Zobacz także

Baza dla „pływających domów” w Elblągu

A A

ciekawe miejsca na mazurach,  inwestycje elbląg,  port w elblągu,  warmia i mazury ciekawe miejsca,  mazury ciekawe miejsca,  atrakcje turystyczne elbląg okolice,  elbląg co warto zobaczyć

W Elblągu powstanie baza dla „pływających domów”, czyli dużych barek mieszkalnych. Otwiera to przed turystami nowe możliwości zwiedzania regionu Warmii i Mazur.

Houseboat to alternatywa dla osób, które lubią przemieszczać się swobodnie po Mazurach, ciesząc się komfortowymi warunkami. Na te potrzeby odpowiadają mieszkalne barki, czyli duże łodzie wyposażone w silnik motorowy, przestronne kabiny mieszkalne, łazienkę, kuchnię i szereg innych udogodnień.

Moda na houseboaty jest bardzo popularna na Zachodzie, skąd dotarła także do Polski. Barki mieszkalne ma w swojej ofercie wiele firm czarterowych. Ich cena jest zależna od standardu oraz wielkości i zaczyna się od około 300 zł za dobę. Warto zwrócić uwagę na fakt, że aby pływać taką łodzią, nie jest potrzebny żaden patent.

Szukasz możliwości wyczarterowania łodzi lub jachtu? Wybierz najlepszą ofertę, wejdź: Czarter jachtów na Mazurach

W odpowiedzi na ten nowy trend w turystyce wodnej, w Elblągu powstanie baza oferująca czarter houseboatów - jej pomysłodawcą jest niemiecki armator. Otwarcie bazy, której siedzibą będzie elbląski Jacht Club, zapowiedziano już na 7 czerwca 2014 roku. Lokalny samorząd liczy na duże zainteresowanie zagranicznych żeglarzy, tym bardziej, że zostanie im zapewniony serwis oraz pomoc obsługi biegle porozumiewającej się w języku niemieckim.

Jeśli wolisz noclegi na stałym lądzie, zobacz: Noclegi w Elblągu

Nie tylko możliwość czarteru „pływającego domu” czeka na turystów odwiedzających Elbląg. W okolicy udostępniono wodniakom nowe szlaki, prowadzące Wisłą, Nogatem i Szkarpawą oraz Kanałem Elbląskim, gdy już dobiegnie końca jego modernizacja. W dalszej perspektywie są także rejsy Zalewem Wiślanym aż do Kaliningradu.

avatar

akceptuję regulamin

Natka 2014-02-18 14:07

Wakacje na takim pływającym domu to coś dla mnie :) Wygodnie, spokojnie, nie trzeba mieć patentów - może w tym roku się skuszę :D

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."