mickiewicza 13, Barczewo

Dworek z połowy XIX wieku

Zalesie
Odległość: 2.51 km

Jezioro Kiermas

Barczewo
Odległość: 3.17 km

Dworek z połowy XIX wieku

Zalesie
Odległość: 2.51 km

Jezioro Kiermas

Barczewo
Odległość: 3.17 km

Atrakcje Barczewo

Trasy rowerowe

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!