Czerwona trasa rowerowa  (Trasy rowerowe)

Mickiewicza 13 Barczewo

Czerwona trasa rowerowa

Przez Barczewo przebiega kilka szlaków rowerowych: zielony, żółty, niebieski i właśnie nasz czerwony.

  Barczewo coraz piękniejsze Barczewo położone jest na Warmii nad rzeką Pisą Warmińską. Niegdyś znajdował się tam zamek biskupi wzniesiony w 1364 r. równocześnie z murami miasta, niestety zamek już nie istnieje. Niewielkie pozostałości można znaleźć w centrum miasta przy ulicy Nowowiejskiego 8. Ciekawostką związaną z Barczewem jest historia zakładu karnego. W 1986 roku zmarł w nim zbrodniarz wojenny - Erich Koch. Więzienie to w latach 80. XX wieku było więzieniem politycznym, w którym przetrzymywano działaczy antykomunistycznych, m.in. Adama Michnika. W Barczewie znajduje się wiele zabytków sakralnych wartych zobaczenia. Wśród nich m.in.: gotycki kościół św. Andrzeja Apostoła, gotycki kościół św. Anny i Szczepana, kościół Więzienny św. Dyzmy, neogotycki kościół ewangelicko-augsburski i ostatnia ocalała synagoga na Warmii. Wstąpcie również do Muzeum Feliksa Nowowiejskiego - polskiego kompozytora, twórcy muzyki do Roty ze słowami Marii Konopnickiej. Od 2011 roku Starówka w...

strona www:

Restauracje w okolicy

zwiń

Noclegi w okolicy

zwiń

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."