Zobacz także

Bieg Jaćwingów, najstarszą zimową imprezą w regionie!

A A

narty biegowe mazury,  bieg jaćwingów,  gołdap bieg jaćwingów,  bieg jaćwingów w gołdapi,  bieg jaćwingów gołdap

Gołdap to mazurskie uzdrowisko, które słynie nie tylko z leczniczego klimatu. Zimą staje się centrum nart biegowych – a to za sprawą Biegu Jaćwingów. Impreza przyciąga wielbicieli sportów zimowych z całego kraju!

Bieg Jaćwingów po raz pierwszy rozegrano w roku 1979. Od tego czasu cieszy się niesłabnącą popularnością, o czym jego 28. edycja! Zatem nikt, kto uważa się za fana tej imprezy, nie może zapomnieć, że zostanie rozegrana już 13 i 14 lutego na terenie Gołdapi.

Pierwszego dnia zawody zostaną rozegrane na dwóch dystansach – 22 i 11 kilometrów stylem klasycznym. Drugi i zarazem ostatni dzień Biegu Jaćwingów został zarezerwowany dla biegaczy w stylu dowolnym oraz na biegi towarzyszące dla amatorów i młodszych uczestników. Trasy biegowe zostały wyznaczone w malowniczym Lesie Kumiecie.

Chętni mogą się już zapisywać za pomocą formularza dostępnego na stronie biegjacwingow.pl.

Szczegółowy program 28. edycji Biegu Jaćwingów


13 lutego 2016, sobota

9:50 Uroczyste otwarcie XXVIII Biegu Jaćwingów – Las Kumiecie w Gołdapi
10:00 Bieg średni kobiet i mężczyzn stylem klasycznym na dystansie 11 kilometrów (roczniki do 2002)
11:00 Bieg główny kobiet i mężczyzn stylem klasycznym na dystansie 22 kilometrów (roczniki do 2000)

14 lutego 2016, niedziela
10:00 Bieg na dystansie 200 metrów stylem klasycznym dziewcząt i chłopców (roczniki od 2009)
10:10 Bieg na dystansie 1,5 kilometra stylem dowolnym kobiet i mężczyzn (roczniki od 2003)
10:25 Bieg im. Dariusza Mentla na dystansie 3 kilometrów stylem dowolnym kobiet i mężczyzn (roczniki od 2000)
10:45 Bieg na dystansie 5 kilometrów stylem dowolnym kobiet i mężczyzn (roczniki od 1999 do 1997)
10:45 Bieg średni na dystansie 10 kilometrów stylem dowolnym kobiet i mężczyzn (roczniki do 2000)
11:30 Bieg główny na dystansie 20 kilometrów stylem dowolnym kobiet i mężczyzn (roczniki do 2000)

Uwaga! Jeśli warunki śniegowe nie będą sprzyjać, organizatorzy podejmą ostateczną decyzję o rezygnacji z zawodów w dni 10 stycznia 2016.

Źródło: osirgoldap.pl

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."