Zobacz także

Baw się i pomagaj. I Miau Run 2018 w Giżycku

A A

co robić w giżycku,  wydarzenia w giżycku

Nie jest ci obojętny los zwierzaków? W Giżycku możesz pomóc kociakom, a przy okazji aktywnie spędzisz czas. Wspólnie z organizatorami zachęcamy do udziału w pierwszym giżyckim Miau Runie.

Miau Run Giżycko 2018


Imprezę organizuje Fundacja „Pomagam Na Medal”, którą w Giżycku wspiera stowarzyszenie „Brat Kot”. Dochód z wydarzenia zostanie przeznaczony w wsparcie programu „Kociętnik”, ratujący bezdomne koty, żyjące na terenie miasta. Startując w Miau Runie, możesz pomóc tym zwierzakom!

Miau Run Giżycko odbędzie się w niedzielę 8 lipca w Lasku Miejskim. Program obejmuje wydarzenia typowo rekreacyjne, w które będzie można zaangażować nawet dzieci, jak i większe wyzwania. Organizatorzy zapraszają zarówno biegaczy, jak i rowerzystów. Oto, co będzie na nich czekać w Giżycku:

• bieg na dystansie 10 kilometrów;

• bieg na dystansie 5 kilometrów;

• bieg rodzinny i nordic walking na dystansie 2 kilometrów;

• rajd rowerowy na dystansie 10 kilometrów.

Udział w I Miau Runie Giżycko 2018 to okazja do świetnego spędzenia letniego dnia wspólnie z całą rodziną i przyjaciółmi. Każdy, kto zdecyduje się pobiec lub pojechać rowerem, otrzyma kolorowy medal i coś na wzmocnienie sił (wodę, słodycze oraz banany). Dzień zakończy „kiełbasa party”.

Pobiegnij „wirtualnie”


Osoby, które chciałyby wspomóc giżyckie kociaki, ale 8 lipca nie będą mogły pojawić się w Giżycku, mają alternatywę. To tak zwany start wirtualny. Co to oznacza?

Po prostu wystarczy samodzielnie wybrać dzień, miejsce i godzinę startu na następujących dystansach:

• bieg na dystansie 6 kilometrów;

• rajd rowerowy na dystansie 15 kilometrów.

Warunek jest jeden – trzeba pokonać wybraną trasę pomiędzy 23 czerwca a 7 lipca 2018 roku. Uczestnik biegu wirtualnego również otrzyma medal!

Informacje o wydarzeniu i zapisach: I Miau Run Giżycko 2018

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."