Zobacz także

Bieg dla Kopernika w Lidzbarku Warmińskim

A A

lidzbark warmiński imprezy,  lidzbark warmiński zamek,  lidzbark warmiński atrakcje

Zobacz również

Piękna kwietniowa pogoda sprzyja podejmowaniu sportowych wzywań. Okazję do spróbowania swoich sił będą mieli mieszkańcy Lidzbarka Warmińskiego, gdzie w najbliższą niedzielę odbędzie się druga edycja Biegu Kopernika.

Festiwal Biegowy im. Mikołaja Kopernika


Pierwsza edycja biegu upamiętniającego Mikołaja Kopernika odbyła się rok temu i cieszyła dużą popularnością. Korzystając z tego organizatorzy postanowili rozszerzyć formułę – tak narodził się festiwal biegowy, który odbędzie się 15 kwietnia 2018 r. Zainteresowani udziałem mogą zapisywać się poprzez stronę biegajmyzdema.pl, tam też znajdują się regulaminy dla zawodników. Warto to zrobić, gdyż w biegu będzie mogło wziąć udział tylko 990 osób.

Bieg odbędzie się na dwóch dystansach – 5 oraz 10 kilometrów. Trasa będzie biegła ulicami Lidzbarka Warmińskiego, wytyczono ją w formie pętli, a start i metę wyznaczono przy ul. Hożej. Wyścig dorosłych rozpocznie się o godzinie 11:00, którzy na pokonanie swoich odcinków będą mieli czas do 12:30. Starty najmłodszych (dzieci w wieku 5-8 lat oraz 9-13 lat) przewidziano na 12:45. Dystans jaki im wyznaczono to 400 metrów.

Podczas festiwalu działać będzie miasteczko biegacza, w którym na zawodników i kibiców przygotowano liczne atrakcje.

Mikołaj Kopernik w Lidzbarku Warmińskim


Mikołaj Kopernik związany był z kilkoma warmińskimi miastami, w tym również z Lidzbarkiem, w którym mieszkał prawie dekadę (w latach 1503-1510). Był członkiem kapituły warmińskiej, dworzaninem a w końcu lekarzem swojego wuja biskupa Łukasza Watzenrodego. Kopernik towarzyszył mu w licznych podróżach związanych z biskupimi obowiązkami.

Jednak najważniejszą kwestią jest fakt, że właśnie w Lidzbarku Warmińskim mogła narodzić koncepcja słynnej teorii heliocentrycznej. Kopernik stworzył tu pracę „Komentarzyk o hipotezach ruchów niebieskich”, którą szeroko omawiano w ówczesnym naukowym świecie.

Chociaż słynny astronom nie zagościł w Lidzbarku Warmińskim na dłużej, pobyt w mieście mógł mu pomóc w obraniu życiowej drogi i poświęceniu się nauce.

Fot. Iwona_Olczyk (Pixabay.com CC0)

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."