Zobacz także

Barczewo coraz piękniejsze

A A

atrakcje mazury,  inwestycje mazury,  co warto zobaczyć na mazurach,  ciekawe miejsca na mazurach

W zeszłym roku pisaliśmy o wyróżnieniu, jakie spotkało Starówkę w  Barczewie. Została zwycięzcą konkursu Modernizacja 2011. Zmierzyła się z prawie 900 inwestycjami z całej Polski.

Rewitalizacja wschodniej części Starego Miasta w Barczewie zakończyła się 31 grudnia 2011 roku. Odnowiono: nawierzchnię ulic z kamienia, powstały miejsca spacerowe, oświetlenie uliczne, miejsca parkinogwe, małe targowisko, 2 stałe stanowiska archeologiczne, gdzie pod szkłem  widać resztki murów piwnicznych, fundamentów, sklepień. Zakres rewitalizacji objął ulice: Nowowiejskiego, Kopernika, Mazurską, Krótką, Klasztorną oraz Plac Ratuszowy do ul. Mickiewicza. Wymieniono również sieć wodociągowo-kanalizacyjną, gazową i energii elektrycznej. Koszt modernizacji to ponad 8,3 mln zł.

I jak się okazało to nie koniec! Odnowione zostaną kolejne miejsca: kościół poewangelicki, Muzeum im. Feliksa Nowowiejskiego oraz ratusz.

Po modernizaji kościoła poewangelickiego planowane jest otwarcie tam Międzynarodowego Centrum Kultury. Z kolei budynek ratusza ma zyskać punkt widokowy. To świetny pomysł, tym bardziej, że wieże widokowe w Giżycku i Gołdapi cieszą się w sezonie turystycznym ogromnym zainteresowaniem. Ratusz barczewski zostanie przystosowany do tego, aby powstałe dzięki modernizacji sale wystawowe prezentowały wykopane przez archeologów podczas rewitalizacji starówki przedmioty. Zyska również Muzeum im. Feliksa Nowowiejskiego (twórcy pieśni Rota), które dostanie nowe okna i drzwi, a sam budyenk zostanie przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Rewitalizacja ma potrwać do końca 2014 roku i będzie kosztowała ponad 3 mln zł, z czego 2,4 mln zł będą pochodziły ze środków unijnych.

Już nie możemy doczekać się efektu. Urocze niewielkie Barczewo jasno zaświeci na mapie turystycznych atrakcji Warmii i Mazur.

Dowiedz się więcej o zwycięstwie Barczewa w konkursie Modernizacja 2011, wejdź: Starówka w Barczewie wyróżniona

avatar

akceptuję regulamin

Kinga 2013-05-06 16:52

rzeczywiście, równie ładnego miasteczka dawno nie widziałam. mam słabość do takich miejsc, więc zawsze chętnie tu wracam, bo na Mazury przyjeżdżam regularnie już od kilkunastu lat! :D

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."